Papíry

černobílý/barevný, animovaný, komedie, přístupný, 2-D, 3-D, krátký – 6 min.

Původní název: Paperman. Země původu: USA. Výrobce: Walt Disney Animation Studios. Rok výroby: 2012. Premiéra: 15.11.2012. Monopol: Falcon. Bez dialogů. AUTOŘI: Scénář: Clio Chiangová, Kendelle Hoyerová. Režie: John Kahrs. Hudba: Christophe Beck. Výtvarníci: Jeff Turley; (návrhy postav) Andre Medina. Střih: Lisa Linderová. Zvuk: Gabriel Guy. Animace: (supervize) Patrick Osborne. Výkonný producent: John Lasseter. Producentka: Kristina Reedová.

Animovaný snímek Papíry představuje v hutné zkratce rytmizovanou love-story na pozadí šedivého města a vysokých kancelářských budov. Muž a žena se cestou do práce setkají na zastávce; oba si nesou složky s papíry. Vznikne mezi nimi láska na první pohled, jež musí překonat mnohá úskalí, než se dvojice může konečně políbit. – Nenápadná 2D etuda svým osobitým výtvarným pojetím, novátorskou technologií i režijním zpracováním nesrovnatelně předčí celovečerní film Raubíř Ralf, k němuž je připojena jako předfilm.

OBSAH: Mladík se složkou papírů čeká na stanici. Vedle se postaví dívka s podobnou složkou. Muži uletí jeden z papírů a zachytí se na ženině tváři. Než si jej mladík vezme zpět, otiskne se na něj její rtěnka. – Muž sedí v kanceláři a zabývá se nudnou prací, jíž ho zásobuje nerudný šéf. Pak zahlédne v okně protější budovy dívku ze zastávky. Chce ji na sebe upozornit a snaží se dohodit do okna vlaštovky z formulářů od šéfa, což se mu nedaří. Jeho arogantní nadřízený mu přinese další kopu papírů a zavře okno. Dívka odejde z kanceláře. Mladík vyběhne ven, ale marně ji hledá. Vlašťovky, které házel, na ulici obživnou. Unášejí ho. Ženu vede vlašťovka s otiskem rtěnky. Díky vlaštovkám se zamilovaní setkají na stanici nadzemky… -mat-