Nic nás nerozdělí

barevný, dlouhý 114 min. katastrofický, psychologický, Španělsko země původu, 12 doporučená přístupnost, ŠÚ, 2-D, Dolby Digital/Datasat.

Původní názvy: The Impossible. Lo imposible. Výrobce: Apaches Entertainment, Telecinco Cinema. Ve spolupráci s La Trini, Canal Plus, ICAA, IVAC, Generalitat Valenciana. Pro Summit Entertainment, Mediaset España. Rok výroby: 2012. Premiéra: 31.1.2013. Monopol: Bontonfilm. Mluveno: anglicky, thajsky, švédsky. České titulky. – Naděje nikdy neumírá.

AUTOŘI: Námět: María Belónová. Scénář: Sergio G. Sánchez. Režie: J.A. Bayona. II. režie: Eugenio Mira. Kamera: Oscar Faura. Hudba: Fernando Velázquez. Různé skladby a písně. Výprava: Eugenio Caballero. Kostýmy: Sparka Lee Hallová, Anna Bingemannová, María Reyesová. Střih: Elena Ruízová, Bernat Vilaplana. Zvuk: (design) Oriol Tarragó; Peter Glossop, Marc Orts. Masky: Alessandro Bertolazzi. Účesy: Sarah Loveová. Zvláštní maskérské efekty: David Martí, Montse Ribeová; DDT. Vizuální efekty: (supervize) Félix Berges; El Ranchito, Fassman. Zvláštní efekty: (supervize) Pau Costa. Koordinátor kaskadérů: Guiomar Alonso. Výkonní producenti: Sandra Hermidaová, Javier Ugarte. Producenti: Belén Atienzaová, Álvaro Augustin, Enrique López-Lavigne, Ghislain Barrois. – Lokace: Thajsko: Samutprakarn, Phuket, Phang nga, Surat Thani; Španělsko: Alicante, Barcelona, Madrid.

HERCI: Naomi Wattsová (Maria), Ewan McGregor (Henry), Tom Holland (Lucas), Samuel Joslin (Thomas), Oaklee Pendergast (Simon), Marta Eturaová (Simone), Sönke Möhring (Karl), Geraldine Chaplinová (stará žena), Ploy Jindachot (pečovatel), Jomjai Sae-Limhová Maew (zdravotnice Červeného kříže), Johan Sundberg (Daniel).

CENY: Ceny Goya: nejlepší režie (J.A. Bayona), nejlepší výkonná producentka (Sandra Hermidaová), nejlepší střih (Elena Ruízová, Bernat Vilaplana), nejlepší zvuk (Peter Glossop, Marc Orts, Oriol Tarragó), nejlepší zvláštní efekty (Félix Bergés, Pau Costa); (nominace) nejlepší film, herečka, herec, mužský debut (Tom Holland), scénář, kamera, hudba, výprava, masky a účesy. Cena NBR: nejlepší objevný herecký výkon (Tom Holland). – Oscar: (nominace) nejlepší herečka (Naomi Wattsová). Zlaté glóby: (nominace) nejlepší herečka v dramatu.

Příběh dramatu J.A. Bayony (nar. 1975) Nic nás nerozdělí vychází ze skutečných zážitků Maríi, Quiqueho, Lucase, Tomáse a Simona, tedy španělské rodiny, která se rozhodla pro exotickou oslavu Vánoc v Thajsku. Po dvou dnech pobytu idyla drasticky skončila a oni na vlastní kůži prožili a přežili jednu z největších přírodních katastrof – vlnu tsunami, která udeřila na thajské pobřeží 26. prosince 2004 a měla na 230 000 obětí. – I když má příběh pětičlenné rodiny šťastný konec, film je sledem strádání, utrpení, bolesti, strachu i osobní statečnosti a lidské sounáležitosti. Přes určitá klišé a místy zbytečnou melodramatičnost má atmosféru a je svědectvím nezdolnosti a vůle dospělých i dětí, vystavených běsnění živlů i strachu o vlastní život a o ztrátu blízkých. Protagonisté zaslouží obdiv za obětavé herecké výkony. -kat-

