Walter Mitty a jeho tajný život

barevný, dobrodružná komedie, adaptace, přístupný mládeži, ŠÚ, 2-D, Dolby Digital/Datasat/Dolby Atmos, dlouhý – 115 min.

Původní název: The Secret Life of Walter Mitty. Země původu: USA. Výrobce: Samuel Goldwyn Films, Red Hour. Ve spolupráci s New Line Cinema. Pro Twentieth Century Fox. Rok výroby: 2013. Premiéra: 26.12.2013. Monopol: CinemArt. Mluveno: anglicky, islandsky, grónsky (české titulky). – Přestaňte snít, začněte žít.

AUTOŘI: Námět: James Thurber – povídka Dvojí život Waltera Mittyho (1935, česky v povídkové knize Karneval, Odeon, Praha 1970); Steven Conrad. Scénář: Steven Conrad. Režie: Ben Stiller. II. režie: Phil Neilson. Kamera: Stuart Dryburgh. Hudba: Theodore Shapiro. Hudební supervize: George Drakoulias. Různé skladby a písně. Výprava: Jeff Mann. Kostýmy: Sarah Edwardsová. Střih: Greg Hayden. Zvuk: Danny Michael. Vizuální efekty: (supervize) Guillaume Rocheron; Framestore, Soho VFX, Hydraulx, Look Effects, MPC, Lola VFX. Zvláštní efekty: (supervize) Mark Hawker. Koordinátor kaskadérů: Tim Trella. Výkonní producenti: Gore Verbinski, Meyer Gottlieb, G. Mac Brown. Producenti: Samuel Goldwyn Jr., John Goldwyn, Stuart Cornfeld, Benn Stiller. Koproducenti: Jeff Mann, Kurt Williams. České titulky: Natálie Nádassy (Filmprint Digital).

HERCI: Ben Stiller (Walter Mitty), Kristen Wiigová (Cheryl Melhoffová), Shirley MacLaineová (Edna Mittyová), Adam Scott (Ted Hendricks), Kathryn Hahnová (Odessa Mittyová), Adrian Martinez (Hernando), Ólafur Darri Ólafsson (pilot helikoptéry), Sean Penn (Sean OConnell).

Snímek Walter Mitty a jeho tajný život vznikl na motivy povídky amerického humoristy Jamese Thurbera (1894-1961), kterou v roce 1947 zfilmoval Norman Z. McLeod s Dannym Kayem v hlavní roli. Autor však s adaptací formou ztřeštěné komedie nebyl spokojen a odmítl prodat filmová práva na svá další díla. K látce se filmaři vrátili až nyní. Scenárista Steven Conrad převedl šestistránkovou předlohu o titulním hrdinovi postiženém denním sněním, v němž se stává neohroženým hrdinou či neodolatelným svůdcem, do současnosti. Vznikl tak dobrodružný, místy dojemný a místy komický film, s nadsázkou reflektující dnešní dobu, kdy tištěná média zanikají, fotit na kinofilm je staromilský luxus a bez e-seznamky se partner hledá těžko. Zatímco v Thurberově předloze je Walter ušlápnutým manželem a v první filmové adaptaci nešťastným snoubencem, Conradův protagonista je nesmělý muž se smělými představami, tajně zamilovaný do rozvedené kolegyně. Pozitivní, pohodový a vtipný snímek je pátým režijním opusem Bena Stillera, který dílo též produkoval a zahrál si v něm titulní roli. V jeho filmografii nesporně představuje pozitivní zlom. -kat-

OBSAH: V časopise Life jsou zaměstnanci vyděšení z chystaného propouštění kvůli přechodu listu na internet. V budově už působí arogantní specialista na reorganizaci Hendricks se svým týmem. Ušlápnutého Waltera Mittyho, který trpí denním sněním a který pracuje v archivu negativů, trápí tajná láska ke kolegyni, účetní Cheryl, již se marně pokouší zkontaktovat přes e-seznamku. Má starosti s matčiným stěhováním i se ztřeštěnou sestrou Odessou. – Walter dostane balíček s dárkem od slavného fotografa Seana OConnella (peněženkou) a s negativy do posledního tištěného čísla. Ten, který má být na obálce, však chybí a Hendricks trvá na tom, aby ho podřízený dodal. Muži nečekaně poradí při pátrání po negativu Cheryl, protože má ráda detektivky. – Walterovi, který dosud prožíval dobrodružství jen v představách, nezbývá než vydat se po fotografových stopách. Vyrazí napřed do Grónska a na Island, pak do Afghánistánu a na Himálaj. Tam konečně Seana najde, ale dozví se od něho, že ho vůbec hledat nemusel; „ztracený“ negativ je totiž v darované peněžence. Ta je však doma. Muž se vrátí a vítězoslavně negativ předá, aniž by se na něj podíval. Sblíží se s Cheryl. Když poslední Life vyjde, na obálce je on při prohlížení negativů. Je to Seanovo svérázné poděkování za jeho práci. -kat-