Parchanti spí dobře

barevný, kriminální, přístupný, 2-D, DVD-K, Dolby Digital, dlouhý – 100 min.

Původní název: Les salauds. Země původu: Francie, SRN. Výrobce: Alcatraz Films, Wild Bunch. Koprodukce: Arte France Cinéma, Pandora Produktion. Ve spolupráci s Palatine Etoile 10, Soficinéma 9, Indefilms. S účastí Canal Plus, Ciné Plus, Arte France, ZDF/Arte, CNC. Rok výroby: 2013. Premiéra: 28.11.2013. Monopol: Artcam. Mluveno: francouzsky. – Film noir ze současné Paříže od režisérky Claire Denis.

AUTOŘI: Scénář: Jean-Pol Fargeau, Claire Denisová. Režie: Claire Denisová. Kamera: Agnès Godardová. Hudba: Tindersticks. Různé skladby a písně. Výprava: Michel Barthélémy. Kostýmy: Judy Shrewsburyová. Střih: Annette Dutertreová. Zvuk: Martin Boissau. Koordinátor kaskadérů: Stéphane Boulay. Výkonný producent: Vincent Maraval. Producenti: Olivier Théry Lapiney, Laurence Clerc, Brahim Chioua. Koproducenti: Christoph Freidel, Claudia Steffenová. České titulky: Jana Šteffl (Filmprint Digital).

HERCI: Vincent Lindon (Marco Silvestri), Chiara Mastroianniová (Raphaëlle), Julie Batailleová (Sandra), Michel Subor (Edouard Laporte), Lola Crétonová (Justine), Alex Descas (dr. Béthanie), Grégoire Colin (Xavier), Florence Loiret Cailleová (Elysée), Christophe Miossec (Guy), Hélène Fillièresová (bankovní manažerka), Eric Dupond-Moretti (právník), Sharunas Bartas (cizinec), Nicole Doguéová (policejní inspektorka), Yann Antoine Bizette (malý Josef), Laurent Grévill (Jacques).

Ve zvláštním filmu noir Parchanti spí dobře se osobitá francouzská filmařka Claire Denisová inspirovala Kurosawovým dramatem Warui yatsu hodo yoko nemuru (1960, Zlý chlap spí dobře – V), jehož protagonista se stává hrdinou i obětí. Podobně je na tom námořní kapitán Marco Silvestri, který se na žádost své sestry vrací do Paříže, aby pomstil sebevraždu svého švagra. – Režisérka pracuje s nezvyklou narací, postavenou především na temné atmosféře, výtvarném pojetí v temných barvách a na odlišné střihové skladbě. V komorním příběhu o vinících a jejich obětech zůstává mnoho nedořečeného a také charaktery postav jsou zvláštním způsobem rozmlžené. -tbk-

OBSAH: Muž jménem Jacques spáchá sebevraždu, zdánlivě kvůli krachu rodinné manufaktury na výrobu dámské obuvi. Vdova Sandra přiměje svého bratra, kapitána tankeru Marca Silvestriho, aby pomstil manželovu smrt, již má podle ní na svědomí bohatý podnikatel Edouard Laporte. Marco se nastěhuje do domu, kde bydlí boháčova milenka Raphaëlle s jejich synkem Josefem. Stanou se z nich milenci. – Marco postupně odhaluje pozadí událostí. Zjistí, že Edouard i Jacques sexuálně zneužívali Sandřinu a Jacquesovu dceru Justine, která skončí v nemocnici a později zahyne při autonehodě. Svůj podíl na rodinném neštěstí měla i Sandra. – Když se začnou Marco a Edouard rvát, zastřelí Raphaëlle nového milence, kvůli němuž jí ten starší chtěl vzít syna. – Sandra díky Marcovi dostane fotky, přinášející důkazy proti Laporteovi a Jacquesovi kvůli zneužívání Justine. -tbk-