Vše je ztraceno

barevný, dobrodružný, 12 nevhodný pro děti, ŠÚ, 2-D, Dolby Digital, dlouhý – 106 min.

Původní název: All Is Lost. Země původu: USA. Výrobce: Before the Door, Washington Square Films. Pro Lionsgate, Roadside Attractions, Black Bear Pictures, Treehouse Pictures. Ve spolupráci s FilmNation Entertainment, Sudden Storm Entertainment. Rok výroby: 2013. Premiéra: 12.12.2013. Monopol: CinemArt (do 12.12.2016). Mluveno: anglicky. České titulky. – Vzdát se můžeš vždycky.

AUTOŘI: Scénář a režie: J.C. Chandor. Kamera: Frank G. DeMarco. Záběry pod vodou: Peter Zuccarini. Hudba: Alex Ebert. Výprava: John P. Goldsmith. Kostýmy: Van Broughton Ramsey. Střih: Pete Beaudreau. Zvuk: (design) Steve Boeddeker; Micah Bloomberg, Gillian Arthurová. Vizuální efekty: (supervize) Robert Munroe; Spin VFX. Zvláštní efekty: (supervize) Brendon ODell. Koordinátor kaskadérů: Mark Norby. Výkonní producenti: Cassian Elwes, Laura Risterová, Glen Basner, Joshua Blum, Howard Cohen, Eric DArbeloff, Zachary Quinto, Corey Moosa, Robert Ogden Barnum, Kevin Turen. Producenti: Neal Dodson, Anna Gerbová, Justin Nappi, Teddy Schwarzman. Koproducent: Sean Akers. České titulky: Filmprint Digital.

HEREC: Robert Redford (náš muž).

CENY: Cena NYFCC: nejlepší herec. Zlatý glóbus: nejlepší hudba (Alex Ebert); (nominace) nejlepší herec v dramatu. – Oscar: (nominace – před udílením) nejlepší střih zvukových efektů (Steve Boeddeker, Richard Hymns).

Robert Redford jako anonymní osamělý, větrem ošlehaný mořský vlk, se ve snímku scenáristy a režiséra J.C. Chandora Vše je ztraceno snaží za každou cenu přežít na pustém oceánu. Divák se záhy přesvědčí, jak se v takovém případě osvědčí dobrá fyzická kondice, chladnokrevnost a prozíravost. Takový je jediný protagonista dobrodružného snímku, o němž se divák (kromě stručného úvodního monologu) nic víc nedozví. Výkon Roberta Redforda (nar. 1936), který se při natáčení nevyhýbal kaskadérským kouskům, je obdivuhodný, ale příběh samotný je popisný a bez jiskry. Film, natočený strohým dokumentaristickým stylem, připomíná svým trosečnickým tématem titul Pí a jeho život (2012; r. Ang Lee). -kat-

OBSAH: 1 700 námořních mil od průlivů Sumatry. Neviděný muž rekapituluje svůj život. Snažil se, bojoval, ale teď rezignuje. Zbývá mu jídlo a pití na půl dne. – O osm dní dříve. Osamělého jachtaře na širém moři vzbudí voda v kajutě. Do lodě narazil kontejner, vypadlý z nějaké nákladní lodě, a udělal v boku díru. Muž postupně díru provizorně zalepí. Nepodaří se mu navázat spojení, přístroje nefungují. Přijde velká bouře, jachta je zničená, muž musí nafouknout záchranný člun. – Loď se posléze potopí. Trosečník sestrojí primitivní sextant a zapisuje si polohu. Přežije další bouři. Dostane se na lodní trasu. Pomocí světlice se marně snaží na sebe upozornit velkou nákladní loď, později ještě jednu. Člun ho vynese mimo námořní koridor. Okolo člunu krouží žraloci. Námořník hodí do vody sklenici se vzkazem. V noci zahlédne vzdálené světélko. Marně pálí papíry, aby na sebe upozornil. Od ohýnku chytne člun. Muž se vrhne do vody; chce zemřít. Na poslední chvíli vidí nad sebou stín lodi. Vypluje na hladinu. Natáhne se k němu podaná ruka… -kat-