Šmoulové 2

barevný, hraný/animovaný, přístupný 2-D, 3-D, dlouhý – 105 min.

Původní název: The Smurfs. Země původu: USA. Výrobce: Kerner Entertainment Company. Pro Columbia Pictures, Sony Pictures Animation. Ve spolupráci s Hemisphere Media Capital. Rok výroby: 2013. Premiéra: 8.8.2013. Monopol: Falcon. Mluveno: česky (dabováno).

AUTOŘI: Námět: Peyo – postavy; J. David Stern, David N. Weiss, Jay Scherick, David Ronn. Scénář: J. David Stern, David N. Weiss, Jay Scherick, David Ronn, Karey Kirkpatrick. Režie: Raja Gosnell. II. režie a koordinátor kaskadérů: George Aguilar. Kamera: Phil Meheux. II. kamera: Thomas E. Ackerman. Hudba: Heitor Pereira. Různé skladby a písně. Výprava: Bill Boes. Kostýmy: Rita Ryacková, Veronique Marchessaultová. Střih: Sabrina Pliscoová. Zvuk (Dolby Digital; Datasat/SDDS): (design) Robert L. Sephton; Patrick Rousseau. Vizuální efekty: (supervize) Richard R. Hoover; (+ animace) Sony Pictures Imageworks; Hybride, Plug. Zvláštní efekty: (supervize) Ryal Cosgrove. Výkonní producenti: Ezra Swerdlow, Ben Haber, Paul Neesan. Producent: Jordan Kerner. Koproducenti: Veronique Cullifordová, Benita Allenová, Raphael Benoliel, Hendrik Coysman. České dialogy a režie české verze: Alice Hurychová (Studio Soundsquare).

HERCI: Hank Azaria (Gargamel – V. Knop), Neil Patrick Harris (Patrik Winslow – O. Brzobohatý), Brendan Gleeson (Viktor – J. Meduna), Jayma Maysová (Grace Winslowová – N. Votočková), Jacob Tremblay, Nancy O’Dellová. – HLASY: A. Elsnerová/Kate Perryová (Šmoulinka), T. Voříšková/Christina Ricciová (Vexy), O. Vlach/Jonathan Winters (Taťka Šmoula), M. Holán/Anton Yelchin (Nešika), T. Juřička/Alan Cumming (Směloun), M. Libert (Fešák), J. Šťastný (Šmoula vypravěč), J. Kaňkovský (Mrzout), J. Prager (Koumák).

V pokračování rodinné komedie Šmoulové (2011; r. Raja Gosnell) s jednoduchým názvem Šmoulové 2 vytvoří zlý čaroděj Gargamel dvojici zlomyslných tvorů Neplechů (podobných Šmoulům), aby s jejich pomocí získal magickou šmoulí esenci. Kvůli ní také unese Šmoulinku do Paříže. A tak se Taťka Šmoula s pěticí Šmoulů opět vydávají do lidského světa na záchrannou misi. Pomáhají jim manželé Patrik a Grace Winslowovi, k nimž se připojí i Patrikův otčím Viktor. – Stejně jako v jedničce i tady se CGI postavy kombinují s reálným prostředím a herci. Pokud byli první Šmoulové zajímaví dynamickým vyprávěním a postavou Gargamela, vnášející do pozitivního světa Šmoulů a americké rodiny ironii a břitký humor, druhý díl chystané trilogie tyto kvality postrádá. Patetické a didaktické vyznění ho řadí mezi podprůměrné velkorozpočtové rodinné filmy. -ph-

OBSAH: Podle Šmouly vypravěče byla Šmoulinka původně uměle vytvořenou „dcerou“ čaroděje Gargamela, který chtěl jejím prostřednictvím odhalit tajemství šmoulí esence. Ale výchovou Taťky Šmouly se proměnila v opravdovou modrou hrdinku. – Dnes má Šmoulinka narozeniny. – Gargamel vytvoří s pomocí Eiffelovy věže portál do světa Šmoulů, jímž vyšle Neplechu Vexy, které do šmoulího vzhledu chybí jen modrá kůže. – Vexy unese Šmoulinku do světa lidí. – V New Yorku slaví narozeniny syn Patrika a Grace Winslowových, Modrásek. Přijde i Patrikův otčím Viktor. – Taťka Šmoula organizuje záchranný tým do světa lidí. Když se rozhoduje, který ze Šmoulů s ním půjde, dojde ke kolizi, a musejí tak jít Fešák, Nešika, Mrzout, Směloun a Koumák. Přistanou v bytě Winslowových, s nimiž se znají. I s Viktorem všichni vyrazí do Paříže za Gargamelem. Patrik se synkem jdou na Gargamelovo představení. Grace zjistí, v jakém hotelovém apartmá čaroděj bydlí. – Čaroděj potřebuje šmoulí esenci ke svým kouzlům. Při show dojde ke konfliktu a Viktor je proměněn v kachnu. – Šmoulince se podaří utéct z hotelu. – Šmoulové proniknou tajnými dveřmi v Gargamelově šatně do podzemní laboratoře, v níž jsou klece na získávání šmoulí esence. – Šmoulinku na útěku pronásledují Vexy a její zrzavý bratr Hekus. Ten způsobí rozruch v cukrárně a Šmoulinka se kvůli Vexy zaplete do jeho záchrany. Trojice prchá ulicemi na servírovacím vozíku. Setřese pronásledujícího kocoura Azraela a prolétá město na čápech. – Patrik v hotelu zachrání kachnu/Viktora před upečením. – Šmoulové se dostanou do Gargamelova apartmá. Jenže skončí na balkoně za oknem, odkud pozorují Šmoulinku s Neplechy, kteří se už vrátili. – Viktor má opět lidskou podobu (transformační kouzlo pominulo). – Lstivý Gargamel daruje Šmoulince svoji miniaturu s kouzelnou hůlkou. Pak jdou s Neplechy na ruské kolo. Šmoulinka je hůlkou uvolní a to s nimi projíždí Paříží. – Později v laboratoři Gargamel stupňuje tlak na Šmoulinku. Prý Neplechové kvůli ní umřou na nedostatek esence. Šmoulinka mu recept napíše. – Do laboratoře vniknou Šmoulové i Patrik s Viktorem, jemuž zavolala Grace. – Gargamel Neplechy se Šmoulinkou zavře do připravených klecí. Šmoulové přeruší elektrické vedení. Ale Gargamel je chytí. Viktor s Patrikem rozbijí nádobu s esencí, a ta se rozlije po městě. Všichni už jsou na ulici, když z kanálu vyleze Gargamel, kterého hůlkou zneškodní Šmoulinka. Ta přičaruje „návratové“ krystaly pro Vexy a Hekuse. Portálem se vrátí i Gargamel s Azraelem. -ph-