Jeptiška

barevný, historický, adaptace, 15 přístupnost, 2-D, DVD-K, Dolby SRD, dlouhý – 112 min.

Původní název: La religieuse. Země původu: Francie, SRN, Belgie. Výrobce: Les Films du Worso, Belle Epoque Films, Versus. Koprodukce: Gifted Films, Rhône-Alpes Cinéma, France 3 Cinéma, Cinefeel, Hérodiade, RTBF. S účastí France Télévisions, Canal Plus, Ciné Plus, Le Pacté, Région Rhône-Alpes, CNC. S přispěním Eurimages, Programu Media EU. Rok výroby: 2013. Premiéra: 12.12.2013. Monopol: Film Europe. Mluveno: francouzsky (české titulky). – Za branami kláštera se usídlilo zlo.

AUTOŘI: Námět: Denis Diderot – stejnojmenný román (1760, česky SNKLHU, Praha 1977). Scénář: Guillaume Nicloux, Jérôme Beaujour. Režie: Guillaume Nicloux. Kamera: Yves Cape. Hudba: Max Richter. Různé skladby a písně. Výprava: Olivier Radot. Kostýmy: Anaïs Romandová. Střih: Guy Lecorne. Zvuk: Olivier Dô Hùu, Julie Brentaová, Christian Monheim. Producenti: Sylvie Pialatová, Benoît Quainon. Koproducenti: Nicole Ringhutová, Jacques-Henri Bronckart, Olivier Bronckart. České titulky: Hana Janovská (Linguafilm).

HERCI: Pauline Étienneová (Suzanne Simoninová), Isabelle Huppertová (matka představená kláštera Saint Eutrope), Louise Bourgoinová (sestra Christine, představená kláštera Panny Marie), Martina Gedecková (paní Simoninová), Françoise Lebrunová (paní de Moni), Agathe Bonitzerová (sestra Tereza), Alice de Lencquesaingová (sestra Uršula), Gilles Cohen (pan Simonin), Marc Barbé (páter Castella), François Négret (advokát Manouri), Lou Castel (baron de Lasson), Pierre Nisse (markýz de Croismare).

Známý román francouzského filozofa a osvícence Denise Diderota (1713-1784) Jeptiška zfilmoval v roce 1966 Jacques Rivette (1966) s Annou Karinaovou v titulní roli; snímek byl po premiéře na MFF v Cannes doma načas zakázán cenzurou. Režisér a spoluscenárista Guillaume Nicloux se v nové stejnojmenné adaptaci snaží věrohodně zachytit poměry ve francouzské společnosti osmnáctého století, kdy bylo možné poslat dítě z dobré rodiny do kláštera, a odsoudit je tak proti jeho vůli k životu v celibátu. Tvůrci akcentují odhodlání mladé Suzanne, která se po počátečním pocitu bezmoci a bez ohledu na konvence snaží vymanit z osidel, v nichž uvízla, a která má štěstí, že při svém úsilí narazí na lidi, ochotné pomoci jí. Kultivované vyprávění odvíjející se podle Suzanniných zápisků zdánlivě nezaujatě popisuje a kritizuje dívčin pobyt ve dvou klášterech. Zaznamenává rozdílné přístupy k víře, k pokoře a pokání i vztahy mezi řádovými sestrami, kde se místy daří patolízalství, chtíči, šikaně a fanatismu. -kat-

OBSAH: 1765. Starý nemocný baron de Lasson je rád, že mu syn přivezl na zámek jeho nelegitimní dceru Suzanne, o jejíž existenci se nedávno dozvěděl. Nechá mladého muže, aby si přečetl její zápisky… – Šestnáctiletá dívka po nátlaku rodičů se sebezapřením svolí, že stráví rok v konventu. Dozví se od matky, že ji nepočala s manželem. Církevní život dívku odpuzuje a odmítne složit řeholní slib. Jenže matka jí nedá na vybranou. Abatyše paní de Moni dívku chápe, ale po její smrti nová matka představená uloží Suzanne tvrdé pokání, spjaté s ponižováním, šikanou a fyzickým strádáním. Dívka v noci tajně píše životopis. Prostřednictvím matky jiné jeptišky zkontaktuje advokáta, který přislíbí pomoc. Řím však její žádost odmítne. V dalším klášteře se dívka málem stane obětí chtíčem posedlé abatyše. Advokát mezitím najde dívčina biologického otce (barona de Lasson) a společně jí pomohou k útěku. -kat-