Mizející vlny

barevný, psychologický, sci-fi, 15 přístupnost, ŠÚ, 2-D, DVD-K,  dlouhý – 124 min.

Původní názvy: Aurora. Anglický název: Vanishing Waves. Země původu: Litva, Francie, Belgie. Výrobce: Acajou Films / Tremora. Rok výroby: 2012. Premiéra: 14.3.2013. Monopol: Artcam. Mluveno: litevsky, anglicky, francouzsky. České titulky. – Erotická sci-fi romance. Nejlepší evropský fantastický film roku 2012.

AUTOŘI: Scénář: Kristina Buožytéová, Bruno Samper. Režie: Kristina Buožytéová. Vizuální styl a umělecká supervize: Bruno Samper. Kamera: Feliksas Abrukauskas. Hudba: Peter Von Poehl. Dodatečná hudba: Cyrille Brissot. Výprava: Audrius Dumikas. Střih: Suzanne Fennová. Zvuk (Dolby Digital): (design) Leo Pouget; Giedriu Aleknavicius, Nicolas Titeux. Masky: Vaida Venckuteová. Vizuální efekty: Cyberpunk, Okta, Alchemy24, 3-D Trix. Producentka: Ieva Norvilieneová. Koproducenti: Chica Benadavaová, Ludi Boeken, Pascal Judelewicz. České titulky: Tereza Benhartová (Filmprint Digital).

HERCI: Jurga Jutaitéová (Aurora), Marius Jampolskis (Lukas), Brice Fournier (Thomas), Šarunas Bartas (muž v Aurořině domě), Frédéric Andrau (Jacques), Rudolfas Jansonas (Jonas), Vytautas Kaniušonis (Mantas), Martina Jablonskytéová (Lina), Philip Lenkowsky (Damien), Maciej Marczewski (Ales), Darius Meskauskas (Darius), Nicolas Simon (Rubin), Arnoldas Eisimantas (Paulius).

CENY (výběr): MFF v Dublinu 2012: nejlepší film. MFFF Sitges 2012: Zlatý Méliès. MFF v Karlových Varech 2012: Zvláštní uznání v soutěži Na východ od Západu. Fantastic Fest Austin 2012: nejlepší film, nejlepší režie (Kristina Buožytéová), nejlepší herečka (Jurga Jutaitéová), nejlepší scénář (Kristina Buožytéová, Bruno Samper).

Druhý celovečerní film litevské scenáristky a režisérky Kristiny Buožytéové Mizející vlny je svébytným pokusem o „artovou“ sci-fi romanci, navázanou na klasický žánrový model cesty do lidské mysli. Protagonistou snímku je mladý vědec Lukas, který svolí k riskantnímu experimentu. Pod dohledem mezinárodního vědeckého týmu má opakovaně proniknout do mysli osoby ležící v kómatu a „po návratu“ poskytnout podklady pro revoluční výzkum mozkových synapsí. Lukas se ovšem dostává do poloreálného světa, jejž ve své mysli generuje atraktivní dívka Aurora, pacientka, která po autonehodě leží na klinice v beznadějném stavu. Vědec se zde zaplétá do reálně vyhlížejícího, vzrušujícího sexuálního dobrodružství, jež se však rozhodne kolegům utajit. V průběhu experimentu se ocitá v bludném kruhu ženiných vášní, obsesí a fantazií, v bdělém stavu se ji však tajně pokouší probudit z kómatu a ohrožuje tím nakonec sám sebe… – Vizuálně ambiciózní snímek, pohrávající si i s prvoplánově erotickými popisy virtuálního vztahu, sice nakonec zabředne do chaosu a banality, dočkal se však řady mezinárodních ocenění. -ap-

OBSAH: Mezinárodní vědecký tým zkoumající mozkové synapse plánuje revoluční experiment: průnik pokusné osoby do mysli objektu, nacházejícího se v kómatu. Pokusnou osobou má být informatik Lukas. Experimenty probíhají v uzavřené laboratoři. Výzkumník je při nich ponořen do roztoku a uzavřen v boxu. – Z prvního pokusu si Lukas odnese nepříjemné, chaotické pocity. Během dalšího se však ocitne v jezeře, odkud zachrání před utopením neznámou krásku, která ho začne vášnivě líbat. To překvapený vědec zatají kolegům, popíše to však své přítelkyni Lině, se kterou žije čtyři roky. Mladá žena žárlí. Pohádají se spolu. – Během dalšího kontaktu Lukas sleduje neznámou mladou ženu až k ultramodernímu dřevěnému domu na pláži, kde se s ní v pokoji bez nábytku pomiluje. I tentokrát vědcům, sledujícím jeho reakce během experimentu na přístrojích, tvrdí, že zažíval jen nejasné pocity. – Lukas se se svou fascinací neznámou ženou svěří příteli, lékaři Damienovi, který pracuje v místní nemocnici. Ten ho varuje: měl by přestat kolegům lhát a mařit tak výsledky nákladného výzkumu. – Lukas se začne k nic nechápající Lině chovat agresivně. Ani neznámá při jejich setkáních není šťastná: nic totiž necítí. Vědec zjistí, že pokusným objektem je pacientka kliniky, mladá žena Aurora, která upadla do kómatu poté, co v noci s přítelem sjela v autě do jezera. Její mozek byl beznadějně poškozen, muž zahynul. – Přestože podle lékařů pacientka nemá naději, pokouší se ji Lukas s Damienovou pomocí a s ukradenými chemickými preparáty probudit z kómatu. Vědci překvapeně zjistí, že v synaptických spojích pacientky došlo ke změně. – Při dalších setkáních však Aurora stále víc trpí: dělá Lukasovi žárlivé scény a pokusí se ho na nějakém večírku zatáhnout do skupinového sexu. Objevuje se i její přítel, který „vetřelce“ pozoruje a pronásleduje. – Vědci vytuší, že Lukas jim lže. Ten to však vehementně popírá. – Muž oznámí Lině, že se zamiloval do jiné ženy, a ta ho opustí. – Aurora zaplete Lukase do scény autonehody u jezera. Havárii zřejmě po roztržce s partnerem sama zavinila. – Zatímco pacientka se začne probouzet z kómatu, Lukas je na tom stále hůř. Vědci se rozhodnou experiment ukončit, aby neohrozili jeho život. – Přestože nesmí zůstat bez dozoru, uteče Lukas v noci z kliniky a na ulici napadne prostitutku. – Protože soudí, že může Auroře pomoci, donutí vědce, aby v experimentu pokračovali: bez jeho spolupráce totiž nedostanou dotaci na další výzkum. – Během posledního setkání s Aurorou se dvojice konečně vymaní z bludiště ženiných vzpomínek a fantazií. Ve virtuálním prostoru spolu prožije lásku i manželství, které hrozí skončit rozchodem. Lukas však odmítne milovanou ženu pustit. – V laboratoři procitá vedle Lukase i zachráněná Aurora. -ap-