Práskač

barevný, kriminální, 15 přístupnost, ŠÚ, 2-D,  dlouhý – 112 min.

Původní název: Snitch. Země původu: USA, Spojené arabské emiráty. Výrobce: Exclusive Media. Ve spolupráci s Front Street Productions. Pro Summit Entertainment, Exclusive Media, Participant Media. Ve spolupráci s Image Nation Abu Dhabi. Rok výroby: 2012. Premiéra: 11.4.2013. Monopol: Hollywood Classic Entertainment. Mluveno: anglicky. České titulky.

AUTOŘI: Námět: stejnojmenný dokument ze série TV PBS Frontline (1999; sc. a r. Ofra Bikel). Scénář: Justin Haythe, Ric Roman Waugh. Režie: Ric Roman Waugh. Kamera: Dana Gonzales. Hudba: Antonio Pinto. Dodatečná hudba: Samuel Ferrari. Hudební supervize: Andy Ross, Laura Katzová. Různé skladby a písně. Výprava: Vincent Reynaud. Kostýmy: Kimberly Adams-Galliganová. Střih: Jonathan Chibnall. Zvuk (Dolby Digital/Datasat): Steve Aaron. Vizuální efekty: (supervize) Michael D. Leone; Lion Visual Effects. Zvláštní efekty: (koordinátor) Joe Pancake. Koordinátor kaskadérů: Tim Trella. Výkonní producenti: Jeff Skoll, Guy East, Becki Cross Trujilloová, David Fanning, Justin Haythe. Producenti: Nigel Sinclair, Matt Jackson, Jonathan King, Dwayne Johnson, Dany Garcia, Alex Brunner, Tobin Armbrust. Koproducentka: Jillian Longneckerová. České titulky: Barbora Knobová (utd. by content).

HERCI: Dwayne Johnson (John Matthews), Barry Pepper (agent Cooper), Jon Bernthal (Daniel James), Susan Sarandonová (Joanne Keeghanová), Michael K. Williams (Malik), Rafi Gavron (Jason Collins), Melina Kanakaredesová (Sylvie Collinsová), Nadine Velazquezová (Analisa), Benjamin Bratt (Juan Carlos El Topo Pintera), David Harbour (Jay Price), Lela Lorenová (Vanessa), JD Pardo (Benicio), Harold Perrineau (Jeffrey Steele).

Kriminální snímek Práskač je druhým celovečerním titulem někdejšího kaskadéra Rica Romana Waugha (nar. 1968), syna známého kaskadéra Freda M. Waugha. – Ikonický hrdina Dwayne Johnson bojuje jako majitel stavební firmy John Matthews o osvobození svého syna Jasona z vězení. Nabídne, že kvůli tomu odhalí velkou rybu z narkobyznysu. Spojí se s někdejším dealerem Danielem a rozjede nebezpečnou a riskantní operaci… – Tvůrci sice místy dávají prostor naivnímu psychologizování, avšak jádrem schematického snímku, vycházejícího ovšem ze skutečných událostí z 80. let, jsou samozřejmě tradiční žánrové atributy: honičky a přestřelky. -tbk-

OBSAH: John Matthews je majitelem stavební firmy. Od exmanželky Sylvie se dozví, že jejich osmnáctiletého syna Jasona zatkli kvůli drogám. Mladík totiž slíbil kamarádu Craigovi, že převezme zásilku s extází. Byla to však léčka a teď mu hrozí deset až třicet let vězení. – John se spojí s ambiciózní prokurátorkou Joanne Keeghanovou, která kandiduje do Kongresu. Ta může Jasonovi snížit trest, pokud bude spolupracovat a dohodí spravedlnosti větší rybu. Jenže mladík nikoho nezná a ani nechce práskat. John se tedy nabídne místo něho. Rozjede se za pouličními dealery, jenže dostane výprask. – Jasona ve vězení šikanují spoluvězni a otec mu slíbí, že ho dostane ven. Sylvie je zoufalá. – Matthews přesvědčí Keeghanovou. Požádá o pomoc svého zaměstnance Daniela Jamese, který už dvakrát seděl jako dealer a který je kvůli manželce Vanesse a synovi rozhodnutý sekat dobrotu. Nakonec muž kvůli slíbeným penězům šéfa představí černošskému dealerovi Malikovi. John tvrdí, že může v kamionu převézt drogy. Gangster je ochotný vyzkoušet ho. Pošle ho s Davidem do El Pasa. – John se rozloučí s milovanou manželkou Analisou a s dcerkou Isabellou. Vyrazí s Danielem truckem na cestu. Vše sleduje agent Cooper. – V El Pasu na šrotišti Američané převezmou zásilku od lidí šéfa mexického kartelu Pintera, zvaného El Topo (Krtek), a ukryjí ji v pytlích s cementem. Náhle tu vypukne přestřelka s konkurenčním gangem, ale Johnovi se podaří ujet. El Topo ho pak mobilem pochválí Malikovi. – Cooper a jeho lidé se chystají chytit Malika při předání zboží. Jenže ten se zmíní Johnovi, že s ním chce mluvit jeho šéf, a Cooper kvůli tomu akci odloží. Keeghanová pak po Matthewsovi chce další spolupráci. – John musí Danielovi přiznat, o co jde, a ten zuří. Ví, že oni i jejich rodiny jsou v ohrožení. Oba muži mají doma potíže. – John najde Malika ve svém domě se zděšenou Analisou. Pošle ženu s dcerkou pryč. Jede s gangsterem za El Topem, pro nějž má převézt do Mexika velkou zásilku peněz. Cooper ho varuje: kartel se „převozníků“ většinou brutálně zbaví. – Oba muži jsou mezi dvěma ohni. Rozhodnou se bojovat. Ozbrojí se a vyrazí. Matthews tajně přesedne do jiného trucku, a zbaví se tak Coopera. Daniel zatím v Malikově domě zlikviduje gangstery a postřeleného Malika donutí, aby mu dal číslo El Topova mobilu. To pak John sdělí Cooperovi, aby mohl gangstera lokalizovat. Agent Johnovi řekne, že kvůli uplacené bachařce El Topo zjistil spojení mezi ním a Jasonem a pochopil zradu. – Na kamion s penězi zaútočí El Topovi lidé. John se brání při honičce a přestřelce. Havaruje. V té době už Cooper zatknul El Topa. John vyleze z rozbitého náklaďáku. Přijíždí policie. – Keeghanová na tiskovce ohlásí narkobaronovo zatčení. – John musí s rodinou do programu ochrany svědků. Daniel to odmítne: postará se o rodinu sám díky penězům z odměny. – Před věznicí se rodiče setkají s Jasonem. -tbk-