Příběh filmu: Odyssea

barevný/černobílý, dokumentární, historický, adaptace, 12 nevhodný pro děti, 2-D, DVD–K, dlouhý – 900 min.

Původní název: The Story of Film: An Odyssey. Země původu: Velká Británie. Výrobce: Hopscoscotch Films. S přispěním Media EU, Scottish Screen, British Film Council, More4. Rok výroby: 2011. Premiéra: 1.9.2013. Monopol: Film Europe (do 31.1.2014). Mluveno: anglicky. České titulky. – Příběh filmu je fascinující cesta světem filmu, která začíná v jednosálových kinech a končí jako globalizovaný filmový průmysl.

AUTOŘI: Námět: M. Cousins – kniha Story of Film (2004). Scénář, režie, kamera, střih: Mark Cousins. Výkonná producentka: Tabitha Jacksonová. Producent: John Archer. České titulky: Věroslav Hába, Helena Rejžková, Petr Palouš, Petr Putna, Jiří Šteffl, Natálie Nádassy, František Fuka (Linguafilm; ve spolupráci s Filmprint Digital).

ÚČINKUJÍCÍ: Roman Polanski, Martin Scorsese, Francis Ford Coppola, Alexander Sokurov, Lars von Trier, Paul Schrader, Haskell Wexler, Yuen Woo-ping, Samira Makhmalbafová, Robert Towne, Bernardo Bertolucci, Bill Forsyth, Terence Davies a další. Spíkr: Mark Cousins.

Mark Cousins (1965) je severoirský filmař, spisovatel, kurátor a cestovatel. Unikátní patnáctidílný dokumentární TV cyklus Příběh filmu: Odysea, uvedený mj. na MFF v Karlových Varech nebo na LFŠ v Uherském Hradišti, sám natočil podle vlastní úspěšné knihy The Story of Film (2004), kterou vydá společnost Film Europe v lednu 2014 v českém překladu. Natáčení na čtyřech kontinentech trvalo šest let a každá epizoda vznikala v jiné zemi. Monumentální dílo zmiňuje přes tisícovku filmů, natočených během jedenácti dekád, a stopáž 900 minut znamená, že je i jedním z nejdelších příspěvků k dějinám filmu. Tvůrci během natáčení navštívili klíčová místa filmové historie a Mark Cousins vedl hovory se známými filmaři na známých místech. Podařilo se mu v patnácti epizodách ukázat vývoj kinematografie od němého filmu, vzniku Hollywoodu a systému hvězd, přes filmový rozvoj v Rusku, Japonsku, Německu, Francii, Itálii, Británii, Skandinávii, USA, Asii i v dalších zemích, přes revoluci způsobenou zvukovým filmem a vznik nových vln až do současnosti. Zásadní projekt o historii světové kinematografie není o ekonomice filmového průmyslu, ani o marketingu, ale hlavně o filmařích, kteří byli v daném období průkopníky, a o filmech, které něco znamenaly. Zamýšlí se nad vývojem filmu, kdy se z atrakce stal uměním, nad jeho mocí vzbudit iluze, nebo vytvořit ze lži pravdu. Vymyká se všemu, co na toto téma dosud vzniklo svou originálitou: vychází totiž ze subjektivního autorského přístupu k látce. Je tedy nutně selektivní, ale o to zajímavější. – Projekce Příběhu filmu: Odysea jsou v kinech rozděleny do osmi představení. První epizoda je doplněna o kurátorský úvod, na dalších sedmi projekcích budou promítnuty vždy dva díly (120 min.). Na českých titulcích se podíleli odborníci, takže je zaručena jejich validita. – Distributor Film Europe určil cyklus zejména pro školy a počítá s podpůrnými projekty, např. vyhlášením soutěží pro studenty, programem pro partnerská kina včetně permanentek, motivačním programem pro diváky s možností získání atraktivních cen i s doplňkovými projekcemi z archivu společnosti Film Europe. K dispozici je i zvlášť připravená brožura.

DÍLY CYKLU: 1. Zrod filmu (1900–1920). 2. Hollywoodský sen (20. léta). 3. Expresionismus, impresionismus a surrealismus: Zlatý věk světové kinematografie (20. léta). 4. Příchod zvuku. 5. Poválečná kinematografie (40. léta). 6. Sex a melodrama (50. léta). 7. Evropská nová vlna (60. léta). 8. Noví režiséři, nové formy (60. léta). 9. Americká kinematografie 70. let. 10. Filmy měnící svět (70. léta). 11. Příchod multiplexů a střední proud v Asii (70. léta). 12. Boj o moc: protest ve filmu (80. léta). 13. Nové hranice: Světová kinematografie v Africe, Asii, Latinské Americe (90. léta). 14. Nový americký nezávislý film a digitální revoluce (90. léta). 15. Kinematografie dnes a v budoucnosti (začátek 21. století).