Jurský park 3D

barevný, dobrodružný, fantastický, 12 nevhodný pro děti, 3-D, dlouhý – 127 min.

Původní název: Jurassic Park 3D. Země původu: USA. Výrobce: Amblin Entertainment. Pro Universal Pictures. Rok výroby: 1993; (3-D) 2013. Premiéra: (původní verze) 14.10.1993; (3-D) 11.4.2013. Monopol: CinemArt. Mluveno: česky (dabováno). – Oslavte 20. výročí ve 3D.

AUTOŘI: Námět: Michael Crichton – stejnojmenný román (1990, česky naposledy nakladatelství Baronet, Praha 1997). Scénář: Michael Crichton, David Koepp. Režie: Steven Spielberg. Kamera: Dean Cundey. Hudba: John Williams. Různé skladby a písně. Výprava: Rick Carter. Kostýmy: Sue Mooreová, Eric Sandberg. Střih: Michael Kahn. Zvuk (Dolby stereo): (design) Gary Rydstrom; Ron Judkins, Gary Summers, Shawn Murphy, Richard Hymns. Zvláštní vizuální efekty: Industrial Light & Magic. Dinosauři: Dennis Muren, Stan Winston, Phil Tippett, Michael Lantieri. Animovaný film: Kurtz and Friends. Koordinátor kaskadérů: Gary Hymes. Producenti: Kathleen Kennedyová, Gerald L. Molen. České dialogy a režie české verze: Tomáš Tintěra (AB Barrandov dabing).

HERCI: Sam Neill (dr. Alan Grant – J. Štěpnička), Laura Dernová (Ellie – H. Friedrichová), Richard Attenborough (John Hammond – S. Sejk), Jeff Goldblum (Ian Malcolm – L. Županič), Bob Peck (Robert Muldoon), Martin Ferrero (Gennaro), B.D. Wong (dr. Henry Wu), Joseph Mazzello (Tim), Ariana Richardsová (Lex), Samuel L. Jackson (Arnold), Wayne Knight (Nedry), Jerry Molen (Harding), Miguel Sandoval (Rostagno), Cameron Thor (Dodgson), Dean Cundey (Mate); (hlas) Richard Kiley (průvodce).

CENY (původní verze; výběr): Oscar: nejlepší zvuk (Gary Summers, Gary Rydstrom, Shawn Murphy, Ron Judkins), nejlepší střih zvukových efektů (Gary Rydstrom, Richard Hymns), nejlepší vizuální efekty (Dennis Muren, Stan Winston, Phil Tippett, Michael Lantieri). Cena BAFTA: nejlepší zvláštní efekty. Český lev: nejlepší zahraniční film.

Rok 1993 přinesl Stevenu Spielbergovi jednu z největších satisfakcí profesionálního života. Jeho Schindlerův seznam (1993) získal sedm Oscarů a Jurský park (1993) tři (v technických kategoriích). Dinosauří dobrodružství, inspirované bestsellerem Michaela Crichtona, se navíc díky celosvětovým tržbám 937 milionů dolarů stalo ve své době historicky nejvýdělečnějším snímkem historie (o prvenství ho čtyři roky poté připravil Titanic). – Okamžik, kdy skupinka hrdinů stane poprvé tváří v tvář zázraku genetického inženýrství, živému dinosaurovi naklonovanému pomocí původní DNA, patří k formativním diváckým zážitkům uplynulého čtvrtstoletí. S pomocí tehdy revolučních digitálních triků dávno vyhynulá monstra ožila na plátně. Spielberg přitom nepatřil k průkopníkům nových technologií ve stylu Jamese Camerona, byl však vždy nápaditým vypravěčem, využívajícím nové možnosti k vytváření osobitých fikčních světů. Zábavní park s oživlými pravěkými tvory, který na opuštěném tropickém ostrově jako svůj srdeční projekt vybudoval milionář Hammond, se tak stává ideálním modelovým prostředím pro napínavý příběh plný atrakcí. Dobrodružství opřené o klasický motiv, jak se „dobrá“ technologie, vymkne z rukou svých tvůrců, formuje skupinku hrdinů jako pomyslnou rodinu. Tvoří ji udatný paleontolog Grant, jeho sličná kolegyně a přítelkyně Ellie a dvojice Hammondových vnuků, kteří společně procházejí vyprávěním o cestě k dospělé zodpovědnosti. – Dvacet let po premiéře se Jurský park, který se dočkal dvou pokračování (Ztracený svět 1997 a Jurský park 3 – 2001), vrací do kin v módní 3-D konverzi, na níž se podíleli Steven Spielberg i kameraman Dean Cundey.

