Putování s dinosaury – Film ve 3D

barevný, animovaný, dobrodružný, rodinný, přístupný, ŠÚ, 2-D, 3-D, Dolby Digital/Datasat, dlouhý – 87 min.

Původní názvy: Walking with Dinosaurs. Walking with Dinosaurs – The 3D Movie. Země původu: USA, Velká Británie. Výrobce: BBC Earth Films, Evergreen Studios. Pro Twentieth Century Fox, Reliance Entertainment. Ve spolupráci s IM Global. Rok výroby: 2013. Premiéra: 19.12.2013. Monopol: CinemArt. Mluveno: česky (dabováno).

AUTOŘI: Scénář: John Collee. Režie: Barry Cook, Neil Nightingale. Kamera: John Brooks. Hudba: Paul Leonard-Morgan. Hudební supervize: Season Kentová. Různé skladby a písně. Výprava: Simon Whiteley. Návrhy postav: David Krentz. Střih: John Carnochan, Jeremiah O’Driscoll. Zvuk: (design) Paul Pirola; Tony Johnson. Vizuální efekty: (supervize) Will Reichelt. Animace a vizuální efekty: Animal Logic. Výkonní producenti: Stuart Ford, Marcus Arthur, David Nicksay, Tim Hill, Miles Ketley, Zareh Nalbandian. Producenti: Mike Devlin, Amanda Hillová, Deepak Nayar. Koproducenti: Dana Belcastroová, Scott Kroopf, John Lynch. České dialogy a režie české verze: Petr Pospíchal (Barrandov Studio).

V českém znění mluví: Karel Heřmánek ml. (Ricky). Petr Gelnar (Zack), Klára Nováková (Jade), Michal Suchánek (Alex), Ondřej Brzobohatý (Páťa), Michal Holán (Mračoun).

V původním znění mluví (uvádíme pro úplnost): John Leguizamo (Alex), Justin Long (Páťa), Charles Rowe (Ricky), Karl Urban (Zack).

Snímek Putování s dinosaury – film ve 3D vznikl na motivy úspěšného dokumentárního animovaného seriálu BBC Putování s dinosaury z roku 1999, který u nás později vyšel na videu. Tvůrci se však zároveň inspirovali i úspěšnou animovanou sérií Doba ledová. Na příběhu býložravého pachyrhinosaura Rickyho, který se narodil jako nejmenší a neduživé mládě, ukazují populárně-naučným způsobem, jak dinosauři před sedmdesáti miliony let putovali v obřích stádech z Aljašky na jih za potravou a jakým nebezpečím přitom čelili. Autoři si ke ztvárnění vybrali méně známé druhy ještěrů, mj. statného býložravého ankylosaura, drobného masožravce troodona, létajícího pterodaktyla, obřího edmontosaura nebo hrozivého gorgosaura. Objeví se tu i první savci, podobní rejskům. Dobrodružství zvířecích hrdinů doplňují popisy jednotlivých druhů. Na příběhu o tom, že nikdo nemusí být velký, aby dokázal velké činy, a že nejcennější v životě je přátelství a láska, je nejpůsobivější reálné 3-D znázornění prehistorického světa; jeho protagonisté jsou však bohužel až moc upovídaní a neustále vysvětlují, co se právě na plátně děje. –kat-