Ledové království

barevný, animovaný, rodinný, pohádka, přístupný, ŠÚ, 2-D, 3-D, Dolby Digital (Datasat/Dolby Atmos), dlouhý – 102 min.

Původní název: Frozen. Země původu: USA. Výrobce: Walt Disney Animation Studios. Rok výroby: 2013. Premiéra: 28.11.2013. Monopol: Falcon. Mluveno: česky (dabováno).

AUTOŘI: Námět: Hans Christian Andersen – pohádka Sněhová královna (1845); Chris Buck, Jennifer Leeová, Shane Morris. Scénář: Jennifer Leeová. Režie: Chris Buck, Jennifer Leeová. Kamera: Scott Beattie; (svícení) Mohit Kallianpur. Hudba: Christophe Beck. Písně: Kristen Anderson-Lopezová, Robert Lopez. Hudební supervize: Tom MacDougall. Různé skladby a písně. Výprava: David Womersley. Střih: Jeff Draheim. Zvuk: (design) Odin Benitez. Animace: (vedení) Lino Di Salvo; (supervize) Mark Empey, Rebecca Wilson Breseeová, Hyrum Virl Osmond, Malcon B. Pierce III, Tony Smeed, Wayne Unten. Vizuální efekty: (supervize) Steve Goldberg. Stereoskopie: Katie A. Ficoová. Výkonný producent: John Lasseter. Producent: Peter Del Vecho. České dialogy a režie české verze: Zdeněk Štěpán. Texty písní: Pavel Cmíral (Studio Virtual).

V českém znění mluví: Tereza Martínková (Anna), Andrea Elsnerová/zpěv Monika Absolonová (Elsa), Miloslav König (Kristoff), Ondřej Brzobohatý (Hans), Václav Kopta (Olaf).

V původním znění mluví (uvádíme pro úplnost): Kristen Bellová (Anna), Idina Menzelová (Elsa), Jonathan Groff (Kristoff), Josh Gad (Olaf), Santino Fontana (Hans), Ciarán Hinds (dědeček).

CENY: Zlatý glóbus: (nominace) nejlepší animovaný film, nejlepší píseň (Let It Go); Oscar (nominace – před udílením) nejlepší dlouhý animovaný film, nejlepší píseň.

Animované dobrodružství Chrise Bucka a Jennifer Leeová Ledové království je vynalézavou, vtipnou a zábavnou adaptací Andersenovy pohádky Sněhová královna. Hlavním tématem je zde láska a strach o blízkého člověka, poučením pak to, že se nevyplácí dát na první dojem. Aby zachránila království Arendelle před úplným zmrznutím, vydá se princezna Anna vysoko do hor za uprchlou sestrou Elsou, která vše způsobila. Bez pomoci drsného pohledného horala Kristoffa, jeho soba Svena a optimistického sněhuláka Olafa by to však nedokázala. Zažije přitom hodně velehorských dobrodružství, málem přijde o život a pozná pravou lásku. Rodinný snímek pobaví a dojme všechny generace a potěší dobře zvládnutým dabingem. – Ke snímku je připojena krátká groteska Mickeyho velká jízda (2013; r. Lauren MacMullenová). -kat-

OBSAH: Královské sestry Elsa a Anna z království Arendelle jsou si blízké. Starší princezna má kouzelnou schopnost vytvářet sníh a led. Jednou připraví pro Annu v paláci adrenalinovou zábavu a sestřička se zraní. I když se pomocí lesních trollů uzdraví, nic si nepamatuje, Elsa se od té doby drží v ústraní. Anna se při její korunovaci na první pohled zamiluje do prince z Jižních ostrovů Hanse a chce se s ním hned zasnoubit. Elsa s tím nesouhlasí, přestane se ovládat, království zmrazí a odejde do hor, kde si postaví ledový palác. Anna se za ní vydá. V horách jí pomůže mladý prodavač ledu Kristoff. Dívka se v sestřině paláci lehce zraní a cestou domů se kvůli tomu pomalu mění v led. Zachránit ji může jen polibek z pravé lásky, ale z Hanse se vyklube vypočítavý kariérista. Naštěstí Elsa včas pochopí, jak má se svou schopností zacházet, a zachrání království i sestru. Ta už ví, že ten pravý je pro ni Kristoff. -kat-