Nymfomanka, část I.

barevný/černobílý, erotický, psychologický, 18 přístupnost, ŠÚ, 2-D, Dolby Digital, dlouhý – 118 min.

Původní název: Nymphomaniac Vol. I. Země původu: Dánsko, SRN, Francie, Belgie. Výrobce: Zentropa Entertainment s31. Koprodukce: Zentropa International, Slot Machine, Caviar. S podporou Danish Film Institute, Filmstiftung Nordrhein-Westfalen, Eurimages, Deutscher Filmförderfonds, Nordic Film & TV Fond, CNC, Belgian Tax Shelter, Flanders Audiovisual Fund, Program Media EU. Ve spolupráci s DR, Film i Väst. S účastí Arte, Canal Plus, The West Danish Film Fund. Rok výroby: 2013. Premiéra: 26.12.2013. Monopol: Aerofilms (do 15.9.2021). Mluveno: anglicky. České titulky. – Otevřená studie ženské sexuality podle kontroverzního režiséra Larse von Triera.

AUTOŘI: Scénář a režie: Lars von Trier. II. režie: Peter Hjorth. Kamera: Manuel Alberto Claro. Hudba: různé skladby a písně. Výprava: Simone Grauová. Kostýmy: Manon Rasmussenová. Střih: Molly Malene Stensgaardová. Zvuk: Kristian Eidnes Andersen. Masky: Dennis Knudsen. Vizuální efekty: (supervize) Peter Hjorth; Buf. Výkonní producenti: Peter Aalbaek Jensen, Marie Gade Denessenová, Peter Garde. Producentka: Louise Vesthová. Koproducenti: Bettina Brokemperová, Marianne Slotová, Bert Hamelinck, Madeleine Ekmanová. České titulky: Anna Kareninová (Filmprint Digital).

HERCI: Charlotte Gainsbourgová (Joe), Stellan Skarsgård (Seligman), Stacy Martinová (mladá Joe), Shia LaBeouf (Jerôme), Christian Slater (otec Joe), Hugo Speer (H.), Uma Thurmanová (paní H.), Nicolas Bro (F.), Sophie Kennedy Clarková (B.), Connie Nielsenová (matka Joe).

Pro filmy Larse von Triera jsou typické provokativní, inovační a konfrontační přístupy stejně jako to, že každé z jeho děl šokuje a téměř nikdy se jeho uvedení neobejde bez skandálu. Zároveň vždy platí, že jeho tvorba je v kontextu světové kinematografie výjimečná. Titul Nymfomanka, provázený rafinovanou kampaní, zdůrazňující jeho skandálnost a sexuální otevřenost, je po „temném” a brutálním Antikristovi (2009) a vizuálně opulentní Melancholii (2011) posledním dílem Trierovy Trilogie deprese, navíc tak obsáhlým, že byl rozdělen do dvou samostatně promítaných částí. Každý díl je uvozen konstatováním: „Toto je zkrácená a cenzurovaná verze původního filmu Nymfomanka. Byla pořízena s povolením Larse von Triera, ale bez jeho přispění.“ Titulní hrdinka s mužským jménem Joe, vypráví svůj životní příběh osamělému vzdělanému Seligmanovi, který ji našel zmlácenou v uličce. Žena kvůli své závislosti na sexu pohrdá sama sebou a považuje se za bídnou osobu. Stárnoucí muž to tak však nevidí a čas od času vypravěčku přeruší; dialog tak odlišných bytostí je plný překvapivých i vtipných metafor, bizarností či černého humoru. Stejně tak se zpočátku jeví i Joein pestrý sexuální život, jenže závislost a neukojitelnost, jimž nešťastná žena stále více propadá, ji strhávají do hlubin depresí a zoufalství. Dílo by se bez explicitních a „úchylných” sexuálních scén nemohlo obejít, ale žádná z nich není samoúčelná, každá má v promyšleném ději nezastupitelné místo, právě tak jako meditace či filozofické úvahy na nejrůznější témata (od rybářství, přes psychologii až k historickým exkurzům). – Nymfomanka, část I. je rozdělena do pěti kapitol. Trier využil schopnosti své stabilní herečky Charlotte Gainsbourgové, která exceluje v psychicky i fyzicky obtížné roli, právě tak jako představitelka mladé Joe, Stacy Martinová nebo Stellan Starsgård jako Seligman. – Návštěvnost první části v prvním víkendu po premiéře zlomila rekord v historii českého distributora Aerofilms a později překonala počet diváků v Dánsku na oba díly. Premiéra Nymfomanky, části II. byla 9. ledna 2014. – První část nezkrácené verze byla uvedena na MFF v Berlíně 2014 v nesoutěžní sekci; čeští diváci by ji měli vidět na podzim téhož roku.

OBSAH: Osamělý vzdělaný Seligman najde v uličce nedaleko svého bytu zraněnou zuboženou ženu (Joe) a vezme ji k sobě domů. Ona mu začne vyprávět. Svoji sexualitu objevila jako malá. Otce měla raději než matku. V patnácti letech poprosila mladíka Jerôma, aby ji zbavil panenství. Ten to udělal bolestivým a ponižujícím způsobem. Později Joe s kamarádkou B. soutěžila ve vlaku v počtu svedených mužů, s nimiž měla sex na záchodě. Už tehdy pro své ukojení zneužívala muže. Podle Seligmana však objevovala svou moc nad nimi. S B. a s dalšími kamarádkami založily Stádečko. Šlo jim o sex a společné masturbace, ale láska byla zakázaná. – Joe nechala studia medicíny a našla si práci sekretářky. Jejím šéfem byl náhodou Jerôme. Ona se s ním natruc znovu nevyspala. On pak utekl s jinou sekretářkou a ona o místo přišla. Milenci se u ní doma střídali. – Joe chodila do nemocnice za umírajícím otcem. Když ho viděla mrtvého, vytekla. Podle Seligmana se žena ráda ukazuje ve špatném světle. – Joe se po čase náhodou setká s Jerômem. Když se spolu milují, žena křičí, že nic necítí. -kat-