Spring Breakers

barevný, kriminální, komedie, 15 přístupnost, ŠÚ, 2-D, dlouhý – 94 min.

Původní název: Spring Breakers. Země původu: USA, Francie, Kanada. Výrobce: Muse, Radar. Ve spolupráci s POP Films, MJZ, Iconoclast, O’Salvation, Division, Rabbit Bandini. Rok výroby: 2012. Premiéra: 21.3.2013. Monopol: Blue Sky Film. Mluveno: anglicky. České titulky. – Prázdniny za všechny prachy.

AUTOŘI: Scénář a režie: Harmony Korine. Kamera: Benoît Debie. Hudba: Cliff Martinez, Skrillex. Dodatečná hudba: Max Quayle, Gregory Tripi. Hudební supervize: Randall Poster, Brandon Thompson. Různé skladby a písně. Výprava: Elliott Hostetter. Kostýmy: Heidi Bivensová. Střih: Douglas Crise. Zvuk: Aaron Glascock. Vizuální efekty: (supervize) Chris F. Woods; Pixomondo. Zvláštní efekty: (koordinátor) Jeremy S. Brock. Koordinátor kaskadérů: Grady Allen Bishop. Výkonní producenti: Fernando Sulichin, Ted Field, Jane Holzerová, Megan Ellisonová, Stella Schnabelová, Agnès B., Vince Jolivette, Miles Levy, Ayesha Walshová, Vikram Chatwal, Wicks Walter, Chris Contogouris. Producenti: Chris Hanley, David Zander, Jordan Gertner, Charles-Marie Anthonioz. Koproducenti: Susan Kirrová, Mike Weber. České titulky: Petr Putna (utd. by content).

HERCI: James Franco (Alien), Selena Gomezová (Faith), Vanessa Hudgensová (Candy), Ashley Bensonová (Brit), Heather Morrisová (Bess), Rachel Korineová (Cotty), Gucci Mane (Archie), Ash Lendzionová (Forest), Emma Holzerová (Heather), Lee Irby (profesor), Jeff Jarrett (pastor), John McClain (soudce), Josh Randall, Travis Duncan.

Někdejší čelný představitel nonkonformního nezávislého filmu Harmony Korine (nar. 1974) přináší ve snímku Spring Breakers osobitý pohled na tradiční rituál americké mládeže, několikadenní divoký davový mejdan v období jarních prázdnin (spring breaks). Tisíce mladých lidí se sjíždějí na pláže, kde nevázaně pijí, užívají drogy a souloží, aby se pak vrátili do spořádané reality… – Čtveřice protagonistek vyrazí na Floridu s penězi, získanými přepadením restaurace. Tady ochotně podlehnou radovánkám, jež pro ně skončí neslavně před tamním soudem. Vykoupí je místní gangster Alien. Dvě dívky včas odjedou, zatímco Brit a Candy se s Alienem zúčastní přepadení vily bosse konkurenčního gangu Archieho, kterého zastřelí. Zdá se, že našly nový smysl života… – Zpočátku to vypadá jen na další „pařmenskou“ komedii. Tvůrce, pracující s pseudokumentárním a věčně těkajícím obrazem, však pozvolna přitvrzuje a prázdninová komedie se láme do brutální gangsterky. -tbk-

OBSAH: Kamarádky Brit, Candy, Cotty a Faith (která dochází do kruhu Mladých křesťanů) chtějí odjet z koleje na jarní prázdniny na Floridu, aby si tam pořádně užily. Jenže nemají peníze. – Brit a Candy přepadnou v kuklách s kladivy a imitacemi zbraní restauraci a donutí návštěvníky, aby jim dali peníze. Cotty dělá řidičku. – Rozjařené dívky pak spálí ukradený vůz. – Čtveřice dorazí autobusem na Floridu a hned se zapojí do zdejších davových radovánek, spočívajících v chlastání, užívání drog a řádění u bazénů či na plážích. – Když dívky barvitě předvádějí přepadení a terorizování hostů, Faith se to nelíbí. – Jeden z mejdanů předčasně ukončí policejní šťára a kámošky se jen tak v bikinách ocitnou v cele. Ráno jim soudce napaří pokutu nebo trest vězení. Překvapivě je vykoupí drsný chlapík se zlatými zuby, gangster a raper Alien. Zaskočeným dívkám tvrdí, že jen udělal dobrý skutek. Představí jim svůj gang. Nijak se netají, že se živí jako „šméčkař“. Zvlášť se mu líbí nevinná černovlasá Faith. Ta se ho bojí a chce odjet. Alien ji napřed přemlouvá, ale pak ji pustí. – Zbylou trojici ubytuje zločinec ve své obrovské vile. Chlubí se svými zbraněmi a spoustou drog a prachů. – Alien vezme dívky do klubu, který patří jeho někdejšímu mentorovi a nyní konkurentovi, černochu Archiemu. Tomu se to nelíbí a vyhodí ho i s jeho doprovodem. – Doma se Alien zase kasá. Brit a Candy na jeho velké posteli na něj náhle namíří pistole a nutí jej, aby zbraně lízal jako při orálním sexu. Změní se to v žert. Podle muže jsou obě blondýnky stejné jako on, což se mu líbí. – Ráno všechny tři dívky tančí s mužem a se samopaly v rukách na pláži. Později se zúčastní s gangem přepadení velké párty v přepychovém domě. Terorizují nevinné lidi. – Večer naloží Alien holky s jejich dalším lupem do svého sporťáku. Jede kolem nich Archie a varuje konkurenta, aby zmizel z jeho ulic. Archieho spolujezdkyně pak začne střílet ze samopalu a lehce postřelí Cotty do ruky. – Zraněná dívka se také rozhodne odjet. Podle ní prázdniny skončily a vše se musí vrátit do normálu. Marně přemlouvá kamarádky, aby jely s ní. – Brit a Candy si ve třech užívají s Alienem v bazénu. Provokují ho, že je poseroutka, protože se bojí Archieho. Jsou ochotné přidat se k němu. Telefonují domů a tvrdí příbuzným, že si to pořádně užily a teď už budou sekat dobrotu. Pak se ovšem v růžových kuklách a ozbrojené vydají s Alienem na člunu k Archieho vile na pláži. Při přestřelce s ochrankou je zastřelen Alien. Dívky zlikvidují bodyguardy a nakonec i Archieho, který si právě užíval se dvěma ženami v lázni. – Teď Brit a Candy tvrdí do telefonu matkám, že potkaly lidi, kteří jsou jim podobní, protože ony jsou teď jiné, než byly dříve. Ráno odjíždějí z města v Archieho lamborghinim. -tbk-