Království lesních strážců

barevný, animovaný, přístupný ŠÚ, 2-D, 3-D, 35mm, dlouhý – 103 min.

Původní název: Epic. Země původu: USA. Výrobce: Blue Sky Studios. Pro Twentieth Century Fox. Rok výroby: 2013. Premiéra: 30.5.2013. Monopol: CinemArt. Mluveno: česky (dabováno). – Zažijte dobrodružství ve světě, o kterém jste dosud neslyšeli.

AUTOŘI: Námět: William Joyce, James V. Hart, Chris Wedge. Scénář: James V. Hart, William Joyce, Dan Shere, Tom J. Astle, Matt Ember. Režie: Chris Wedge. Kamera: Renato Falcao. Svícení: (supervize) Haji Uesato. Hudba: Danny Elfman. Různé skladby a písně. Výprava: Greg Couch, William Joyce. Střih: Andy Keir. Zvuk (Dolby Atmos/Datasat/SDDS): Randy Thom. Supervize animace: Galen T. Chu. Stereoskopie: (supervize) Daniel Abramovich. Výkonní producenti: W. Joyce, James V. Hart. Producenti: Lori Forteová, Jerry Davis. České dialogy a režie české verze: Petr Pospíchal (Barrandov studio).

V českém znění mluví: Dalibor Gondík (Ronin), Michal Jagelka (Nod), Klára Sochorová (Mary), Libor Terš (Bomba), Zbyšek Pantůček (Nim Galů, zpěv Viktor Dyk), Otakar Brousek ml. (Mandragor), Michal Holán (Hňup), Bohdan Tůma (Hrub), Filip Čapka (Bufo), Kateřina Petrová (královna Tara), Martin Kubačák (Dagda). V původním znění mluví: (uvádíme pro úplnost) Colin Farrell (Ronin), Josh Hutcherson (Nod), Amanda Seyfriedová (Mary), Jason Sudeikis (Bomba), Steven Tyler (Nim Galů), Christoph Waltz (Mandragor), Beyoncé Knowlesová (královna Tara).

Animovaný rodinný snímek Království lesních strážců režiséra Chrise Wedge (nar. 1957), který se prosadil vtipným road movie Doba ledová (2002) je po technické stránce špičkově odvedeným dílem, ale po stránce obsahové má do originality daleko. Podobné téma o světě maličkých lidiček, kde nezvaný návštěvník zažije dobrodružství, zachrání svět a změní se, je mj. zpracované v kombinovaném snímku Arthur a Minimojové (2006; r. Luc Besson) i v jeho pokračování Arthur a souboj dvou světů (2010; r. Luc Besson). – Sedmnáctiletá Mary se stydí za otce, zdánlivě podivínského profesora Bombu. Ten se léta věnuje zkoumání maličkých lidiček z lesa, jež vidí jen on. Někteří z nich nosí uniformy a létají na osedlaných ptáčcích. Když se však sama osudnou náhodou zmenší a je zatažena do boje o budoucnost lesa, změní názor. – Průměrný a upovídaný snímek obsahuje vše, co se od rodinného příběhu očekává. -kat-

OBSAH: Mladý přírodovědec (Bomba) v lese lapí osedlaného ptáčka. – Maličkého vojáka v zelené uniformě z lístků, Lístka Noda, honí Bažiňáci. Mužík odmítne pomoc velitele Ronina; už nechce být v gardě. – Sedmnáctiletá Mary přijede k domu v lese za otcem, profesorem Bombou, který zkoumá maličké lesní tvory. Nikdo jiný v ně nevěří. – Ronin má starost, že Bažiňáci napadnou obřad, při němž královna Tara vybere z leknínových poupat příští život lesa. Když se to nepovede, les zahyne. – Vůdce Bažiňáků Mandragor a jeho syn Dagda plánují poupě sebrat a zajistit tak v lese vítězství hniloby. – Mary najde v lese otcovy zvláštní kamery. – Tara na slavnosti vybere poupě. – Mary hledá tatínka, který spěchal do lesa. – Bažiňáci královnu napadnou. Tara s pomocí Lístků prchá. Pomůže jí pohotově malá sedmikráska, ale královnu po chvíli zasáhne šíp a ona spadne na zem před Mary. Stačí vdechnout život poupěti a říct jí, kam s ním má jít. Dívka se ho dotkne a zmenší se. – Tara zemře Roninovi v náručí. – Opatrovníci poupěte, hlemýžď Hňup, slimák Hrub a Mary, jíž se poupě drží, letí s Roninem na ptácích za housenkou Nimem Galůem. Přidá se k nim Nod. Zaútočí na ně Bažiňáci. Dagda zahyne. Mary a Nod se schovají v myší díře, kde hlodavec dívku málem sežere. Ona při útěku zjistí, že může vysoko skákat, praští se do hlavy a omdlí. Když se probere, pochopí, že otec se nemýlil. – Bomba marně hledá dceru. – Les po královnině smrti pomalu zachvacuje hniloba. – Nim Galů, který žije ve velkém stromě, ze svitků zjistí, že poupě musí rozkvést dnes, až bude úplněk v zenitu. Zbytek listiny ale chybí. – Mary doufá, že jí Nim Galů prozradí, jak se může vrátit domů. Zjeví se Tara; dívka má poupě střežit, pak se vše vyřeší. – Zatímco Ronin s Lístky organizuje cestu s poupětem do Měsíčního přístavu, Nod je má ve stromě hlídat, jenže vezme Mary na projížďku po lese. Do stromu vtrhne Mandragor, poupě sebere a odvede s sebou Hňupa a Hruba; pokud poupě vykvete v temnotě, bude jeho a les zničí. – Ronin se na Noda zlobí. – Bomba si myslí, že dcera utekla. – Ronin plánuje výpravu pro poupě. Potřebují krytí a bažiňáckou zbroj má doma Bomba. Podaří se jim ji získat. Vyjde najevo, že Lístkové Bombu znají a říkají mu dupák. – V jeskyni Ronin odláká pozornost Bažiňáků. Nod a Mary s poupětem i s jeho opatrovníky odletí do Měsíčního přístavu. Poupě dají do nádrže s vodou, kam má dopadnout měsíční svit, na což tu čekají obyvatelé lesa. Když otvor zakryjí netopýři, vyslaní Mandragorem, Mary běží za otcem. Ten reflektorem hejno zažene. – Vrátí se Ronin, jehož měli za mrtvého. – Poupě rozkvete. Zjeví se Tara, předá péči o les sedmikrásce a zmizí. Květinka se změní v královnu. Mary, která se sblížila s Nodem, se zvětší, potká otce, smíří se s ním a začne s ním pracovat. Pomocí Bombova zařízení se často baví s Nodem, který se vrátil do gardy. -kat-