OBSAH: 26. prosince 2004 zasáhlo jihovýchodní Asii nejničivější tsunami v dějinách. Životy nespočtu rodin po celém světě se navždy změnily. Toto je skutečný příběh jedné takové rodiny. – Manželé Maria a Henry se třemi syny dorazí na Vánoce do hotelu na thajském ostrově Phuket. Nejstaršímu Lucasovi je dvanáct let, Thomas a Simon jsou o hodně mladší. – Khao Lak, Štědrý večer. Rodina se ubytuje. – Večer hoteloví hosté pouští lampiony štěstí. – Ráno děti zavede cesta z penízků na terasu k dárkům. Rodina prožije pohodový den na pláži. – V noci María, Lucas a Simon nemohou spát. – Ráno se manželé baví u bazénu. Žena, která je lékařka, by se chtěla vrátit do práce. Henry je s mladšími synky ve vodě, když se náhle zvedne vítr. Palmy padají jako kuželky a letovisko zasáhne obří vlna tsunami. Maria vidí, jak Lucase strhne proud. Pustí se kmene a nechá se unášet za ním. V protisměru se přivalí další vlna a oba se potopí. Nakonec se setkají a brodí se rákosím zpustošenou krajinou, kde není ani živáčka. Maria je ošklivě zraněná na noze a na hrudníku. Najdou asi ročního Daniela a vezmou ho s sebou. Pak se usadí na stromě a čekají… – Trojici najdou místní a zesláblou ženu odvezou do nemocnice. Cestou Lucas vidí zkázu, způsobenou živlem, i zoufalé lidi. – V přeplněné nemocnici Mariu provizorně uloží a dají jí antibiotika. Ona pošle Lucase pomáhat ostatním, a tak chlapec hledá lidem jejich blízké. Když se vrátí, matka v posteli není. Jeho odvedou do dětské zóny ve stanu Červeného kříže. – Henry a mladší kluci přežili. Jsou dosud ve zdevastovaném hotelu. Muž marně hledá zbytek rodiny. Pošle pak kluky s Červeným křížem do hor a poprosí jednu z žen, aby na ně dohlédla. Sám dorazí na autobusové nádraží. Lidé si tam sdělují osudy. Vstřícný Švéd půjčí Angličanovi mobil, aby zavolal příbuzným. I on hledá ženu a dcerku a navrhne Henrymu, aby dál jeli spolu. – S chlapci si večer v horách povídá stará žena o hvězdách. – Lucase odvede thajská sociální pracovnice ke starší úřednici; ta mu ukáže Mariiny hodinky a snubní prsten. Pak ho odvedou k matce, která je po operaci hrudníku. (Ve zmatku došlo k záměně osob.) – Henry se skupinkou lidí, hledající blízké, jezdí na korbě nákladního auta a pročítá při zastávkách na zdech seznamy mrtvých a pohřešovaných. Narazí náhodou na ženu, jíž svěřil syny. Dozví se, že je odvezli; nemohla prý zasáhnout. – Maria je na tom špatně. Lucas při pochůzce nemocnicí zahlédne Daniela, kterého našel jeho otec. Řekne to matce, ale tu zajímá hlavně barva její zraněné nohy. Hoch zalže, že je červená a ne černá. – Henry hledá v nemocnici seznam pacientů. Lucas ho zahlédne z okna a běží za ním. Nedaleko uteče z autobusu Simon; potřebuje čurat. Thomas vyběhne za bratrem. Všichni se shledají a Lucas je přivede k Marii, která nakonec přežije. – Po její operaci rodina odletí speciálem do Singapuru. Odtud ji čeká cesta domů. -kat-