Tanec mezi střepinami

barevný, hudební, taneční, 12 nevhodný pro děti, 2-D, DVD-K, Dolby Digital, dlouhý79 min.

Původní název: Tanec medzi črepinami. Země původu: SR. Výrobce: M.O.M.ent. Koprodukce: RTVS, Brandy, SACR. S přispěním Audiovizuálního fondu SR. Rok výroby: 2012. Premiéra: 17.10.2013. Monopol: Film Europe. Mluveno: slovensky. – Dramatický příběh o lidském bytí, lásce, vzletech a pádech ve strhujícím a fascinujícím tanci života mezi střepinami.

AUTOŘI: Námět, scénář a režie: Marek Ťapák. Kamera: Peter Bencsík. Hudba: Banda a Samo Smetana, Tono Popovič. Texty písní: Daniel Hevier. Různé skladby a písně. Architekt: Viliam Gruska. Kostýmy: Jana Hurtigová. Střih: Matej Beneš. Zvuk: Igor Baar. Choreografie: Ervín Varga, Bibiana Lanczová. Producentka: Marta Stančíková. Koproducenti: Michal Brejka, Ivan Hronec.

HERCI: Marek Ťapák, Anna Javorková, Stano Marišler, Ondro Mlynárik, Maťo Urban, Linda Luptáková, Katka Ťapáková, Biba Lanczová, Michal Dutka, hudebníci a tanečníci souborů SĽUK, Urpín, Šumiačan, Technik, Ekonóm, Skorušiná.

Slovenský hudebně-taneční snímek Tanec mezi střepinami je režisérským debutem herce, tanečníka a scenáristy Marka Ťapáka (nar. 1960) a vznikl podle stejnojmenné scénické fresky, vytvořené v roce 2006 u příležitosti osmdesátých narozenin Markova otce, známého slovenského režiséra, herce, tanečníka, choreografa a pedagoga Martina Ťapáka (nar. 1926). S myšlenkou vytvořit z tanečního představení film realizovaný v přírodě přišel dokumentarista Pavol Barabáš. Natáčení příběhu, postaveného na vzpomínkách, představách a asociacích protagonisty, charismatického muže „v nejlepších letech“, který prostřednictvím tance bilancuje svou minulost, přemýšlí o budoucnosti, vybavuje si klíčové okamžiky svého života a ženy, které miloval, trvalo čtyři roky. Vznikla tak mozaika obrazů, z nichž vyzařuje láska k tanci, k folklóru a úcta k tradicím, ale bohužel i dost klišé. Až na jednu moderní choreografii v městském baru se vše odehrává v horách a na samotách; natáčelo se mj. v Tatrách, na Oravě, v Roháčích, v Malackách, u Šútovského vodopádu. Kromě Marka Ťapáka a Anny Javorkové zde vystupují tanečníci folklorních souborů. Škoda, že snímku chybí celistvější děj. Mix malebné přírody, lidové muziky, tanců, lásky k tradicím a slovenského temperamentu na celovečerní film nestačí. -kat-