Turbo

barevný, animovaný/komedie, přístupný, ŠÚ, 2-D, 3-D dlouhý – 96 min.

Původní název: Turbo. Země původu: USA. Výrobce: DreamWorks Animation Studio. Rok výroby: 2013. Premiéra: 17.10.2013. Monopol: CinemArt. Mluveno: česky (dabováno). – On jezdí rychle. Oni zběsile.

AUTOŘI: Námět: David Soren. Scénář: David Soren, Darren Lemke, Robert Siegel. Režie: David Soren. Technická režie: (supervize) Serge Sretschinsky. Kamera: Chris Stover. Hudba: Henry Jackman. Různé skladby a písně. Výprava: Michael Isaak. Střih: James Ryan. Zvuk (Dolby Digital/DTS/SDDS): (design) Richard King. Supervize animace: Denis Couchon, John Hill, Marek Kochout, Ben Rush, Dan Wagner. Vedoucí animační přípravy: Chris Stover. Vedoucí animace postav: David Burgess. Vizuální efekty: (supervize) Sean Phillips. Efekty postav: (supervize) Lee Grant. Stereografie: Philip Captain 3D McNally. Vizuální poradce: Wally Pfister. Producentka: Lisa Stewartová. Koproducentka: Susan Slagle Rogersová. České dialogy a režie české verze: Petr Pospíchal (Barrandov studio).

V české verzi mluví: Filip Blažek (Turbo), Tomáš Juřička (Čet), Filip Čapka (Tito), Antonín Navrátil (Angelo), Pavel Vondra (Gustav Nafťák), Zbyšek Horák (Švihák), Martin Kubačák (Rozumbrada), Lucie Kožinová (Tryska), Rudolf Kubík (Smykař), Pavel Šrom (Bobby), Gustav Bubník (Kim Ly), Petra Hobzová (Paz). – V původní verzi mluví (uvádíme pro úplnost): Ryan Reynolds (Turbo), Paul Giamatti (Čet), Michael Peña (Tito), Luis Guzmán (Angelo), Bill Hader (Gustav Nafťák), Snoop Dogg (Švihák), Maya Rudolphová (Tryska), Richard Jenkins (Bobby), Michelle Rodriguezová (Paz), Samuel L. Jackson, Kurtwood Smith.

Zavedené americké studio DreamWorks Animation přichází v rodinné animované komedii Davida Sorena Turbo s nepříliš originálním námětem z prostředí závodů. Podobné téma uplatnila konkurence z Pixaru i od Disneyho v titulech Auta (2006; r. John Lasseter), Auta 2 (2011; r. John Lasseter) či Letadla (2013; r. Klay Hall) s antropomorfizovanými stroji. Tady je jako typický outsider s velkými sny hrdinou hlemýžď zahradní. Vedle tradičně zdařilé 3D animace zaujme především účinné pojetí stereoskopických efektů. Trojrozměrná projekce tu tedy není výjimečně nadbytečná. -ph-

OBSAH: Hlemýžď Theo, který si říká Turbo, sleduje v televizi závod formulí Indy 500. Vidí se v představách jako vítěz místo Gustava Nafťáka. Jeho bratra Četa sourozencovo nadšení do závodění obtěžuje. – Sourozenci pracují s partou šneků na záhonu s rajčaty. Ta přezrálá má na starosti Turbo. Do kolonie čas od času zalétne vrána, která vždy některého odnese. Dalším nebezpečím je kluk, jenž je s chutí přejíždí na kole. – Turbo se navzdory všem varováním pokusí dostat k upadlému rajčeti dříve, než muž se sekačkou na trávu, přičemž si představuje profesionální závody. Čet s ostatními musejí zasáhnout. – V noci se Turbo zatoulá k dálnici a dostane se k neoficiálním závodům aut. Spadne na kapotu jednoho z nich a vítr ho vrhne do motoru. S pomocí oxidu dusného, využívaného pod názvem nitro k větším výkonům motoru, dojde u něj k mutaci. Hlemýžď se teď chová jako auto: oči mu svítí, na ulitě mu blikají blinkry, hraje jako rádio. Získal i závratnou rychlost. – Když se kluk pokouší Turba zajet, šnek mu uteče a malý sadista skončí s kolem v záhoně. Šéf šnečí kolonie za to Turba i Četa vyhodí. – Bratra chytne vrána. Turbo ji sleduje a zachrání ho. Při honičce se oba ocitnou na dodávce prodavače tacos Tita. Mladý Mexičan je nasadí ve šnečích závodech, jež pořádá s přáteli. Turbo vyhraje. – Tito s bratrem Angelem provozují rychlé občerstvení, ale stejně jako jejich kolegové nemají zákazníky, protože jsou mimo dálnici. – Když kolem projíždí kamion stáje Gustava Nafťáka, Turbo na něj Tita upozorní. Mladíkovi se podaří přemluvit přátele, aby přispěli na Turbovo startovné. Pomůže mu parta jeho soutěžních šneků, když ovládnou výletní autobus a do jejich krámků (prodejna modelů, nehtový salón, autoopravna) přivedou zákazníky. – Všichni kromě Angela, který nepřispěl, vyrazí do Indianapolis. – Turbo předvede na okruhu svou rychlost. Jeden chlapec ho natočí na mobil, strhne se lavina zájmu a ředitel Turba na start pustí. – Nafťákovi záleží na popularitě. – Bázlivý Čet skončí kvůli malému klukovi v kelímku s výhledem na okruh. – Při první zastávce v boxu lidský tým vystřídají šneci a o Turba se postarají. – Hlemýžď auta podjíždí a jezdí po obrubníku. Udělá si díru do ulity a „pohon“ začne vypadávat. Dojde k hromadné bouračce. – Vyčerpaný Turbo zůstane kousek před cílovou čárou. S tím se nesmíří Čet. Osvobodí se z kelímku, se zbytkem šnečího týmu doletí k Turbovi na vránách a podpoří ho. – Gustav tlačí auto do cíle a chce hlemýždě odstranit. Místo toho však Turbovi, který se před ním ukryl do ulity, nechtěně pomůže do cíle… – Podniky Titových přátel jsou teď plné zákazníků. U Angelova občerstvení se pořádají šnečí závody, při nichž Čet plní funkci záchranáře. -ph-