Percy Jackson: Moře nestvůr

barevný, akční, fantasy, přístupný, ŠÚ, 2-D, 3-D,  dlouhý – 106 min.

Původní název: Percy Jackson: Sea of Monsters. Země původu: USA. Výrobce: Sunswept Entertainment, 1492 Pictures. Pro Fox 2000 Pictures. Ve spolupráci s TSG. Rok výroby: 2013. Premiéra: 15.8.2013. Monopol: CinemArt. Mluveno: česky (dabováno).

AUTOŘI: Námět: Rick Riordan – stejnojmenná kniha (2006, česky naposledy nakladatelství Fragment, Praha 2011). Scénář: Marc Guggenheim. Režie: Thor Freudenthal. II. režie: Gregg Smrz, Bill Bannerman. Kamera: Shelly Johnson. II. kamera: Roger Vernon, Dave Norris. Hudba: Andrew Lockington. Hudební supervize: Julia Michelsová. Různé skladby a písně. Výprava: Claude Pare. Kostýmy: Monique Prudhommeová. Střih: Mark Goldblatt. Zvuk (Dolby Atmos/Datasat): (design) Elliott Koretz, Ai-Ling Lee; Michael McGee. Zvláštní maskérské efekty: Alec Gillis, Tom Woodruff, Jr. Vizuální efekty: (supervize) Dan Kaufman; Rhythm & Hues Studios, MPC, Prana Animation Studios, the Embassy, Scanline VFX, Custom Film Effects, EFILM, Factory VFX. Zvláštní efekty: (koordinátor) Cameron Waldbauer. Stereoskopie: (supervize) Sean Santiago. Koordinátoři kaskadérů: Scott Ateah, Randy Hall, Garvin Cross. Výkonní producenti: Chris Columbus, Mark Radcliffe, Mark Morgan, Guy Oseary, Greg Mooradian. Producenti: Karen Rosenfeltová, Michael Barnathan. Koproducent: Bill Bannerman. České dialogy a režie české verze: Ladislav Novák (LS Productions dabing).

HERCI: Logan Lerman (Percy Jackson – M. Ruml), Brandon T. Jackson (Grover – M. Holán), Alexandra Daddarioová (Annabeth – J. Ježková), Jake Abel (Luke – M. Holý), Douglas Smith (Tyson – P. Neskusil), Leven Rambinová (Clarisse – N. Votočková), Nathan Fillion (Hermés), Anthony Head (Chirón – R. Hájek), Stanley Tucci (Pan D), Paloma Kwiatkowská (Thália); (neuveden) Sean Bean (Zeus); (hlas) Ron Perlman (Polyfémos).

Pokračování dobrodružné fantasy o adolescentech, kteří jsou potomky řeckých bohů či bohyň a pozemšťanů, Percy Jackson: Moře nestvůr, natočil Thor Freudenthal podle druhého dílu pětidílné knižní série Ricka Riordana. Filmaři si stejně jako v první adaptaci Percy Jackson: Zloděj blesku (2010) v režii Chrise Columbuse vzali za vzor dobrodružství Harryho Pottera. Tentokrát se Percy s přáteli Annabeth a Groverem vypraví pro zlaté rouno, jež jediné může zachránit strom, střežící ochranný val kolem tábora „polokrevných“. Jenže na vzácný artefakt má políčeno i Hermův nezdárný syn Luke, který chce oživit padlého titána Króna a svrhnout bohy z Olympu. – Překombinovaný příběh má vzhledem k oblibě knižní předlohy o diváky postaráno. Škoda, že autor zachází s antickými archetypy lehkovážně a po svém. -kat-

OBSAH: Minulost. Malí polobozi Annabeth, Luke, satyr Grover a Thália míří do tábora Dvojí krev. Napadne je obr. Thália ho zdrží, takže se ostatní dostanou do bezpečí, ale sama zahyne. Dívčin otec Zeus vztyčí okolo tábora bariéru, chráněnou stromem, vyrostlým u mrtvé dívky. – Při bojové hře vítězí Áresova dcera Clarisse. – Pan D a kentarur Chirón představí Percymu jeho nevlastního bratra Tysona. Poseidón ho počal s nymfou a sedmnáctiletý kyklop žil dosud osaměle v lesích. – Do tábora vpadne železný býk, chrlící plameny. Percy ho s Tysonovou pomocí přemůže. Tvor pronikl bariérou, protože Tháliin strom umírá. Percy je přesvědčen, že ho poslal jeho vrstevník Luke, který se provinil krádeží Diova blesku. Orákulum mu prozradí, že Kronovi, jehož kdysi Zeus, Poseidon a Hádés zbavili vlády, je souzeno, aby povstal z Tartaru, kam synové uvrhli jeho ostatky. Svět může zachránit jen polobožský potomek, když získá zlaté rouno. To bylo naposled spatřeno v Moři nestvůr, jemuž lidé říkají Bermudský trojúhelník. Jeho léčivá moc by uzdravila Tháliin strom. Má se pro ně vypravit Clarisse. – Percy, Grover a Annabeth podezřívají kvůli rounu Lukea, proto se vydají tajně na výpravu také. Přidá se k nim Tyson, který ví, že rouno hlídá kyklop Polyfémos, žijící v Kirkélandu. Annabeth, která jednookým mladíkem pohrdá, mu dá přípravek Mlha, díky němuž má dočasně dvě oči. Pak dívka přivolá kočár zatracení, vypadající jako starý newyorský taxík. Tři taxikářky, které mají dohromady jedno oko, je odvezou do New Yorku. Zde Grovera kdosi unese. Za únosem je zřejmě Luke, protože podle věštby může díky satyrovi rouno získat. Zbývající tři vyhledají v zásilkové agentuře Lukeova otce Herma a nechají se poslat do Moře nestvůr na Lukeovu jachtu Andromédu. Tam ovšem kamarád není. Uprchnou před Lukem v záchranném člunu. Pak je pozře Charybda a oni skončí mezi věcmi zmizelými v Bermudském trojúhelníku, kde je i Clarisse na korábu s nemrtvými námořníky. – Charybda polobohy vyvrhne a oni dojedou k opuštěnému zábavnímu parku Kirkélandu. Strašidelným zámkem se dostanou do jeskyně, osvobodí odtud Grovera, jenž tam slouží Polyfémovi, ukradnou zlaté rouno a zavalí vchod skálou. Jenže rouno jim sebere Luke a dá je na truhlu s Kronovými ostatky. Titán sice povstane, ale pozře svého osvoboditele. – Percy s přáteli Krona nakonec přemohou. Annabeth zemře, ale rouno ji oživí. – Strom se uzdraví, Thálie ožije, Percy velkoryse přenechá slávu Clarisse a obejme bratra. – Luke teď v jeskyni slouží kyklopovi. -kat-