Tohle není Kalifornie

barevný, hraný dokument, 12 nevhodný pro děti, DVD-K, Dolby SRD, dlouhý – 99 min.

Původní název: This Aint California. Země původu: SRN. Výrobce: Wildfremd Production. Koprodukce: RBB, Arte, MDR. Rok výroby: 2012. Premiéra: 3.10.2013. Monopol: Film Europe. Mluveno: německy. České titulky. – Působivý portrét komunity mladých skejťáků, revoltujících v těžkých dobách Německé demokratické republiky.

AUTOŘI: Scénář: M. Persiel, Ira Wedel. Režie: Marten Persiel. Kamera: Felix Leihberg. Hudba: Lars Damm, M. Persiel. Výprava: Anne Zentgrafová. Kostýmy: Simone Eichhornová. Střih: Maxine Goedickeová, Toni Froschhammerová, Bobby Good. Zvuk: (design) Michael Kaczmarek; Lukas Lücke. Animace: Sasa Zivkovic. Vizuální efekty: Jan Schöningh. Producenti: Ronald Vietz, Michael Schöbel. Koproducenti: Meyen Wachholzová, Jens Stubenrauch, Martin Hübner.

HRAJÍ/ÚČINKUJÍ: David Nathan (Nico), Kai Hillebrand (Panik), Anneke Schwabeová.

Inscenovaný dokument debutujícího německého tvůrce Martena Persiela (nar. 1974) Tohle není Kalifornie věrohodně rekonstruuje atmosféru skateboardingové subkultury, která se rozvinula na začátku osmdesátých let v bývalé Německé demokratické republice. – Bez ohledu na nedostupnost materiálů (neboť šlo o zatracovaný „produkt Západu“) a nedostatek kontaktů si tři kamarádi podomácku vyrobili funkční skateboardy a zformovali společenství „pionýrů“ této vášně. Posléze se dostali k profesionálním výrobkům, přestáli desítky zranění, vybrousili si styl a stali se neplánovaně reprezentanty NDR, což jim umožnilo alespoň vzdáleně se začlenit do mezinárodní komunity. Mimovolně formovali i dorůstající mládež. Přes pozdější pokryteckou státní podporu oblíbeného sportu byly o aktérech průběžně vedeny záznamy v archivech tajné policie. Střet odvrácených stran vyvrcholil v roce 1989 během mistrovství, kam dorazili „zápaďáci“. Po sjednocení Německa šli přátelé už každý jinou cestou… – Vyprávění a vzpomínky bývalých svištících rebelů se rekapitulují na setkání, jež zorganizovali poté, co se rozšířila zpráva o smrti jejich vůdčího parťáka. Vracejí se na autentická místa (Magdeburg, Berlín). Děj je zčásti sestaven se zdánlivě dobových archiválií, amatérských záběrů a fotografií. Pravdivost příběhu mají doložit skutečné momentky, mimochodem i Luďka Váši, jenž byl v socialistickém Československu průkopníkem tohoto sportu, a jenž vyhrál v roce 1986 v kanadském Vancouveru mistrovství světa; ve snímku je použita i sekvence z českého snímku Lucie, postrach ulice, kde hrdinka jezdí na skateboardu. – Tvůrci autenticky zpracovali fascinující „podzemní“ kulturu, která si přetvářela šedivý komunistický stát na svobodné hřiště. Zdařile zabudovali do děje obecnější problémy před sjednocením Německa v příběhu obdivovaného skejťáka, buřiče a provokatéra z ulice Denise „Panika“ Paracecka (1970-2011), z něhož chtěl mít zaťatý otec reprezentanta v plavání, a jenž údajně zahynul jako profesionální německý voják v Afghánistánu. – Vizuálně propracovaný snímek, rozdělený do osmi kapitol, se důvtipně pohybuje na hraně mezi fikcí a dokumentem. -kk-