Scary Movie 5

barevný, hororová, parodie, 15 přístupnost, ŠÚ, 2-D, dlouhý – 86 min.

Původní název: Scary Movie 5. Země původu: USA. Výrobce: DZE, Brad Grey Pictures. Pro Dimension Films. Rok výroby: 2013. Premiéra: 2.5.2013. Monopol: Forum Film. Mluveno: anglicky. České titulky. – Pátá a poslední kapitola čtyřdílné trilogie.

AUTOŘI: Námět: Shawn Wayans, Marlon Wayans, Buddy Johnson, Phil Beauman, Jason Friedberg, Aaron Seltzer – postavy. Scénář: David Zucker, Pat Proft. Režie: Malcolm D. Lee. II. režie: Phil Dornfeld. Kamera: Steven Douglas Smith. II. kamera: Paul Varrieur. Hudba: James Venable. Hudební supervize: Richard Glasser. Různé skladby a písně. Výprava: Clark Hunter. Kostýmy: Keith Lewis. Střih: Sam Seig. Zvuk (Dolby Digital/DTS): (design) Chris Diebold, Chris Terhune; Jim Thorton. Vizuální efekty: (supervize) Andrew Karr, Ralph Maiers, Jamison Goei; Atmosphere Visual Effects, Solid MTL, Laurence Berkani, Zoic Studios, Rez-Illusion. Zvláštní efekty: (supervize) Bob Shelley. Koordinátoři kaskadérů: Steven Ritzi, Charlie Croughwell. Výkonní producenti: Bob Weinstein, Harvey Weinstein, Matthew Signer, Brian Bell. Producenti: David Zucker, Phil Dornfeld. Koproducent: Mike Wagstaffe. České titulky: Petr Zenkl (PO.ET.A).

HERCI: Ashley Tisdaleová (Jody Sandersová), Simon Rex (Dan), Erica Ashová (Kendra), Katrina Bowdenová (Natalie), Terry Crews (Martin), Jasmine Guyová (Kendřina matka), Darrell Hammond (dr. Hall), Ava Kolkerová (Lily), Heather Locklearová (Barbara), J.P. Manoux (Pierre), Jerry O’Connell (Christian Grey), Lidia Portoová (Maria), Tyler Posey (David), Molly Shannonová (Heather Darcyová), Snoop Dogg (Marcus), Katt Williams (Blaine Fulda), Usher Raymond (Ira), Kate Walshová (Mal), Gracie Whittonová (Kathy), Sarah Hylandová (Mia); Mike Tyson, Charlie Sheen, Lindsay Lohanová; (hlas) Josh Robert Thompson (vypravěč).

Tvůrci dalšího dílu hororových parodií Scary Movie 5 v režii Malcolma D. Leea se tentokrát inspirovali pseudodokumentárními horory, ale berou si na mušku i současné žánrové hity jako Sinister (2012; r. Scott Derrickson), Mama (2013; r. Andy Muschietti) či Lesní duch (2013; r. Fede Alvarez), věnují pozornost blockbusterům typu Počátku (2010; r. Christopher Nolan) a Černé labutě (2010; r. Darren Aronofsky) nebo dosud nerealizované adaptaci bestselleru Padesát odstínů šedi. Na rozdíl od nedávno uvedené parodie Pár nenormálních aktivit (2012; r. Mike Tiddes), rovněž spjaté s Marlonem Wayansem, má ztřeštěný příběh spád, drastický černý humor a překvapivé vyústění. Ze „zkažených“ záběrů pod závěrečnými titulky je patrné, že se všichni při natáčení dobře bavili. Pro úplnost připomínáme předchozí díly série: Scary Movie – Děsnej biják (2000; r. Keenen Ivory Wayans), Scary Movie 2 (2001; r. Keenen Ivory Wayans), Scary Movie 3 (2003; r. David Zucker) a Scary Movie 4 (2006; r. David Zucker). -kat-

OBSAH: Charlie Sheen a Lindsay Lohanová se těší na sex. Žena se však na poslední chvíli promění… – Charlieho tělo se našlo, ale pohřešují se jeho tři děti. – Dvojice kamarádů v lese hledá matroš a najde v chatě Charlieho děti, asi osmiletou Kathy, o něco mladší Lily a batole Aridana. Těší se na odměnu. – Charlieho bratr Dan je na rozdíl od své přítelkyně Jody rád, že se děti našly. – Nalezenci v nemocnici tvrdí, že se o ně v lese starala Mama, ale doktor Hall jim nevěří. Dan si odveze příbuzné domů. Netuší, že s sebou přivádí zlo. – Hospodyně Maria dětem požehná. – 1. noc. Domem prochází postava v černém. – Zatímco Dan pracuje v ústavu genetického inženýrství na výzkumu zvyšování inteligence u šimpanzů, Jody se snaží o sblížení s dětmi. – 2. noc. V domě se dějí divné věci: bliká světlo, v kuchyni padá nádobí. Podle hospodyně je v domě zlo. Podle Kathy jde o dílo Mamy. Maria chce zavolat senzibila. Dan se snaží namontovat další kamery a skončí v nemocnici. – Kathy prozradí Jody, že podle Mamy se jí na baletu stane nehoda. – 3. noc. Jody a Dan mají neklidné spaní. Žena najde Mariu zavřenou u dětí ve skříni.4. noc. Náměsíčná hospodyně chodí po domě.Přijde senzibil Blaine Fulda, ale cosi ho odvleče z domu. – 5. noc. Podle Jody Mama existuje a chce je zabít, Dan jí však nevěří. – Automatický čistič bazénu pozve spotřebiče z okolí na mejdan. Na zahradě a v domě je boží dopuštění. – Maria vykuřuje dům. – Danovi se v práci vymkne předvádění inteligence u šimpanze Caesara. – Na baletu se Jody sblíží s Kendrou. Primabalerina Heather se zraní a Jody tak dostane hlavní roli v Labutím jezeře. – Kathy vypráví tetě, že se jí zdává o Mamě. Jody zavolá odborníka na extrakci snů Bena. Sdílejí spolu sny. V jednom Christian Grey utratil vše za erotické pomůcky. V Kathyiných snech vidí Mamu.6. noc. Kendra a Jody si vyrazí do klubu. Sjedou se a pomilují se. – Jody se vybaví sen o zlé knize v lesní chatě. Vyrazí tam autem s Kendrou. Ve stavení je čtveřice křesťanů. – Ženy ve sklepě rozbalí knihu. Čtou z ní a nahoře se kvůli tomu mladí lidé mrzačí. – Caesar zabrání Mamě ublížit miminu, ta však unese holčičky. Na útesu ji Jody přemůže a vrátí se s dětmi domů. – Hlavní roli tančí Kendra. – Příběh vyprávěl Caesar. – Charlie Sheen se vzbudí; měl bizarní sen. Do ložnice vjede autem Linsay Lohanová. -kat-