Konzultant

barevný, kriminální thriller, gangsterský, 15 přístupnost, ŠÚ, 2-D, Dolby Digital/Datasat; dlouhý – 113 min.

Původní název: The Councelor. Země původu: USA, Velká Británie. Výrobce: Scott Free, Nick Wechsler, Chockstone Pictures. Ve spolupráci s TSG Entertainment, Ingenious Media. Pro Fox 2000 Pictures. Rok výroby: 2013. Premiéra: 28.11.2013. Monopol: CinemArt (do 28.5.2015). Mluveno: anglicky, španělsky. České titulky. – Krutost je volba.

AUTOŘI: Scénář: Cormac McCarthy. Režie: Ridley Scott. Kamera: Dariusz Wolski. Hudba: Daniel Pemberton. Různé skladby a písně. Výprava: Arthur Max. Kostýmy: Janty Yatesová. Střih: Pietro Scalia. Zvuk: (design) Oliver Tarney; Simon Hayes. Vizuální efekty: MPC. Koordinátor kaskadérů: Rob Inch. Výkonní producenti: Cormac McCarthy, Mark Huffam, Michael Schaefer, Michael Costigan. Producenti: Ridley Scott, Nick Wechsler, Steve Schwartz, Paula Mae Schwartzová. České titulky: Petr Fantys.

HERCI: Michael Fassbender (Doktor), Penélope Cruzová (Laura), Cameron Diazová (Malkina), Javier Bardem (Reiner), Brad Pitt (Westray), Bruno Ganz (klenotník), Rosie Perezová (Ruth), Toby Kebbell (Tony), Rubén Blades (Jefe), Natalie Dormerová (blondýnka), Goran Visnjic (bankéř); (neuveden) John Leguizamo.

Ambiciózní thriller Konzultant natočil Ridley Scott podle původního scénáře slavného amerického spisovatele Cormaca McCarthyho. Spojení dvou známých jmen doplňuje navíc i hvězdné obsazení. Přesto však výsledek zklamal diváky i kritiku. V nepřehledném příběhu s typickou zápletkou několikanásobné krádeže nákladu drog, odehrávajícím se na hranici mezi Texasem a Mexikem, je protagonistou úspěšný advokát, který se ze své vůle zaplete s drogovým kartelem a bez vlastní viny způsobí sérii brutálních zločinů. – Tvůrci se soustřeďují především na popis prostředí a charakterů. McCarthyho osobité dialogy se na plátně míjejí účinkem, právě tak jako snaha všech zúčastněných. – Český titul Konzultant je zavádějící; původní název tak sice lze překládat, avšak znamená především právního poradce. Ostatně v českých titulcích je anonymní titulní hrdina oslovován jako Doktor. – Svým způsobem je charakteristické, že se snímek místo autentických míst natáčel v Británii a ve Španělsku. -tbk-

OBSAH: Texasko-mexická hranice. Dobře zavedený právník, oslovovaný všemi jako Doktor, se navzdory četným varováním zaplete do kšeftu s drogami, jež jsou převáženy v sudech, ukrytých ve fekální cisterně. Spolupracuje s movitým restauratérem Reinerem, který má novou milenku Malkinu, provázenou dvěma ochočenými gepardy. Prostředníkem při „obchodu“ je záhadný muž Westray. – Cisterna cestou do Chicaga několikrát změní řidiče, přičemž narůstají počty mrtvých. – Mexický drogový kartel začne podezírat ze zrady Doktora, neboť ten obhajoval matku jednoho ze zabitých mužů. – Varovaný muž chce zmizet i se svou nic netušící milenkou Laurou, jíž se však gangsteři zmocní. Zločinci po honičce zastřelí Reinera. – Doktor se po marném pokusu o dohodu s drogovým bossem ocitá na dně a skončí kdesi v mexickém pajzlu. Dostane DVD se záznamem kruté smrti Laury, jejíž bezhlavé tělo skončilo na skládce… – Westrayovi se podaří zmizet do Londýna. Tady je však zabit bolitem (škrtící lanko s motůrkem, jež přeřízne oběti krční tepnu). K penězům za drogy se tak nakonec dostane cynická sociopatka Malkina, což byl od samého počátku její cíl. -tbk-