Justin: Jak se stát rytířem

barevný, animovaný, přístupný 2-D, 3-D, dlouhý – 90 min.

Původní názvy: Justin and the Knights of Valour. Justin y la espada del valor. Země původu: Španělsko. Výrobce: Kandor Graphics. Pro Timeless Films, Out of the Box, Aliwood Mediterraneo Producciónes, Antonio Banderas. Rok výroby: 2013. Premiéra: 12.9.2013. Monopol: Bontonfilm. Mluveno: česky (dabováno). – I malé dobrodruhy čeká velké dobrodružství.

AUTOŘI: Scénář: Manuel Sicilia, Matthew Jacobs. Režie: Manuel Sicilia. Kamera: Javier Fernández. Hudba: Ilan Eshkeri. Hudební supervize: Iain Neil. Různé skladby a písně. Výprava: Óscar J. Vargas, Esteban Martín. Animace: (vedení) Francisco Fernández, Gabriel García. Střih: Claudio Hernández. Zvuk: (design) Federico Pajaro. Supervize efektů: Sergio Gómez. Stereoskopie: (supervize) Antonio Montes. Výkonné producentky: Kerry Fultonová, Sarah Arnottová, Francesca Nicollová. Producenti: Antonio Banderas, Marcelino Almansa, Ralph Kamp, Kerry Fultonová. Koproducentka: Isabel García Peraltaová. České dialogy a režie české verze: Petra Jindrová (Studio Virtual).

V české verzi mluví: Milan Kačmarčík (Clorex), Robert Hájek (Justin), Petr Oliva (Legantir), Martin Stránský (Heraclio), Rozita Erbanová (Talia), Jan Šťastný (Sota), Jaromír Meduna (Reginald), Ivana Milbachová (královna), Libuše Švormová (babička), Jan Vlasák (Blucher), Petr Rychlý (Melquiades), Anna Suchánková (Lara), Pavel Rímský (Braulio), Jan Szymik (Copas). – V původní verzi mluví (uvádíme pro úplnost): Antonio Banderas (sir Clorex), Freddie Highmore (Justin), Charles Dance (Legantir), Mark Strong (Heraclio), Saoirse Ronanová (Talia), Rupert Everett (Sota), Alfred Molina (Reginald), Olivia Williamsová (královna), Julie Waltersová (babička).

Španělský rodinný animovaný film Manuela Sicilii nazvaný Justin: Jak se stát rytířem sleduje pohádkový příběh chlapce, který se postaví svému otci. Ten zavedl v království mnoho zákonů a jedním z nich vyčlenil ze společnosti rytíře, k nimž patřil i chlapcův děda. Justin s babiččinou podporou vidí právě v dědovi velkou inspiraci a chce se stát rytířem… – Technologicky je film na evropské poměry na vysoké úrovni. Stylizací postav, příběhem i čerpáním gagů ovšem nezapře své severoamerické vzory. Kromě nečekané zápletky s konfliktem mezi zákonodárnou a výkonnou („mužskou“) mocí, tak kromě četných odkazů na různé dobrodružné tituly nepřináší nic nového. -ph-

OBSAH: Chlapec Justin žije sám s otcem Reginaldem ve velkém domě. Přísný muž je právník a spolu s královnou vládne zemi díky zákonům, jež však znesnadňují lidem život. Doufá, že syn půjde v jeho stopách a postaral se o jeho přijetí na právnickou školu. Justin mu však oznámí, že chce být jako jeho děda rytířem. Pohádají se a mladík odejde za babičkou. Ta ho upozorní, že u dědova vystaveného brnění chybí meč. Na její radu se ho rozhodne jít hledat do Věže vědění. – Na opuštěném hradu se rytíř Heraclio chystá sesadit královnu. Jeho lstivý pomocník Sota se dvěma přitroublými bratry proto osvobodí z královského vězení kriminálníky, z nichž chce Heraclio sestavit svou armádu. – Justin se rozloučí s marnivou „dámou svého srdce“, boháčovou dcerou Larou, a vyrazí na cestu. Zastaví se v krčmě U Vypelýchanýho orla. Zastane se energické číšnice Talie před dvěma krčmářovými vyhazovači. Dívka ho seznámí s poněkud schizofrenním čarodějem Melquiadesem. Ten Justinovi namaluje mapu k Věži. – Justinova babička královně vysvětlí, že bez rytířů, které po Rolandově smrti Reginald vykázal ze země, se království nemůže bránit. Vyslechne to i leštič brnění Clorex a U Vypelýchaného orla se vydává za rytíře. – Do Věže doveze Justina představený mnich Legantir, který ho spolu s rytířem Blucherem a mnichem, vynálezcem Brauliem, začne školit na rytíře. Od Bluchera se mladík dozví, že jeho dědu zabil v souboji zrádný Heraclio. – Justin se pilně učí a trénuje. Ale po poslední zkoušce mu učitelé oznámí, že není na rytíře vhodný. Smutný mladík se vrací zpět do království. Po cestě se znovu postaví vyhazovačům v krčmě a setká se tu se „Sirem“ Clorexem. Spolu s Talií a čarodějem jdou na oslavu Lařiných narozenin. Vniknou sem Sota s bratry, aby Laru unesli kvůli výkupnému. Justin je zažene. Laru však unese její nový nápadník Clorex. – Otec doprovází v kočáru Justina do právnické školy. Vůz však zastaví Talia. Přemluví mladíka, aby zachránil Laru. Spolu s čarodějem najdou cestu do Heracliova hradu. – Ve finálním boji Justina a Talie proti Heracliovi a jeho žoldákům se objeví Blucher, který je v boji raněn, a Brauliův pseudodrak (krokodýl s mechanickými křídly) Gustav. Talia snadno zneškodní Clorexe. Justin zabije zrádného Heraclia dědovým mečem a s pomocí Melquiadese oživí svého mentora Bluchera. – Na slavnostním zasedání královna s Reginaldovým souhlasem zruší zákony proti rytířství a pasuje Justina na rytíře. Mladík sice galantně vzdá hold Laře, ale už dávnou pochopil, že skutečnou dámou jeho srdce je Talia. -ph-