Italský klíč

barevný, romantický, 12 nevhodný pro děti, DVD-K, dlouhý – 95 min.

Původní název: The Italian Key. Země původu: Finsko/USA/Velká Británie. Výrobce: Rose Hope Pictures, Old Trace Road Productions, Harmaa Media Entertainment, Rosa Karofilm. Rok výroby: 2011. Premiéra: 18.7.2013. Monopol: Film Europe. Mluveno: anglicky, italsky (české titulky). – Romantická pohádka o hledání vlastní identity, minulosti, ale i lásky a smyslu života.

AUTOŘI: Scénář a režie: Rosa Karoová. Kamera: Gianni Giannelli, Ville Tanttu. Hudba: Tuomas Kantelinen. Různé skladby a písně. Výprava: Stefano Maria Ortolani. Kostýmy: Rosa Karoová. Střih: Pauliina Punkkiová, Paul Martin Smith. Zvuk: Mikko Oinonen. Producenti: Tuomas Kantelinen, Peter O. Almond, Seppo Toivonen, Rosa Karoová. Koproducent: Alex Sundell. České titulky: Helena Rejžková (Linguafilm).

HERCI: Gwendolyn Anslowová (Cabella), Joana Cartocciová (Marie), Leo Vertunni (Leo), Moose Ali Khan (lord Jai), Mikko Leppilampi (Fabian), Elisa Cartocciová (Sofie), Isadora Cartocciová (Julie), Joeanna Saylerová (Chiara), Peter O. Almond (Bronzini), John Shea (starý Alexander), Andreas Wilson (mladý Max), Richard Ulfsäter (mladý Alexander), Nicki Wellsová (Amanda), Tanya Wellsová (Adeline), Gioele Franchini (Angelo).

Finská herečka a scenáristka Rosa Karoová natočila romantický snímek s pohádkovými motivy Italský klíč jako svůj režijní debut. Film, v němž dívka Cabella pátrá po svých rodičích v malebných kulisách italského venkova a pozná při tom nové přátele a lásku, pracuje s výraznou stylizací (jež je mnohdy založena na romantickém kýči), ale i s prvky jemného humoru. Vizuálně vytříbené záběry podtrhuje hudba finského skladatele Tuomase Kantelinena.  -dh-

OBSAH: Devatenáctileté Cabelle, vyrůstající jako jako sirotek u strýčka Maxe v Londýně, zůstane po příbuzném, který právě zemřel, jen kniha se starým klíčem od vily v italském městečku, nazvaném jako ona: Cabella. Dívka se do domu nastěhuje. V noci ji navštěvuje duch malého kominíka, jenž si s ní povídá. – Cizinka se spřátelí s trojicí sester, Marií, Sofií a Julií. Zajímá se o ni jejich bratranec, hluchoněmý prodavač Leo. – V zámku nad městem žije indický lord Jai, který se líbí Marii. Ta u něj začne pracovat jako služebná. Boháč si ji oblíbí, pátrá však po jakési ženě. Navštíví ho jeho přítel Fabian, jenž po nehodě skončil na vozíčku. – Cabella postupně zjistí, kdo byli její rodiče. Po smrti jeptišky Ambrozie vyjde najevo, že ta dříve milovala Bronziniho, který nyní žije v ústraní za městem. Čekala s ním dítě, ale odešla do kláštera. Narozená holčička dostala jméno Chiara a později žila v Indii s Maxem. Jako dospělá se ujala osiřelého indického chlapce a prožila také románek s klavíristou Alexanderem. Narodila se jí Cabella. Chiara později onemocněla a zemřela. Max se s dítětem vrátil do Londýna. – Lord Jai konečně pozná svou ztracenou nevlastní sestru Cabellu. Ta je šťastná s Leem, který zase mluví a slyší. Také Sofie a Julie si našly mládence, Fabiana a fotografa, který přijel do města. – Cabella v Benátkách vyhledá svého otce, koncertního mistra Alexandera. Koná se svatba Jaie a Marie.   -dh-