Láska mezi kapkami deště

barevný, animovaný, přístupný, 3-D, 2-D, krátký – 7 min.

Původní název: The Blue Umbrella. Země původu: USA. Výrobce: Pixar Animation Studios. Pro Walt Disney Pictures. Rok výroby: 2013. Premiéra: 20.6.2013. Monopol: Falcon. Mluveno: anglicky. Bez titulků. – Snímek je uváděn jako předfilm animovaného filmu Univerzita pro příšerky (FP 8/2013).

AUTOŘI: Scénář a režie: Saschka Unseld. Kamera: Brian Boyd. Hudba: Jon Brion. Střih: Jason Hudak. Zvuk:(design) Barney Jones. Producent: Marc S. Greenberg.

Krátký animovaný snímek Láska mezi kapkami deště režíroval původem německý tvůrce Saschka Unseld, který v roce 2003 absolvoval Bádensko-Württemberskou filmovou akademii v Ludwigsburgu. Jeho film vyniká nebývale realistickým ztvárněním prostoru ulice s deštěm. Scenérii tak diváci mohou považovat za reálně natočenou, přestože je celá animovaná. Jednoduchý příběh, pro nějž byl podle režiséra inspirací nález pohozeného deštníku, sleduje dvě barevná paraplata, jež se do sebe v davu lidí a deštníků zamilují. Přes nástrahy počasí a rušné ulice se k sobě opět dostanou. Bohužel byl při natáčení více kladen důraz na realistickou animaci prostředí, než na příběh, jenž je příliš triviální a velmi připomíná animované Papíry (2012, FP 1/2013z). Jistou devizou je ovšem právě využití prostoru jako spoluhráče ústředního hrdiny, kdy ožívají jednotlivé prvky městského „mobiliáře“.

OBSAH: Začíná pršet. Nad hlavami chodců se objeví černé deštníky se stylizovanými obličeji. Jeden modrý je na rozdíl od ostatních veselý. Optimistickou náladu s ním sdílejí výlohy, semafory, okapy, kanály, vpustě a další součásti ulice (jejichž „obličeje“ tvoří otvory, šrouby, matky apod.). – Na přechodu se zastaví modrý deštník vedle červeného a zakoukají se do sebe. Vítr však modrý deštník vytrhne majiteli, nese ho nad ulicí, smýká s ním o zem. V boji o jeho přežití tu kanál vypustí páru, aby ho vynesla před autem do vzduchu, tu okap uvolní proud vody, která ho posune mimo nebezpečí. Po strastiplné pouti se poničený dostane zpět k majiteli, stojícímu vedle majitelky červeného deštníku. Všichni zajdou do Le Café Parapluie. -ph-