Ticho na moři

barevný, válečný, 15 přístupnost, DVD-K, Dolby Digital, dlouhý – 89 min.

Původní názvy: Le mer à laube. Das Meer am Morgen. Země původu: Francie, SRN. Výrobce: Provobis Gesellschaft für Film und Fernsehen. Koprodukce: Les Canards Sauvages, BR, Arte France, SWR, NDR. Rok výroby: 2011. Premiéra: 24.10.2013. Monopol: Film Europe. Mluveno: francouzsky, německy (české titulky). – Krutost války v tom nejdrsnějším slova smyslu.

AUTOŘI: Námět: Ernst Jünger, Heinrich Böll – texty. Scénář a režie: Volker Schlöndorff. Kamera: Lubomir Bakchev. Hudba: Bruno Coulais. Různé skladby a písně. Výprava: Stéphane Makedonsky. Kostýmy: Agnès Nodenová. Střih: Susanne Hartmannová. Zvuk: (design) Eric Bonnard, Philippe Garnier. Producent: Bruno Petit. Koproducenti: Thomas Teubner, Martin Chudoba. České titulky: Zuzana Tomanová (Linguafilm).

HERCI: Léo Paul Salmain (Guy Môquet), Ulrich Matthes (Ernst Jünger), Martin Loizillon (Claude Lalet), Marc Barbé (Timbaut), André Jung (gen. Stülpnagel), Gilles Arbona (dr. Ténine), Arielle Dombasleová (Charmille).

Známý režisér Volker Schlöndorff natočil svůj televizní snímek Ticho na moři ve francouzsko-německé koprodukci, neboť zvolil látku, úzce spjatou s dějinami obou zemí. Vycházel z textu básníka Ernsta Jüngera a z dopisů na rozloučenou sto padesáti nevinných francouzských mužů, kteří byli podle Hitlerova rozkazu popraveni v odvetě za zastřelení jednoho německého důstojníka. Děj se odehrává v roce 1941 na francouzském území, okupovaném Němci, a je líčen zejména z pohledu sedmnáctiletého francouzského komunisty Guye Môqueta, jenž se stal jednou z obětí. Ty musel vybrat francouzský úředník z řad vězňů v internačním táboře. V druhé rovině je akceptován i pohled členů popravčího komanda, složené z vrstevníků odsouzenců.