Oldboy

barevný, thriller, 15 přístupnost, ŠÚ, 2-D, Dolby Digital/Datasat, dlouhý – 105 min.

Původní název: Oldboy. Země původu: USA. Výrobce: Vertigo Entertainment, 40 Acres and a Mule. Pro FilmDistrict. Ve spoluráci s Good Universe. Rok výroby: 2013. Premiéra: 5.11.2013. Monopol: Bontonfilm. Mluveno: anglicky. České titulky. – Neptej se, proč tě zavřeli. Ptej se, proč tě pustili ven.

AUTOŘI: Námět: film Old Boy (2003; r. Park Chanwook). Scénář: Mark Protosevich. Režie: Spike Lee. Kamera: Sean Bobbitt. Hudba: Roque Baños. Různé skladby a písně. Výprava: Sharon Seymourová. Kostýmy: Ruth E. Carterová. Střih: Barry Alexander Brown. Zvuk: (design) Michael Baird; Steve C. Aaron. Vizuální efekty: (supervize) Dottie Starlingová; Wildfire Studios. Koordinátoři kaskadérů: Mark Norby; (souboje) JJ Perry. Výkonní producenti: Joe Drake, John Powers Middleton, Peter Schlessel. Producenti: Roy Lee, Doug Davison, Nathan Kahane. Koproducenti: Avram Butch Kaplan, Matthew Leonetti Jr., Mark Protosevich. České titulky: Filmprint Digital.

HERCI: Josh Brolin (Joe Doucett), Elizabeth Olsenová (Marie Sebastianová), Sharlto Copley (Adrian), Samuel L. Jackson (Chaney), Linda Emondová (Edwina Burkeová), James Ransone (dr. Tom Melby), Max Casella (James Prestley), Michael Imperioli (Chucky), Rami Malek (Browning), Lance Reddick (Daniel Newcombe), Hannah Wareová (Donna Hawthorneová).

Kriminální thriller Oldboy režiséra Spikea Leeho (nar. 1957) je remakem korejského snímku Parka Chanwooka s českým názvem Old Boy (2003), natočeného na motivy japonského manga a oceněného mj. Velkou cenou poroty na MFF v Cannes 2004. Uznávaný americký tvůrce přistupuje k dnes už kultovní předloze s úctou i s „civilizovanější” umírněností, proto je závěr filmu smířlivější a méně drastický. Ale i tak je tato verze, odehrávající se v bezejmenném městě (natáčelo se v New Orleansu), o detailně promyšlené pomstě dlouholetého vězně plná drsné, místy nechutné brutality a vynalézavých vražedných soubojů. – I když se Josh Brolin jako neúprosný mstitel, netušící, že je stále loutkou v rukách svého manipulativního věznitele, snaží, výsledkem je jen slabší odvar původního díla. Chybí mu jeho výjimečnost a přesvědčivost a postrádá také asijskou zarputilost i rituálnost. -kat-

OBSAH: Joe Doucett je nechutný opilec a ztroskotanec. Po jednom flámu se probere zavřený na neznámém místě, kde zůstane dvacet let. Během té doby se z televize dozví, že je obviněn z vraždy své ženy, že jeho tříletá dcerka skončila u adoptivních rodičů a on sám je nezvěstný. Vězeň se po fázích deprese, vzteku a pokusu o sebevraždu rozhodne k útěku. Podaří se mu zbavit se závislosti na alkoholu (který dostává s jídlem), pravidelně cvičí a trénuje bojové umění. Z televize se dozvídá o dceři i o dění ve světě. – Plánovaný útěk se nezdaří, ale jednoho dne se Joe probere v bedně na louce. Je svobodný a prahne po pomstě. Seznámí se s chápavou sociální pracovnicí Marií, zabije mnoho lidí, pozná svého žalářníka Adriena a od něho se dozví, že důvodem jeho uvěznění byla Joeova vina na smrti jeho sestry. Viděl ji kdysi na střední škole jako dívku při souloži s jejím otcem a neváhal to k pobavení spolužáků rozhlásit. Otec později dceru a manželku zastřelil a spáchal sebevraždu. Jen těžce zraněný Adrien přežil, zbohatl a po letech zařídil, aby se Joe s Marií nic netušíce dopustili téhož nepřípustného hříchu. Muž, znechucený sám sebou, se dobrovolně vrátí do cely, kde strávil dvacet let. -kat-