Zambezia

barevný, animovaný, přístupný, 2-D, 3-D, dlouhý – 83 min.

Původní název: Zambezia. Země původu: Jihoafrická republika. Výrobce: Triggerfish Animation Studios, Wonderful Works. Rok výroby: 2012. Premiéra: 25.4.2013. Monopol: Hollywood Classic Entertainment. Mluveno: česky (dabováno). – Je to někde mezi Madagaskarem a Riem.

AUTOŘI: Scénář: Andrew Cook, Anthony Silverston, Raffaella Delle Donneová, Wayne Thorley. Režie: Wayne Thornley. Hudba: Bruce Retief. Různé skladby a písně. Výprava: Allan Cameron. Střih: Michel Smit, Paul Speirs. Zvuk (Dolby Digital): David Acord. Animace: (vedení) Lindsay Van Blerk. Vizuální efekty: (technická supervize) Sandy Sutherland. Výkonní producenti: Stuart Forrest, Irena Tullyová, Mace Neufeld. Producenti: Mike Buckland, Stuart Forrest, James Middleton, Anthony Silverston. České dialogy: Ivan Kotmel. Režie české verze: Martin Těšitel (Soundwave).

V českém znění mluví: Jiří Mádl (Kai), Jiří Plachý (Segur), Ivana Korolová (Zoe), Lukáš Hlavica (Ajax), Pavel Rímský (Tendai), Oldřich Navrátil (Cecil), Jaroslava Kretschmerová (Gogo), Filip Schwartz (Ezee), Libor Hruška (Morton), Andrea Elsnerová (Tini). – V původním znění mluví (uvádíme pro úplnost): Jeremy Suarez (Kai), Leonard Nimoy (Segur), Abigail Breslinová (Zoe), Jeff Goldblum (Ajax), Samuel L. Jackson (Tendai), Richard E. Grant (Cecil), Jenifer Lewisová (Gogo).

Jihoafrická animovaná pohádka Zambezia je režijním debutem Waynea Thornleyho. – Mladý sokol Kai žije v poušti s otcem Tendaiem. Rád by se podíval do ptačího města Zambezia. Jenže o tom odmítavý rodič nechce slyšet, a tak se vzpurný sokolík přidá k hejnu divokých husí. Ve městě najde přátelství i lásku, dozví se, proč žili s otcem na samotě, a když Zambezii napadne s pomocí marabuů leguán, vejcožrout Ajax, přidá se k obráncům a stane se hrdinou. Odstrkovaní marabuové, kteří při zakládání města nebyli do ptačího společenství přizváni, se stanou novými obyvateli Zambezie, tudíž vyprávění neschází ani poučení o „rasové“ snášenlivosti. – Autoři využívají charakterizace protagonistů; sokoli jsou rychlí a odvážní, čápice Gogo nosí „děti“ a snovači jsou zdatní tkalci, zatímco slepice jsou upovídané fifleny a lelek Ezee nejraději chytá lelky… Pestrobarevné upovídané exotické dobrodružství ničím nepřekvapí, ale ani nenudí. Jen dabing by mohl být lepší. -kat-

OBSAH: Afrika. Čápici Gogo s košíkem ptáčat na zádech v bouři pronásleduje partička marabuů. – Mladý sokol Kai žije v pustině s otcem Tandaiem, který ho nechce nikam pouštět. Mají hnízdo na stromě na skále. Znavená Gogo se tam zastaví a dá se do řeči s Kaiem; je na cestě do ptačího města Zambezia. Její pronásledovatele v čele s marabuem Cecilem zažene Tandai. Gogo odletí a otec se o Zambezii nechce bavit, natož se tam vydat. – Kai se z trucu přidá k divokým husám, jež tam letí. – Tandaie se při hledání syna zmocní leguán, vejcožrout Ajax, který se spolčil se marabuy a hodlá přepadnout Zambezii. Uvězní ho v kleci v jeskyni. – Kai se v Zambezii, městě na obřím baobabu u vysokých vodopádů, chová jako slon v porcelánu. V kanceláři vyplní vstupní formulář. Na tržišti se seznámí s potrhlým lelkem Ezeem. Jednokřídlý sokol Segur, jeden ze zakladatelů města, se nad jeho podpisem zarazí; zná jeho otce. – Ráno Kai s Ezeem dělají neplechy. Sokolík se seznámí se Segurovou adoptivní dcerou Zoe a společně pak obdivují obrannou sokolí letku, Hurikány. Kai se k nim přihlásí na zkoušky. – Marabuové byli při založení města z ptačího společenství vyloučeni a plánují během brzkých slavností jara s Ajaxem útok na město. – Talentovaný Kai ve zkoušce uspěje a je přijat do letky. – Slavnost jara překazí nájezd marabuů, kteří odnesou velká hnízda se snovači do jeskyně, kde je vězněn Tandai. – Kai, Ezee a Zoe se letí proletět do pouště, i když je to zakázané. Málem se jich zmocní Ajax. Lelek se zraněním skončí v nemocnici a Kaie pro neposlušnost vyhodí od Hurikánů. – Snovači v jeskyni musejí tkát provazový most. – Sokolík zajde za Segurem. Dozví se, že oba jeho rodiče patřili k Hurikánům. Při minulém Ajaxově útoku bránili Zambezii, Kaiova matka zahynula, Segur přišel o křídlo a Tandai, sužovaný vzpomínkami na milovanou družku, se synkem odletěl. – Kai tajně vyrazí do jeskyně. Promluví si tam s otcem a podaří se mu osvobodit jeho i snovače. – Leguán dorazí do města po mostě, který nad vodou natáhli marabuové. – V Zambezii všichni brání svůj domov. Tandai se bez váhání přidá k Hurikánům. – K mostu se blíží další leguáni. Cecil pochopí Ajaxovu zradu. Segur s ním prozíravě domluví stržení mostu, což se na poslední chvíli podaří, takže se ještěři do města nedostanou. – Hurikáni hodí na Ajaxe síť a shodí ho dolů. Zoe padá s ním; uvízla jí tam noha. Kai se za nimi vrhne a zmizí ve vodním oparu. Ostatní je málem začnou oplakávat, ale oba ptáci se vrátí. – Marabuové jsou teď členy Hurikánů. Žádný pták už není mimo ptačí společenství. – Kai a Zoe se políbí. – Ajax dole vyleze z vody…     -kat-