O myšce a medvědovi

barevný animovaný, rodinný přístupný 2-D, Dolby Digital dlouhý – 79 min.

Původní název: Ernest et Célestine. Země původu: Francie, Belgie. Výrobce: Les Armateurs. Koprodukce: Maybe Movies, StudioCanal, France 3 Cinéma, La Parti Production, Mélusine Productions, RTBF. S přispěním Eurimages, Media EU, CNC. Rok výroby: 2012. Premiéra: 17.1.2013. Monopol: Bioscop. Mluveno: česky (dabováno). – Příběh neobyčejného přátelství mezi medvědem a myškou.

AUTOŘI: Námět: Gabrielle Vincentová – knižní série Ernest et Célestine (1981–2000). Scénář: Daniel Pennac. Režie: Benjamin Renner, Vincent Patar, Stéphane Aubier. Hudba: Vincent Courtois. Texty písní: Thomas Fersen. Výtvarnice: Seï Riondetová. Střih: Fabienne Alvarez-Giroová. Zvuk (Dolby SRD): Rénaud Guillaumin, Aretino Pierre. Vedení animace: Patrick Imbert. Vizuální efekty: (supervize) Marc Umé. Výkonný producent: Ivan Rouveure. Producenti: Didier Brunner, Philippe Kauffmann, Vincent Tavier, Stéphane Roelants. Koproducent: Henri Magalon. České dialogy a režie české verze: Zdeněk Havlík (PO.ET.A).

V českém znění mluví: Ladislav Županič (Ernest), Anna Němčoková (Célestine), Radana Hermannová (Šedivka), Jiří Plachý (Georges), Daniela Bartáková (Lucienne), Zdeněk Maryška (velitel), Zdeněk Mahdal (šéf).

CENA: César: nejlepší animovaný film.

Rodinný animovaný snímek O myšce a medvědovi vznikl podle knižní série Ernest a Célestine belgické spisovatelky a ilustrátorky Gabrielle Vincentové (1928-2000). Bez patosu a s jemným humorem vypráví dojemný příběh o přátelství myšky Célestine a samotářského medvěda Ernesta. Célestine navzdory varování ostatních myší věří, že nemožnost kamarádství s medvědy je založena na předsudcích, a rozhodne se to dokázat. Přitom se s Ernestem zapletou do série přestupků, jež jsou v myší i medvědí společnosti považovány za zločiny. Když však oba prokážou dobré charaktery a odvahu, jsou osvobozeni a jejich přátelství je tolerováno. Snímek byl v minulém roce s úspěchem uveden na festivalu v Cannes, kde získal cenu SACD pro nejlepší francouzsky mluvený film. Z něžného příběhu, stejně jako z jemného, akvarelově laděného výtvarna není znát, že předchozím filmem, který Patar a Aubier natočili, byla groteskní komedie Panika v městečku (2009), zacílená na dospělejší publikum a natočená odlišnou animační technikou. Ve spojení s Benjaminem Rennerem dokázali, že se cítí suverénně i v žánru kresleného rodinného filmu. V kontextu současné situace, kdy pole celovečerního animovaného filmu ovládají studia Pixar a DreamWorks, působí prostý snímek O myšce a medvědovi jako velice příjemná změna. -mat-

OBSAH: Myška Célestine v podzemní myší říši v sirotčinci nakreslí medvěda s myškou. Vychovatelka Šedivka děsí myšky před večerním spaním příběhem o zlém medvědovi. Když najde Célestinin obrázek, zlobí se. – Nahoře, v chalupě na samotě bydlí medvěd Ernest. Nemá co jíst, tak s hudebními nástroji vyrazí do města. – Célestine vyleze kanálem do medvědího města a vyšplhá se oknem do domu cukráře Georgese. Ten se svou ženou Lucienne, prodavačkou zubů, radí synovi Leonovi, aby si dal pod polštář vypadlý zub. Myška mu ho prý v noci vymění za peníz. Jenže zahlédnou Célestine v pokoji. Chtějí ji chytit. Jí se podaří zub získat, ale spadne s ním z okna do popelnice. – Ernestovi se ve městě nedaří. Policie mu zabaví nástroje, dá mu pokutu a on musí opustit náměstí. – Hladový medvěd prohledává popelnice a v jedné najde spící Célestine. Chce ji sežrat, ale myška ho umluví. Ukáže mu okno do cukrářova skladu. Ernest tam vnikne a láduje se sladkostmi. – Myšky odevzdávají získané medvědí zuby v myší nemocnici, kde je zubaři používají jako „implantáty“. – Célestine má jen jeden zub. Má se prý vrátit, až jich bude mít ještě padesát. – Cukrář prodává sladkosti. Synku Leonovi je však zakazuje; nechce, aby si zkazil zuby. Když ve skladu najde spícího Ernesta, přivolá policii. Célestine, která to vidí, naskočí do policejního auta a medvěda osvobodí za slib, že jí obstará medvědí zuby. Cukrářova manželka Lucienne má prodejnu zubů hned naproti cukrárně. Dvojice tam v noci vnikne a zuby ukradne. – Myška v nemocnici odevzdá pytel zubů. – V sirotčinci objeví Šedivka Ernesta. Vypukne panika. Všichni pochopí, že ho přivedla Célestine. Policie začne přátele pronásledovat. Ti se na poslední chvíli dostanou z podzemí ven, kde se zrovna vyšetřuje krádež zubů. Ernest s Célestine seberou cukrářovo auto a prchnou do Ernestova domku. Medvěd posílá myšku pryč. Ona ho přemluví, aby ji nechal ve sklepě. – Célestine má v noci zlý sen a Ernest ji utěšuje. Obdivuje její malůvky a vypráví, že je na světě sám. – Nastydlý Ernest stojí myšce modelem a ona ho pošle do postele. Medvěd má zlý sen o myších. Tentokrát Célestine uklidní jeho. – Dům zapadne sněhem. Medvěd předvádí myšce cirkusácké umění, spadne přitom do sklepa, kde se zapne rádio. Slyší tak, že je po nich vyhlášeno pátrání. – Ernest a Célestine prožijí příjemnou zimu. Na jaře myška pomaluje cukrářův vůz, aby je ani myší, ani medvědí policie nevypátraly. – Přátele z pikniku vyžene bouřka. Déšť smyje z auta barvu, uvolní kameny a vůz sjede do města. – Myši a medvědi po barevné stopě dojdou k domku; Ernest skončí v myším vězení, Célestine nad ním v medvědím. – Přátelé u soudů odmítají vypovídat. U myší začne hořet. Kromě soudce diváci prchají. Oheň se dostane nahoru. Ale ani tamní soudce si ohně nevšimne. Ernest a Célestine oba soudce zachrání. Jsou pak osvobozeni. – Přátele plánují, že budou psát příběhy a myška je bude ilustrovat. Ten první bude o nich. -mat-