Mafiánovi

barevný, kriminální komedie, gangsterský, 12 nevhodný pro děti, ŠÚ, 2-D, 35mm, Dolby Digital (Datasat/SDDS), dlouhý – 112 min.

Původní název: Malavita. Země původu: USA, Francie. Výrobce: EuropaCorp, Relativity Media, TF1 Films Production, Grive Productions. S účastí Canal Plus, TF1. Rok výroby: 2013. Premiéra: 14.11.2013. Monopol: Bioscop. Mluveno: anglicky, francouzsky, italsky (české titulky). – Pro někoho zločinci, pro ně rodina.

AUTOŘI: Námět: Tonino Benacquista – kniha Mafiánovi (2004, česky Argo, Praha 2013). Scénář: Luc Besson, Michael Caleo. Režie: Luc Besson. Kamera: Thierry Arbogast. Hudba: Evgueni Galperine, Sacha Galperine. Různé skladby a písně. Výprava: Hugues Tissandier. Kostýmy: Olivier Bériot. Střih: Julien Rey. Zvuk: Didier Lozahic, Ken Yasumoto. Koordinátor kaskadérů: David Belle, Roy Farfel. Výkonní producenti: Tucker Tooley, Martin Scorsese. Producenti: Ryan Kavanaugh, Virginie Besson-Sillaová.

HERCI: Robert De Niro (Fred Black/Giovanni Manzoni), Michelle Pfeifferová (Maggie), Dianna Agronová (Belle), John DLeo (Warren), Tommy Lee Jones (Robert Stansfield), Jimmy Palumbo (Di Cicco), Domenic Lombardozzi (Caputo), John Freda (Rocco), Stan Carp (Don Luchese), Oisin Stack (Henri).

Luc Besson natočil kriminální komedii Mafiánovi sice ve Francii, ale s americkými herci. Titulní mafiánská rodina totiž přesídlí z Ameriky do Normandie, protože se musí ukrývat před pomstou jiných „rodin“. O jejich krytí se stará agent Stansfield se dvěma muži. Američané se však nedokáží zbavit svých „stereotypů“, z čehož pramení řada zápletek a situací, v nichž se uplatňuje především černý humor, ale někdy také až překvapující násilí. Své místo tu samozřejmě mají i narážky na odlišný životní způsob v Americe a ve Francii. -tbk-

OBSAH: Do městečka v Normandii se stěhuje americká rodina Blackových. Ve skutečnosti se jmenují Manzoniovi a jsou pod ochranou FBI. Otec Giovanni pochází ze staré mafiánské rodiny a vypovídal proti konkurentům, kteří za ním vyslali zatím neúspěšného zabijáka Rocca. Ani on jako Fred Black, ani jeho manželka Maggie, sedmnáctiletá dcera Belle i čtrnáctiletý syn Warren se však nedovedou zbavit svých zvyklostí. Maggie kvůli malichernosti zapálí místní obchod, Belle rozmlátí tenisovou raketu o dotěrného spolužáka a Warren ve škole úspěšně kuje své výdělečné pikle. Na rodinu dohlíží agent FBI Stansfield a dva jeho muži DiCicco a Caputo. – Rodina uspořádá barbecue pro sousedy a snaží se splynout. Ale Fredovi/Giovannimu vadí rezavá voda z kohoutků, což vede posléze k explozi zdejší továrny na hnojiva… – Belle svede suplujícího učitele Henriho, ale nedokáže se smířit s tím, že ji mladík opustí. Warren má potíže ve škole a rozhodne se odjet. Mezitím zaviní, že kmotr Don Luchese v Americe zjistí souhrou náhod, kde Manzoniovi jsou. – Giovanni tvrdí před sousedy, že je spisovatel, a skutečně začne psát své paměti. Musí dokonce hodnotit v místním filmovém klubu Scorseseho Mafiány, čehož se zhostí po svém. Mezitím do města dorazí zabijáci, zlikvidují osazenstvo policejní stanice a dál vraždí nevinné. Rozklížená rodina se jim v sebeobraně postaví. Zdá se, že nemá šanci, ale každý z jejích členů prokáže své schopnosti, díky nimž se nakonec společně ubrání. Stansfield přitom přijde o oba agenty. – „Blackovi“ narychlo odjíždějí z městečka i se zraněným vlčákem, jménem Malavita… -tbk-