Vlhká místa

barevný, černá komedie, 15 přístupnost, ŠÚ, 2-D, DVD-K, Dolby Digital, dlouhý – 109 min.

Původní název: Feuchtgebiete. Země původu: SRN. Výrobce: Rommel Film. Koprodukce: ZDF. Rok výroby: 2013. Premiéra: 21.11.2013. Monopol: Aerofilms (do 30.9.2021). Mluveno: německy (české titulky). – Připravte se na Helen! O čem holky nemluví.

AUTOŘI: Námět: Charlotte Rocheová – stejnojmenný román (2008, česky naposledy Jota, Brno 2013). Scénář: Claus Falkenberg, D. Wnendt; (spolupráce) Sabine Pochhammerová. Režie: David Wnendt. Kamera: Jakub Bejnarowicz, (záběry pod vodou) Andres Lizana Prado. Hudba: Enis Rotthoff. Různé skladby a písně. Výprava: Jenny Roeslerová. Kostýmy: Elke von Siversová. Střih: Andreas Wodraschke. Zvuk: Paul Rischer. Zvláštní maskérské efekty: Inga Rossová. Zvláštní efekty: Michael Bouterweck. Výkonný producent: Heino Herrenbrück. Producent: Peter Rommel. České titulky: Veronika Sysalová (Filmprint Digital).

HERCI: Carla Juriová (Helen Memelová), Christoph Letkowski (Robin), Meret Beckerová, Axel Milberg (Helenini rodiče), Marlen Cruseová (Corinna), Peri Baumeisterová (sestřička Valerie), Edgar Selge (dr. Notz), Harry Baer (nový přítel), Christian Natter (rozvažeč pizzy).

Scenárista a režisér David Wnendt (nar. 1977) zaujal snímkem Bojovnice (2011) o osudu mladé neofašistky. Nyní natočil německý filmový hit roku 2013 podle kontroverzního bestselleru nekonvenční TV moderátorky a spisovatelky Charlotte Rocheové (nar. 1978) Vlhká místa. Protagonistkou je osmnáctiletá Helen, která se rozhodně odlišuje od svých vrstevnic: na hygienu nedbá, při sexu je nevybíravá a s ničím se moc nepáře. Netají se ani tím, že má hemoroidy. Se svou „pokrevní sestrou“ Corinne (vyměnily si menstruační krev) se jednou pořádně sjedou drogami. – Helen skončí kvůli nepříjemnému krvácení po holení intimních partií v nemocnici a musí být okamžitě operována. Usmyslí si, že právě tady je místo, kde by mohla dát dohromady své rozvedené rodiče. Zároveň se tu sblíží s ošetřovatelem Robinem, kterého šokuje svým chováním i názory a který chodí s atraktivní sestřičkou Valerií. Nakonec Robina získá a její rodiče se vskutku asi znovu sblíží… – Film, jemuž dominuje suverénní herecký výkon sympatické Carly Juriové, zachovává ich-formu, v níž je kniha napsána. Zařazuje se do trendu děl, překračujících hranici zobrazování lidské intimity (viz např. Život Adèle – 2013, r. Abdellatif Kechiche nebo Nymfomanka – 2013, r. Lars von Trier). Dělá to sice provokativně, ale s nadsázkou, s brutální ironií a s černým humorem… -tbk-