Únos

barevný, thriller, 15 přístupnost, 2-D, Dolby Digital, dlouhý – 108 min.

Původní název: The Factory. Země původu: USA, Kanada, Francie. Výrobce: Silver Pictures, Dark Castle Entertainment, StudioCanal. Rok výroby: 2012. Premiéra: 28.11.2013. Monopol: Intersonic. Mluveno: anglicky (české titulky). – Na základě skutečných událostí.

AUTOŘI: Scénář: Morgan O’Neill, Paul A. Leyden. Režie: Morgan O’Neill. II. režie a II. kamera: Igor Meglic. Kamera: Kramer Morgenthau. Hudba: Mark Isham. Různé skladby a písně. Výprava: Martin Whist. Kostýmy: Odette Gadouryová. Střih: Tod Feuerman. Zvuk: William R. Dean. Zvláštní maskérské efekty: (supervize) Adrien Morot. Vizuální efekty: (supervize) Dennis Berardi; Mr. X, Image Engine, Anibrain. Zvláštní efekty: (supervize) Guillaume Murray. Koordinátoři kaskadérů: Spiro Razatos, Jean Frenette. Výkonní producenti: Steve Richards, Don Carmody. Producenti: Joel Silver, Susan Downeyová, David Gambino. Koproducenti: Christoph Fisser, Richard Lalonde, Paul A. Leyden, Charlie Woebcken. České titulky: Petr Putna (Filmprint Digital).

HERCI: John Cusack (Mike), Jennifer Carpenterová (Kelsey), Mae Whitmanová (Abby), Ksenia Soloová (Emma), Dallas Roberts (Gary Gemeaux), Cindy Sampsonová (Crystal), Sonya Walgerová (Shelley), Katherine Waterstonová (Lauren), Mageina Tovahová (Brittany), Garry Anthony Williams (Darryl), Michael Trevino (Tad).

Temný thriller Únos je druhým režijním opusem australského herce Morgana O’Neilla. Odehrává se v Buffalu ve státu New York (natáčelo se ovšem v Montrealu a v Quebecu) a údajně vychází ze skutečných událostí. Protagonistou je detektiv Mike Fletcher, pátrající s kolegyní Kelsey Walkerovou po vrahovi prostitutky (Garym). Ten posléze unese jeho dceru Abby a vězní ji se dvěma ženami ve svém domě. Důvodem jejich únosů je zločincova touha po vlastních dětech s nimi. Policisté jsou mu na stopě. Ve finále Gary zemře a neplodná Kelsey nečekaně zastřelí Mikea, aby se mohla zmocnit Garyho dětí. Chce s nimi začít nový život, ale Abby o jejím únosu dětí ví… – Snímek se natáčel už v roce 2008, ale do distribuce (vesměs jen videodistribuce) se dostal až v roce 2012. Nesmíme jej zaměňovat s nedávno uvedeným dánským snímkem Únos (2012; r. Tobias Lindholm).