Velký závod

barevný, sportovní, komedie, 12 nevhodný pro děti, 2-D, DVD-K, Dolby SRD, dlouhý 98 min.

Původní název: La grande boucle. Země původu: Francie. Výrobce: Bago Films, Fidélité Films. Koprodukce: TF1 Films Production, France 2 Cinéma. Rok výroby: 2013. Premiéra: 28.11.2013. Monopol: Film Europe. Mluveno: francouzsky, nizozemsky (české titulky). – Naděje umírá poslední a žlutý dres už není jen snem.

AUTOŘI: Námět: Yohan Lévy, Nicolas Souhami, Renaud Souhami, Lyes Belaïdouni. Scénář: Romain Protat, Lyes Belaïdouni, Yohan Lévy. Režie: Laurent Tuel. Kamera: Gilles Porte. Hudba: André Manoukian. Různé skladby a písně. Výprava: Arnaud de Moleron. Kostýmy: Emmanuelle Youchnovská, Annabel Leroyová. Střih: Antoine Vareille. Zvuk: Lucien Balibar, Guillaume Bouchateau, Dominique Gaborieau. Kaskadér: Antoine Dupré. Výkonná producentka: Christine de Jekelová. Producenti: Nicolas Souhami, Renaud Souhami, Olivier Delbosc, Marc Missonnier. České titulky: Gabriela Kliková (Linguafilm).

HERCI: Clovis Cornillac (François), Bouli Lanners (Rémi), Ary Abittan (Tony), Bruno Lochet (Pierre), Elodie Bouchezová (Sylvie), Annick Christiaensová (Gertrudis), Rose Capraisová (Tina), Paul Granier (Thomas), Michel Feracci (Leroux), Doudou Masta (Ame Strong), André Marcon (Daniel Lafarge).

CENA: Festival francouzského filmu 2013: Cena diváků.

Režisér Laurent Tuel (nar. 1966) natočil svěží nenáročnou komedii Velký závod v autentickém prostředí legendární cyklistické Tour de France. V příběhu o muži, který si splnil svůj sen, si zahráli i profesionální cyklisté, mj. pětinásobný vítěz Bernard Hinault nebo sportovní komentátoři Nelson Monfort a Michel Drucker. Film je vyznáním obdivu k samotné Tour, zaznamenává jednotlivé etapy závodu, ukazuje zákulisí slavného závodu a nezapomíná na krásy Francie. -kat-

OBSAH: Manželé François a Sylvie Nouelovi se zúčastní i s dospívajícím synem Thomasem slavnostního představení týmu Tour de France. Vyjde najevo, že se François přihlásil jako dobrovolník. Sylvie se urazí a odejde; je to v termínu, kdy mají jet na dovolenou. Muž se dá v baru do řeči s bývalým manažerem závodu Rémim. Ten mu vnukne myšlenku, ať jede Tour ještě před profesionály. François tedy vyrazí na cestu. Fanoušek Pierre Bojean, jeho žena Gertrudis a dcera Tina se rozhodnou poskytnout mu zázemí a doprovodné vozidlo. Rémi sežene sponzora i mediální podporu. – Popularita „předjezdce“ během cesty roste. Jenže zadlužený Rémi se dá uplatit manažerem profesionálního týmu; „ukáže se“, že François dopuje. Muž přesto se synovou podporou jede dál, než z vyčerpání zkolabuje. V nemocnici ho dají do kupy, Sylvie se s ním usmíří, Rémi se přizná k podvodu. Profesionál Tony ve žlutém trikotu vedoucího závodníka dopřeje amatérskému kolegovi, aby v Paříži jel kousek v čele pelotonu, a tak François s podporou profesionálů, přátel a rodiny závod se ctí dokončí. -kat-