Lidský rozměr

barevný, dokumentární, přístupný, DVD-K, dlouhý – 77 min.

Původní název: The Human Scale. Země původu: Dánsko. Výrobce: Final Cut for Real, Xanadu Film. Rok výroby: 2012. Premiéra: 12.9.2013. Monopol: Aerofilms (do 6.6.2023). Mluveno: anglicky. České titulky. – Středem města je člověk.

AUTOŘI: Námět, režie: Andreas M. Dalsgaard. Kamera: Manuel Alberto Claro, Heikki Färm, Casper Høyberg, Adam Philp, René Strandbygaard. Hudba: Kristian Selin Eidnes Andersen. Zvuk: Lars Rasmussen, Per Dybdal Jensen. Střih: Søren B. Ebbe, Nicolas Servide Staffolani. Výkonná producentka: Maria Kristensenová. Producentka: Signe Byrge Sørensenová.

ÚČINKUJÍ: Jan Gehl, Iqbal Habib, A.K.M. Abul Kalam, Wang Jiangyan, Bob Parker, Ruhan Shamaová, He Dongquan, David Sim, Lars Gemzøe, Janette Sadik-Khanová, Jeff Risom, Mark Gorton, Paul Steely White, Kristian Villadsen, Rob Adams, Robert Doyle, Helle Søholtová, Khondker Neaz Rahman, M. Mostafa Zaman, Abu Naser Khan, Hugh Nicholson, Coralie Winnová.

Je příjemnější město mrakodrapů a dálnic nebo město parků, cyklostezek a pěších zón? A jak těžké je obrátit pozornost při plánování měst na jejich obyvatele namísto doposud převládajícího ustupování automobilové dopravě? Tuto aktuální polemiku zpracovává dokument dánského režiséra Andrease M. Dalsgaarda Lidský rozměr, tematicky navazující na obdobný snímek Urbanized (2011; r. Gary Hustwit). – Dánský profesor a architekt Jan Gehl je klíčovou postavou v dnešních diskuzích o urbanismu. Má zásluhu na proměně Kodaně v město uzpůsobené lidskému měřítku, lidé z jeho okruhu dnes mění podobu veřejného prostoru i v řadě jiných míst od New Yorku přes novozélandský Christchurch až po nejrychleji se rozvíjející čínskou megapoli Čchung-čching. Podle Gehla a jeho kolegů plánování moderního města ze 60. let selhalo. Ale města v nově zbohatlých zemích opakují zpravidla stejné chyby: potlačení sdíleného prostoru vede k izolaci obyvatel, určuje chování lidí a v důsledku i jejich zdraví a psychiku. Ze sledování lidí v místech, odkud byla vytlačena automobilová doprava, odpozoroval Gehl, že podobně jako auta zaplní veškeré komunikace, i občané začnou využívat poskytnutý městský prostor. Kromě Kodaně jako příkladu funkčního městského plánování představují tvůrci aktuální proměnu New Yorku včetně transformace Time Square na pěší zónu, či australský Melbourne, kde se přeměnily špinavé a nepoužívané uličky mezi domy na sdílený prostor, v němž se dnes odehrává z velké části život města. – Příležitost k radikálně novému přístupu poskytl Christchurch na Novém Zélandu, zničený zemětřesením v roce 2011. Město, jehož velká část čeká demolice, se rozhodlo místo plánování shora raději naslouchat občanům a otevřít diskusi o tom, jak má nově vystavěné centrum vypadat (a to včetně zapojení dětí, jež své představy stavěly z lega). Vize obyvatel se až překvapivě shoduje s tím, co pro plánování měst navrhuje Jan Gehl: více cyklostezek, malých obchodů a parků a méně výškových staveb. – Pestrou přehlídku měst několika kontinentů v nejrůznějších situacích spojují Gehlovy teze: má-li město znovuobjevit svůj veřejný prostor, je třeba tento sdílený prostor budovat na úkor automobilů a dálnic. – Snímek je rozdělený do pěti kapitol a výpovědi osobností doplňují charakteristické situace z metropolí. Konkrétní změny dokládají prolínající se archivní a současné záběry. –jbh-