Lesní duch

barevný horor 15 přístupnost ŠÚ, 2-D, Dolby Digital dlouhý – 91 min.

Původní název: Evil Dead. Země původu: USA. Výrobce: FilmDistrict, Ghost House Pictures. Rok výroby: 2013. Premiéra: 4.4.2013. Monopol: Falcon. Mluveno: anglicky. České titulky. – Nejděsivější film, jaký kdy uvidíte.

AUTOŘI: Námět: film The Evil Dead (1981, Smrtelné zlo; sc., r. Sam Raimi). Scénář: Diablo Codyová, Fede Alvarez, Rodo Sayagues. Režie: Fede Alvarez. Kamera: Aaron Morton. Hudba: Roque Baños. Různé skladby a písně. Výprava: Robert Gillies. Kostýmy: Sarah Voonová. Střih: Bryan Shaw. Zvuk (Datasat): (design) Stephen Hunter Flick, Stuart Provine. Vizuální efekty: (supervize) George Ritchie. Zvláštní efekty: (supervize) Jason Durey; PRPVFX. Maskérské efekty a prostetika: (design) Roger Murray. Koordinátor kaskadérů: Shane Dawson. Výkonní producenti: Joe Drake, Nathan Kahane, J.R. Young, Peter Schlessel. Producenti: Bruce Campbell, Rob Tapert, Sam Raimi. Koproducenti: Nicole Brownová, Matthew Leonetti, Jr. České titulky: Petr Zenkl (Filmprint Digital).

HERCI: Jane Levyová (Mia), Shiloh Fernandez (David), Lou Taylor Pucci (Eric), Jessica Lucasová (Olivia), Elizabeth Blackmoreová (Natalie), Jim McLarty (Harold); (hlasy) Rupert Degas (démon), Ellen Sandweissová (Cheryl).

Komorní horor Lesní duch debutujícího uruguajského režiséra Fedea Alvareze (nar. 1978) je remakem kultovní hororové vyvražďovačky Sama Raimiho The Evil Dead (1981, Smrtelné zlo), jež se u nás nehrála (na rozdíl od pokračování Smrtelné zlo 2, uvedeného na videu). Příběh tří dívek a dvou mladíků, kteří se ocitnou daleko od civilizace v moci dávné krvežíznivé entity patří k žánrové klasice. – Mia se chce zbavit drogové závislosti, a proto se s bratrem Davidem, jeho dívkou Natalií a s přáteli Erikem a Olivií rozhodne strávit „odvykací“ víkend na chatě po rodičích. Sourozenci netuší, že tajná sklepní místnost skrývá kromě smradu a oběšených koček i další neblahá tajemství a že nalezená a pečlivě zabalená kniha není převázaná ostnatým drátem bez důvodů. Zvědavý Erik nahlas přečte osudné zaklínadlo a nastane peklo. Mladí lidé nechápou, co se děje, ale páchají sobě i kamarádům velmi surové věci, přičemž vražedné a sebevražedné nástroje jsou vždy po ruce. Démon potřebuje k triumfálnímu příchodu pět duší, ale Mia, která zůstane jako poslední naživu, projeví dost duchapřítomnosti… – Standardně krvavý a místy dost naivní snímek bude mít patrně pokračování. -kat-

OBSAH: Prchající dívky se v lese zmocní podivní lidé, odvlečou ji do temné místnosti a přivážou ke sloupu. Její otec ji polije benzinem a zapálí; podle staré ženy „jen zlá kniha může napravit, co zlá kniha způsobila“. Hořící dívka, která prý zabila svou matku, všechny prokleje. – U osamělé chaty v lese se sejdou přátelé ze střední školy: Erik, Olivia a David, který s sebou přivezl svoji dívku Natalii. Chtějí tu o víkendu pomoci Davidově sestře Mie skoncovat s drogovou závislostí. – V chatě, kde sourozenci kdysi prožili hezké chvíle, je nepořádek. Miu zamrzí, že si bratr nenašel čas přijít za umírající matkou. – Olivia, která je zdravotnice, upozorní Davida, že když Mia zkusila poprvé přestat, utekla jim a málem umřela na předávkování. Proto nikdo před koncem víkendu neodejde. – Miu v noci ruší zápach. Dostane injekci. Davidův pes Dědek objeví pod kobercem padací dveře. Ve sklepě najdou vchod do místnosti s ohořelým sloupem, kde u stropu visí oběšené kočky. Přinesou si odtud balíček převázaný ostnatým drátem. – Erik zjistí, že jde o knihu Naturom Demonto. A vysloví zaklínadlo, jež se podle knihy říct nemá. – Mia chce pryč. Ostatní ji odmítnou odvézt v domnění, že má absťák. Ona však ujede. Prší a dívka skončí s vozem v rozvodněném potoce. Zatímco ji ostatní hledají, uvězní ji na břehu svými kořeny strom. Objeví se tu upálená dívka, z jejích úst vylezou podivné černé provazy a plazí se až k Miiným ústům… – Kamarádi nalezené vyděšené dívce nevěří, že v lese „něco“ bylo. – Erik studuje knihu. David uklízí sklep. Najde mrtvého Dědka a myslí si, že psa zabila Mia v amoku. Ta se právě pokouší opařit se vařící vodou ve sprše. Je popálená, ale do nemocnice nedojedou kvůli rozvodněnému potoku. Mia mužským hlasem oznámí, že se odtud nikdo nevrátí živý. – Olivii v koupelně napadne neviditelná entita a donutí ji vyříznout si jazyk. Proměněná dívka má jiné oči. Napadne Erika. Ten ji přemůže, ale je zraněn. Řekne pak Davidovi, co se stalo. – Natalie slyší naříkat Miu ve sklepě. Jde za ní, ale ta ji napadne, pokouše a mužským hlasem oznámí, že Miu znásilňují v pekle. – Erik se marně pokouší knihu spálit. Až se démon nasytí pěti dušemi, obloha začne krvácet a on přijde na Zemi. – Nataliina zraněná ruka se mění v pařát. Ona si ji uřízne motorovou pilou. – Podle Erika se kletba dá zlomit třemi způsoby: pohřbem zaživa, rozsekáním anebo ohněm. – Amputace nepomohla; mladíky napadne proměněná Natalie. David jí ustřelí hlavu. – Mladíci chtějí chatu zapálit. Ve sklepě Erik po boji s neviděným nepřítelem skončí v nádrži s vodou. – David sestru omámí, pohřbí s igelitovým pytlem na hlavě, pak ji honem vyhrabe a oživí elektrošoky. Chystají se odjet, bratra však zabije proměněný Erik. Ten pak uhoří v chatě, kterou umírající David zapálil výstřelem z pušky. Z nebe padá krev. Před Miou se ze země vynoří démon. Dívka mu po boji uřízne motorovou pilou hlavu; tvor zmizí. Vyjde slunce. – (Po titulcích) Televizní reportér mluví o nálezu knihy o pohřebních zvyklostech Sumerů. -kat-