Komorník

barevný, životopisný, 12 nevhodný pro děti, 2-D, Dolby Digital, dlouhý – 132 min.

Původní název: The Butler. Země původu: USA. Výrobce: Laura Ziskin. Ve spolupráci s Windy Hill Pictures, Follow Through Productions, Salamander Pictures, Pam Williams Productions. Pro Weinstein Company. Rok výroby: 2013. Premiéra: 7.11.2013. Monopol: EEAP. Mluveno: anglicky (české titulky). – Jeden muž, sedm prezidentů. Podle pravdivého příběhu.

AUTOŘI: Námět: Will Haygood – článek A Butler Well Served By This Election (The Washington Post, 7.11.2008; Komorník, o něhož je v těchto volbách dobře postaráno). Scénář: Danny Strong. Režie: Lee Daniels. II. režie: Sebastian Silva. Kamera: Andrew Dunn. II. kamera: Francis James. Hudba: Rodrigo Leão. Hudební supervize: Lynn Fainchteinová. Různé skladby a písně. Výprava: Tim Galvin. Kostýmy: Ruth E. Carterová. Střih: Joe Klotz. Zvuk: (design) Robert Hein; Jay Meagher. Masky: (design) Debra Densonová, Matthew W. Mungle. Vizuální efekty: Molecule, Pixel Magic. Koordinátor kaskadérů: Jeff Galpin. Výkonní producenti: Michael Finley, Sheila C. Johnsonová, Brett Johnson, Matthew Salloway, Earl W. Stafford, Danny Strong, Harvey Weinstein, Bob Weinstein, Len Blavatnik, Aviv Giladi, Vince Holden, James T. Bruce IV, R. Bryan Wright, Liz Destroová, Jordan Kessler, Hilary Shorová, Adam J. Merims, Adonis Hadjiantonis, David Ranes. Producenti: Pamela Oas Williamsová, Laura Ziskinová, Lee Daniels, Buddy Patrick, Cassian Elwes. Koproducenti: David Jacobson, Julia Barryová, Simone Sheffieldová, Valerie Hoffmanová; Wil Haygood. České titulky: Barbora Knobová (utd. by content).

HERCI: Forest Whitaker (Cecil Gaines), Oprah Winfreyová (Gloria Gainesová), Mariah Careyová (Hattie Pearlová), John Cusack (Richard Nixon), Jane Fondaová (Nancy Reaganová), Cuba Gooding Jr. (Carter Wilson), Terrence Howard (Howard), Lenny Kravitz (James Holloway), James Marsden (John F. Kennedy), David Oyelowo (Louis Gaines), Vanessa Redgraveová (Annabeth Westfallová), Alan Rickman (Ronald Reagan), Liev Schreiber (Lyndon B. Johnson), Robin Williams (Dwight D. Eisenhower), Clarence Williams III (Maynard), Yaya Alafiaová (Carol Hammieová), Alex Pettyfer (Thomas Westfall), Nelsan Ellis (Martin Luther King).

CENY: Ceny BAFTA: (nominace) nejlepší herečka ve vedlejší roli (Oprah Winfreyová), nejlepší masky a účesy (Debra Densonová, Beverly Jo Pryorová, Candace Nealová).

Afroamerický režisér Lee Daniels (nar. 1959) se prosadil oscarovým sociálním dramatem Precious (2008) o extrémně obézní černošské dívce z chudinského prostředí. V ambiciózním titulu Komorník se spolu se scenáristou Dannym Strongem inspirovali osudem Eugenea Allena, který působil jako komorník v Bílém domě během éry sedmi prezidentů v padesátých až osmdesátých letech. Kromě osobního příběhu protagonisty Cecila Gainese, jenž ve starém věku vzpomíná na svůj život, je film zároveň „kronikou“ boje černochů za rovnoprávnost, v němž se k otcově nevůli angažoval jeho syn Louis. – Vedle Foresta Whitakera v životní roli se ve snímku objevují slavná televizní hvězda Oprah Winfreyová a několik známých hollywoodských herců v rolích prezidentů (a Jane Fondová jako první dáma Nancy Reaganová). Snímek je věnován památce producentky Laury Ziskinové. -tbk-

OBSAH: Macon, Georgia, 1926. Malý Cecil Gaines je svědkem, jak na bavlníkové plantáži majitel po znásilnění jeho matky zastřelí jeho otce. Stará běloška Annabeth z něj pak udělá „domácího negra“. Mladý Cecil se později dostane do služby ve washingtonském hotelu a odtud v roce 1957 do Bílého domu. – Založí rodinu s někdejší pokojskou Glorií, s níž má syny Louise a Charlieho. – Zatímco otec je hrdý na svou profesi, starší syn Louis se pod vlivem přítelkyně Carol stane studentským aktivistou v boji za rovnoprávnost černochů; od pasivní rezistence přes obdiv k Martinu Lutheru Kingovi se dostane nakrátko až k militantním Černým panterům. Odchod od nich znamená i rozchod s Carol. Při své činnosti často skončí ve vězení nebo se stane obětí násilí. – Mladší syn Charlie padne jako voják ve Vietnamu. – Cecil se během doby musí vyrovnávat s Gloriiným alkoholismem i s její kratičkou nevěrou. Stáří však spolu stráví šťastně, než Gloria v roce 2008 zemře. Sám se zasazuje v Bílém domě o to, aby černoši dostali stejnou mzdu jako bílí. V roce 1986 toho dosáhne a Nancy Reaganová jej pozve i s Glorií na státní večeři. – Starý muž konečně pochopí, že jeho syn měl pravdu a smíří se s ním. V roce 1986 se s ním zúčastní demonstrace proti jihoafrickém apartheidu. Louis se stane kongresmanem. Oba se v roce 2008 zapojí do kampaně za zvolení Baracka Obamy. První černošský prezident jej pak (už jako důchodce) pozve do Bílého domu.

-tbk-