OBSAH: Isla Nublar, 217 mil západně od Kostariky. Ozbrojení zaměstnanci tamního Jurského parku transportují velkého ještěra. Jeden z nich je vtažen do klece a rozsápán. – Jantarové doly Mano de Dios, Dominikánská republika. Rodina zabitého společnost žaluje, a tak paleontolog Rostagna navrhne právníku Gennarovi jako experta na posouzení bezpečnosti parku kolegu doktora Alana Granta. – Badlands. Grant s týmem v poušti vykopávají kostry velociraptora. Milionář John Hammond, který projekt financuje, jej pozve do Jurského parku. – Kostarika. Hammondův obézní počítačový expert Nedry dostane od Dodgsona z konkurenční společnosti maskovanou schránku na dinosauří embrya, jež slíbil ukrást. – Granta na Isla Nublar doprovází přítelkyně, bioložka Ellie. Dalšími experty jsou matematik Malcolm a právník Gennaro. – Paleontologové na ostrově žasnou; je tu druhohorní rostlinstvo a živí dinosauři. – Hosty přivítá Hammond. Po zhlédnutí animovaného filmu o tom, jak byli ještěři naklonováni z molekul DNA moskyta, který se napil jejich krve, čeká hosty návštěva parku. Předtím jsou v laboratoři svědky vylíhnutí velociraptora. Doktor Wu jim vysvětlí, že kvůli kontrole populace vytvořili jen samičky. – Milionář pošle s vědci na prohlídku parku dvěma elektromobily vnoučata, asi desetiletou Lex a mladšího Tima. – K ostrovu se blíží bouře. – Skupinka při prohlídce narazí na veterináře Hardinga u otrávené samice triceratopse. Ellie tu zůstane, zpět pojede v doktorově džípu. – Nedry kvůli krádeži embryí vypne ochranné systémy. Tím pádem jsou bez proudu i obě vozidla a elektrické ohradníky. Auta se zastaví u tyrannosauřího výběhu. – Ellie se vrátí na základnu. – Nedry s lupem cestou k čekající lodi zabloudí. – Skupinku napadne tyrannosaurus. Gennaro uteče. Grant odláká ještěrovu pozornost a povede se mu zachránit napřed Lex. – Bestie zabije Gennara. – Černošský technik Arnold se na základně marně pokouší uvést systém do chodu. – Nedry havaruje a zabije ho jedovatý dilophosaurus. Schránku s embryi strhne voda. – Grant vyprostí Tima z auta, které ještěr hodil na strom, a vydá se s dětmi na základnu pěšky. – Ellie a strážce Muldoon, kteří se pro ně vydali, najdou u výběhu šokovaného Malcolma s pochroumanou nohou. – Grant s dětmi přečkají noc na stromě. Najdou skořápky dinosauřích vajec a vědec pochopí, že si příroda našla cestu k rozmnožování. – Ellie s Muldoonem se na základně vydají do bunkru nahodit pojistky. – Grant s dětmi prchají před tyrannosaurem. – Ellii se podaří zapnout pojistky, ale při zpáteční cestě ji napadne velociraptor, který už zabil Muldoona. – Grant a děti dorazí na základnu. Setkají se tu s Ellií. Lex a Tim však musejí prchat před dalšími velociraptory, s nimiž se naštěstí pustí do boje tyrannosaurus. – Zatímco ještěři bojují, Hammond s raněným Malcolmem, Grantem, Ellií a s dětmi se dostanou k vrtulníku a odletí…