Machete zabíjí

barevný, akční, černá komedie, 15 přístupnost, 2-D, Dolby Digital/ Datasat, dlouhý – 108 min.

Původní název: Machete Kills. Země původu: USA, Rusko. Výrobce: Quick Draw Productions. Ve spolupráci s Aldamisa Entertainment, Overnight Productions, 1812 Pictures. Pro Aldamisa International, A.R. Films. Ve spolupráci s Demarest Films. Rok výroby: 2013. Premiéra: 24.10.2013. Monopol: EEAP. Mluveno: anglicky, španělsky (české titulky).

AUTOŘI: Námět: Robert Rodriguez, Marcel Rodriguez. Scénář: Kyle Ward. Režie a kamera: Robert Rodriguez. Hudba: Robert Rodriguez, Carl Thiel. Různé skladby a písně. Výprava: Steve Joyner. Kostýmy: Nina Proctorová. Střih: Robert Rodriguez, Rebecca Rodriguezová. Zvuk: Ethan Andrus, Robert Rodriguez. Zvláštní efekty: Joe Montenegro. Vizuální efekty: Troublemaker, Rhythm and Hues, Hydraulx. Koordinátor kaskadérů: Jeffrey J. Dashnaw. Výkonní producenti: Boris Tětěrev, Jere Hausfater, Paris Kasidokostas Latsis, Mark C. Manuel, Anthony Gudas, Alfonso Barragan, Terry Douglas, Sam Englebardt, William D. Johnson, John Paul Dejoria. Producenti: Robert Rodriguez, Rick Schwartz, Sergej Bespalov, Alexandr Rodňanskij, Aaron Kaufman, Iliana Nikolicová. České titulky: Petr Zenkl (utd. by content).

HERCI: Danny Trejo (Machete), Amber Heardová (Miss San Antonio), Mel Gibson (Voz), Demian Bichir (Mendez), Sofia Vergaraová (Desdemona), Carlos Estevez (prezident), Antonio Banderas (Chameleon 4), Alexa Vegaová (KillJoy), Lady Gaga (Chameleon 3), Cuba Gooding Jr. (Chameleon 2), Michelle Rodriguezová (Luz), Walt Goggins (Chameleón 1), Vanessa Hudgensová (Cereza), William Sadler (šerif Doakes), Electra Avellanová, Elise Avellanová (zdravotnice), Marko Zaror (Zaror), Tom Savini (Osiris), (neuvedena) Jessica Albaová (Sartana).

Fiktivní upoutávky na akční černé komedie Machete zabíjí a Machete opět zabíjí se objevily v závěru filmu Roberta Rodrigueze Machete (2010). Všestranný filmař ovšem původně neměl v plánu pokračování natočit, rozhodl se tak až po úspěchu prvního dílu, který sám vznikl na základě traileru na fiktivní film před Rodriguezovou částí dvojprogramu Grindhouse s názvem Planeta Teror (2007). – V pokračování příběhu bývalého federálního agenta Macheta, kterému i v tomto díle jde zabíjení (nejen) mačetou od ruky a který přežije i svou smrt, najdou diváci vše, co do žánru v Rodriguezově podání patří: potoky krve, drogy, porno, násilí, vynalézavé způsoby zabíjení i mučení, krásné ženy, ale též černý humor i drsnou hravost. Na plátně se poprvé objeví zpěvačka Lady Gaga. -kat-

OBSAH: Arizona, mexická hranice. Vojáci přivezou zbraně pro drogový kartel. Na místě se ukrývá Machete a jeho kolegyně z imigračního Luz. Vypukne přestřelka, do níž se zapojí neznámí maskovaní muži. Přežije jen Machete, jehož chce místní uplacený šerif pověsit za vraždu policistky. Na poslední chvíli zavolá americký prezident, který potřebuje, aby bývalý agent zabil milionáře Mendozu, jenž má u mexických hranic raketu namířenou na Washington. Za šíleným Mendozou stojí zbrojař Voz, který má v plánu zničit Zemi a s hrstkou vyvolených odletět do vesmíru. Machete při plnění úkolu zabíjí i souloží a přežije svou smrt. Nakonec se ocitne s Vozem a jeho věrnými v raketě, mířící do kosmu. – Snímek končí upoutávkou na Machetův návrat. -kat-