Perverzní průvodce ideologií

barevný/černobílý, dokumentární, 12 nevhodný pro děti, DVD-K, Dolby Digital, dlouhý – 136 min.

Původní název: The Pervert’s Guide to Ideology. Země původu: Velká Británie, Irsko. Výrobce: P Guide. Ve spolupráci s Blinder Films. Pro British Film Institute, Film4. Ve spolupráci s Rooks Nest Entertainment. S účastí Bord Scannán na hÉireann. Rok výroby: 2012. Premiéra: 24.11.2013. Monopol: Film Europe. Mluveno: anglicky (české titulky). – Brilantní spojení slovinského filozofa, myslitele Slavoje Žižeka, britské dokumentaristky Sophie Fiennesové a jejich invenční interpretace ideologie.

AUTOŘI: Scénář: Slavoj Žižek. Režie: Sophie Fiennesová. Kamera: Remko Schnorr. Hudba: Magnus Fiennes. Různé skladby a písně. Výprava: Lucy van Lonkhuyzenová. Kostýmy: Debbie Millingtonová. Střih: Ethel Shepherdová. Zvuk: (design) Steve Fanagan; Michael Sujek. Výkonní producenti: Katherine Butlerová, Tabitha Jacksonová, Shani Hintonová, Michael Sackler, Julia Godzinskaya. Producenti: James Wilson, Martin Rosenbaum, Katie Hollyová, Sophie Fiennesová. České titulky: Linguafilm.

Účinkuje: Slavoj Žižek.

Osvětová přednáška“ populárního slovinského neomarxisty a psychoanalytika Slavoje Žižeka a britské dokumentaristky Sophie Fiennesové Perverzní průvodce ideologií navazuje na jejich dřívější společný projekt The Pervert’s Guide to Cinema (2006, Perverzní průvodce filmem), v němž kontroverzní filozof na příkladech z různých filmových děl ukazuje, jak se v nich a v jejich divácké recepci dostávají na povrch skryté lidské tužby. V obdobném ladění se nyní zabývají tím, jak se ve filmu skrývá ideologické jádro: filmové dílo se pak jeví jako šablona, z níž se při zkoumání, jdoucím pod povrch, lze dozvědět o skutečnosti více, než ze skutečnosti samotné. Na příkladech nejen z oblasti různých filmových žánrů a titulů (včetně Formanových snímků Lásky jedné plavovlásky a Hoří, má panenko), ale i z různých kulturních i reklamních produktů (např. včetně kindervajíčka), předvádí Žižek jako zanícený komentátor své provokativní teze, týkající se zejména ideologie náboženství, konzumní společnosti, nacismu a stalinismu. – Žižek se špatnou výslovností a s jednoduchou angličtinou komentuje jednotlivé ukázky, často v prostředí a v kostýmu, imitujícím konkrétní výběr situací z filmů. Určitou náročnost svých na první pohled originálních promluv odlehčuje sarkastickým humorem. -tbk-