Lásky čas

barevný, romantická komedie, 12 nevhodný pro děti, ŠÚ, 2-D, Dolby Digital, dlouhý – 124 min.

Původní název: About Time. Země původu: USA, Velká Británie. Výrobce: Working Title. Pro Universal. Ve spolupráci s Relativity Media. Rok výroby: 2013. Premiéra: 7.11.2013. Monopol: CinemArt. Mluveno: anglicky. České titulky. – Co kdyby se dalo žít nanečisto?

AUTOŘI: Scénář a režie: Richard Curtis. Kamera: John Guleserian. Hudba: Nick Laird-Clowes. Různé skladby a písně. Výprava: John Paul Kelly. Kostýmy: Verity Hawkesová. Střih: Mark Day. Zvuk: Adrian Bell. Vizuální efekty: (supervize) Jon Thum; Prime Focus. Koordinátoři kaskadérů: Jamie Edgell, Lee Sheward. Výkonní producenti: R. Curtis, Liza Chasinová, Amelia Grangerová. Producenti: Tim Bevan, Eric Fellner, Nicky Kentish Barnesová. České titulky: Veronika Sysalová (Filmprint Digital).

HERCI: Domhnall Gleeson (Tim), Rachel McAdamsová (Mary), Bill Nighy (otec), Tom Hollander (Harry), Lindsay Duncanová (matka), Margot Robbieová (Charlotte), Lydia Wilsonová (Kit Kat), Richard Cordery (strýček D.), Joshua McGuire (Rory), Tom Hughes (Jimmy Kincade), Vanessa Kirbyová (Joanna), Will Merrick (Jay), Lisa Eichhornová, Michell Mullen (Maryini rodiče), Richard E. Grant, Richard Griffiths.

Po nostalgické hudební komedii ze šedesátých let Piráti na vlnách (2009) se scenárista a režisér Richard Curtis (nar. 1956) snímkem Lásky čas (překlad originálního názvu je O čase) vrátil k romantické komedii, připomínající jeho nejúspěšnější tituly, jež je podle producentky Nicky Kentish Barnesové jeho svéráznou autobiografií, doplněnou ovšem fantastickým prvkem cestování v čase. Vypravěč, mladý právník Tim, totiž podědil tuto rodovou schopnost. Příběh je sledem jednotlivých epizod z jeho života, jež svými cestami do minulosti obměňuje. Ale jen do doby, než se skutečně zamiluje. Lásky čas je příjemný film s vtipnými dialogy, suchým anglickým humorem a se sympatickými postavami. Všichni zúčastnění jsou milí až moc, jejich vstřícnost, usměvavost i nezdolný optimismus jsou až nepřirozené. Ve srovnání s Curtisovou úspěšnou romantickou komedií Láska nebeská (2003) působí Lásky čas jen jako milá a poněkud rozvláčná a upovídaná pohádka pro dospělé. -kat-

OBSAH: Tim měl šťastné dětství ve svérázné a zámožné rodině. Jen s dívkami to neuměl. A když se mu s nimi kamarád Jay snažil pomoci, většinou to skončilo trapasem. V den jednadvacátých narozenin se od otce dozví, že muži v jejich rodině se mohou vracet do minulosti, což jemu samotnému někdy zjednodušilo, někdy naopak zkomplikovalo, ale v každém případě změnilo život. Mladík začne kráčet v jeho stopách a podaří se mu několika nevydařeným situacím zabránit nebo změnit je. A když se později v Londýně v restauraci Noc a den seznámí se svou životní láskou, Američankou Mary, tak se mu tato schopnost velmi vyplatí. Vynalézavě pomůže k úspěšné premiéře hry svého domácího Harryho, změní svou minulost, ale ztratí na dívku spojení. Nakonec ji však díky vytrvalosti najde a ožení se s ní. Když jeho otec onemocní, společně se vracejí do minulosti a oživují si vzpomínky, a to i po otcově smrti. Jenže se blíží narození dalšího potomka a mladý muž se s rodičem rozloučí. Poučil se, chce žít tak, jakoby každý den byl jeho posledním. -kat-