Já, padouch 2

barevný, animovaný/komedie, přístupný 2-D, 3-D, dlouhý – 99 min.

Původní název: Despicable Me 2. Země původu: USA. Výrobce: Chris Meledandri. Pro Universal Pictures. Rok výroby: 2013. Premiéra: 4.7.2013. Monopol: CinemArt. Mluveno: česky (dabováno). – Když svět potřebuje hrdinu, pomůže padouch.

AUTOŘI: Scénář: Cinco Paul, Ken Daurio. Režie: Chris Renaud, Paul Coffin. Hudba: Heitor Pereira. Téma a písně: Pharrell Williams. Dodatečná hudba: Bobby Tahouri, Anthony B. Willis. Různé skladby a písně. Výprava: Yarrow Cheney, Eric Guillon. Střih: Gregory Perler. Zvuk (Dolby Digital/Datasat/SDDS): (design) Christopher Scarabosio. Animace: (vedení) Pierre Leduc, Bruno Dequier; (supervize) Laurent de la Chapelle. Animace postav a počítačová grafika: Illumination Mac Guff. Efekty: (supervize) Milo Riccarand. Producenti: Christopher Meledandri, Janet Healyová. České dialogy a režie české verze: Zdeněk Štěpán (Studio Virtual).

V české verzi mluví: Jiří Lábus (Gru), Veronika Žilková (Lucy), Ota Jirák (Eduardo/El Macho), Ivana Korolová (Margo), Jan Přeučil (dr. Nefario), Zbyšek Pantůček (Silas), Jan Vondráček (Floyd), Ema Novotná (Agnes), Alena Kokrdová (Edith), Štěpán Krtička (Antonio), Marta Issová (Jillian). – V původní verzi mluví (uvádíme pro úplnost): Steve Carell (Gru), Kristen Wiigová (Lucy), Benjamin Bratt (Eduardo).

Pokračování překvapivě úspěšného amerického snímku Já, padouch (2009), nazvané jednoduše Já, padouch 2, režírovala opět dvojice Chris Renaud a Pierre Coffin. Z minulého dílu kromě padoucha Grua zůstávají mj. i jeho přisluhovači, žlutí mimoňové, kteří získali více prostoru (o jejich oblibě svědčí i připravované pokračování, nesoucí název Mimoni), a také trojice osiřelých dívek, jichž se Gru na konci prvního dílu ujal. Z rodinného života vytrhne někdejšího zloducha agentka Lucy a jeho starý znamý, zlosyn El Macho, plánující zmocnit se světa. – Na snímku je patrná uvolněnost tvůrců. Lehkost a vtip bez zbytečných vycpávek vyvstane především ve srovnání s některými počiny slavných animačních studií Disney/Pixar a DreamWorks. Oproti prvnímu dílu vzrostlo množství vizuálních gagů, ale bohužel i vulgárních vtipů. Na rodinný animovaný film se hrdinové dost často chovají až zbytečně drsně. Například když se s bezvědomou sovou nakládá jako s pytlem brambor. -ph-

OBSAH: Laboratoř na polarním kruhu odnese pomocí magnetu obří loď. – Na oslavě narozenin malé Agnes, jedné ze tří nevlastních dcer napraveného padoucha Grua, se za objednanou vílí princeznu musí převléknout sám Gru. – Při venčení umělého psa Kylea omráčí Grua agentka Antivelepadoušské ligy (AVL) Lucy a odveze ho v kufru auta. – Gruovi v centrále AVL vyjeví Luciin šéf Silas, že v unesené laboratoři experimentovali s transmutačním sérem PX 41, které z každého udělá krvelačné monstrum. Tuto látku našli v nákupním centru Ráj a chtějí, aby Gru pomohl najít toho, kdo ji ukradl. On nabídku odmítne. Doma se ho dcery vyptávají, proč má strach z hypotetického rande, jež mu vnucuje jeho známá Jillian. Opatrovník si vybaví fiasko ze školních let. – Doktor Nefario vede výrobu marmelád v Gruově podzemní továrně, kde pracují mimoni. Stýská se mu po zločinu, a tak odejde za jinou nabídkou. – Dívenky dávají Gruovu fotku na seznamku, když jim pěstoun oznámí, že přijme nabídku od AVL. – V Ráji si Lucy s Gruem otevřou obchod s cukrovinkami. Prohlížejí seznam obchodníků, když sem vrazí Eduardo Perez, majitel mexické restaurace Cinco de Majo. Přeje si na oslavu otevření podniku dortíky s mexickou vlajkou. Gru se Lucy zmíní, že mu restauratér připomíná známého padoucha El Macha. – Agnes se učí básničku na Den matek, ale trápí ji, že matku nemá. – V noci Lucy a Gru vniknou do Cinco de Majo. Napadne je tu hlídací slepice. V trezoru objeví jen sklenici se salsou a tajný recept. El Macho se vrátí, a tak rychle zmizí. – Dcery navštíví Grua v obchodě. Nejstarší Margo se v Ráji zalíbí mladíček Antonio. – Gru jde prověřit Floyda ze salonu Orlí tupé. Ten mu vnutí pánský příčešek. – Margo má rande s Antoniem v Cinco de Majo. Gru zjistí, že hoch je Machův syn. – Několik mimoňů je uneseno od Grua na ostrov. – Gru se v Cinco de Majo nudí na domluvené schůzce se Shannon. Náhodou se tu objeví Lucy. Ta opilou ženu uspí a s Gruem ji odvezou. Pak se políbí. – U Floyda je nalezen vzorek PX 41. Případ je uzavřen. – Lucy odlétá. Dá Gruovi na památku rtěnkový taser. – Unesení mimoni jsou po postřiku PX 41 fialoví a krvelační. – Gru nechá dcerky v Cinco de Majo a sleduje El Macha do laboratoře, kde je doktor Nefario. – Lucy pochopí, že miluje Grua, a vyskočí z letadla. – Gru odmítne El Machovu nabídku ke společné světovládě. Nefario mu tu špitne, že zloduch zajal Lucy. – Gru a dva mimoni přemalovaní fialovou barvou se pro ni vydají. – Dívenky zatím doma čelí útoku fialových mimoňů. Zachrání je Nefario, který vrátí příšerky k normálu protilátkou v marmeládě. – Gru je v El Machově obydlí za městem na kopci odhalen. Zdá se, že bude obětí krvelačných mimoňů. Včas přiletí Nefario a postříká je. – Lucy je přivázaná k raketě, namířené na vulkán. – El Macho si píchne sérum. Zmutuje, ale Gru ho zneškodní rtěnkovým taserem. Raketu s Lucy odpálí slepice ve chvíli, kdy Gru ženu odvazuje. Oba se zachrání. – Na svatbě Grua a Lucy je Agnes šťastná, že má komu přednést básničku o mamince. -ph-