Únos

barevný, psychothriller,  15 přístupnost, DVD-K,  dlouhý – 103 min.

Původní název: Kapringen. Země původu: Dánsko. Výrobce: Nordisk Film. Ve spolupráci s DR, Nordisk Film & TV Fond. Rok výroby: 2012. Premiéra: 11.7.2013. Monopol: Film Europe. Mluveno: dánsky, anglicky, somálsky, japonsky, švédsky. České titulky. – Strhující psychologický thriller velikána současné dánské kinematografie.

AUTOŘI: Scénář a režie: Tobias Lindholm. Kamera: Magnus Nordenhof Jønck. Hudba: Hildur Gudnadóttirová. Kostýmy: Louise Hauberg Nielsenová. Střih: Adam Nielsen. Zvuk (Dolby Digital): Morten Green. Koordinátor kaskadérů: Peter Kariuki. Výkonní producenti: Henrik Zein, Lena Haugaardová, Thomas Heinesen. Producenti: Tomas Radoor, René Ezra. České titulky: (Linguafilm).

HERCI: Søren Malling (Peter C. Ludvigsen), Pilou Asbaek (Mikkel Hartmann), Dar Salim (Lars Vestergaard), Roland Møller (Jan Sørensen), Gary Skjoldmose Porter (Connor Julian), Abdihakin Asgar (Omar), Amalie Ihle Alstrupová (Maria Hartmannová), Amalie Vulff Andersenová (Kamilla Hartmannová), Linda Laursenová (Anette Ludvigsenová), Keith Pearson (kapitán).

CENY: MFF v Soluni 2012: Hlavní cena Zlatý Alexandr, Cena FIPRESCI. Výroční cena Bodil: nejlepší film; (nominace) nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli (Søren Malling, Pilou Asbaek)/ve vedlejší roli (Roland Møller).

Psychologický thriller Únos je samostatným režijním debutem dánského scenáristy Tobiase Lindholma (nar. 1977), který spolupracoval s režisérem Thomasem Vinterbergem na filmech Submarino (2010) a Hon (2012). Ve svém autorském snímku, inspirovaném skutečnými událostmi, přináší Lindholm realisticky vyobrazený příběh posádky nákladní lodi, kterou v Indickém oceánu přepadnou somálští piráti. Životy jednotlivých členů posádky se náhle ocitají v rukách únosců a stávají se pouhým předmětem nelítostného vyjednávání s vedením firmy, sídlící v Kodani. Paradokumentárně pojatý film (natáčení na moři probíhalo v oblasti, kde se piráti skutečně pohybují, s keňskými neherci jako piráty) těží z úspěšně budované klaustrofobické atmosféry naplněné strachem a bezmocí. Děj se soustřeďuje do špinavých a tísnivých kajut, jež střídají chladné kancelářské prostory. Hlavní těžiště však spočívá v popisu vyjednávání, trvající déle než čtyři měsíce. Ostřílený byznysmen Peter se jím nechává zcela pohltit, zároveň se ho však stále snaží vést chladným stylem prodej–koupě. Dílo tak mrazivým způsobem přibližuje situaci při skutečném jednání s únosci, piráty či teroristy. V tomto ohledu je nutné vyzdvihnout vynikající odměřené herectví Sørena Mallinga v roli Petera. -ph-

OBSAH: Lodní kuchař Mikkel během plavby telefonuje ženě a dceři. Oznámí jim, že se o dva dny zpozdí, protože bude kupovat novou troubu. Připravuje jídlo a kávu pro posádku. – Obchodní jednání ve velké dánské firmě Orion Seaways, která vlastní loď Rozen, úspěšně dokončí za podřízeného výkonný ředitel Peter Ludvigsen. Vzápětí se dozví, že loď jeho společnosti byla unesena. – Somálští piráti zajmou celou posádku. Donutí Mikkela, který se přihlásí jako kuchař, aby jim připravil jídlo. Je držen v kajutě s kapitánem a s dalším členem posádky Janem. – Zástupci firmy hovoří s příbuznými lidí z posádky a představí jim externího specialistu pro vyjednávání Connora Juliana. Ten navrhuje, že bude s piráty jednat sám, ale této úlohy se chce ujmout Peter. – Na straně pirátů je vyjednavačem Omar, který si vybere Mikkela, aby mu za posádku asistoval. Volají Ludvigsenovi. Mikkel šéfovi oznámí, že je kapitán nemocný, ale ostatní jsou v pořádku. Piráti požadují patnáct milionů dolarů výkupného. Peter se s Mikkelem o penězích odmítá bavit. Spojí se s Omarem a nabídne mu částku dvě stě padesát tisíc dolarů. – Za Peterem, který od únosu nechodí domů, přijde do práce manželka. – Probíhají další vyjednávání a Omar sníží sumu na dvanáct milionů. – Na lodi dochází jídlo. Mikkel volá Peterovi a žádá ho, aby Orion Seaways zaplatila výkupné. Peter zvedne svou nabídku na devět set tisíc. – Vězni mohou na pár hodin na palubu. Chytají ryby. Mikkel s Janovou pomocí uloví velkého kanice. S piráty to oslaví. Omar povolí Mikkelovi zavolat domů. Kuchař s pistolí u hlavy musí manželce říct, aby zavolala Ludvigsenovi. – Při dalším bezvýsledném jednání Peter navrhne jeden a půl milionu. Znovu za ním přijede manželka. Po sto devatenácti dnech ode dne únosu dá vedení koncernu výkonnému řediteli jeden měsíc na vyřešení situace, pak bude vystřídán. – Posádka je vězněna pohromadě v nákladním prostoru. – Když Peter hovoří před všemi zaměstnanci podniku, aby si dali pozor na informační embargo ohledně únosu, přijde fax od Omara s nabídkou osm a půl milionu. Komunikace probíhá chvíli pomocí faxu. – Piráti Mikkela donutí, aby podřízl kozy. Muž je na tom psychicky velmi špatně, a tak při dalším hovoru za posádku mluví Jan. Nabídku dvou milionů osmi set tisíc navýší Peter o své údajné půl milionové úspory. Omar souhlasí. – Peníze jsou doručeny letadlem na loď. Mikkel si vezme řetízek s prstýnkem, který měl po celou dobu únosu ukrytý. Když poslední piráti opouštějí loď, jeden si řetízku všimne a Mikkelovi ho sebere. Kapitán se ho zastane a snaží se mladého piráta přesvědčit, aby mu ho vrátil. Mikkel svůj řetízek dostane zpět, ale pirát kapitána zastřelí. Již předtím podobně mířil na Mikkela a „žertem“ vystřelil, jenže tentokrát měl bohužel nabito, i když to patrně nevěděl. – Po sto třiceti čtyřech dnech od začátku únosu se Mikkel setká s rodinou. Peter odjíždí ze sídla firmy domů… -ph-