Insidious 2

barevný, horor, 15 přístupnost, ŠÚ, 2-D, Dolby Digital (Datasat/Dolby Atmos), dlouhý – 106 min.

Původní název: Insidious Chapter 2. Země původu: USA. Výrobce: Blumhouse. Pro Entertainment One, FilmDistrict. Ve spolupráci se Stage 6 Films. Rok výroby: 2013. Premiéra: 14.11.2013. Monopol: Falcon. Mluveno: anglicky. České titulky.

AUTOŘI: Námět: James Wan, Leigh Whannell. Scénář: Leigh Whannell. Režie: James Wan. Kamera: John R. Leonetti. Hudba: Joseph Bishara. Různé skladby a písně. Výprava: Jennifer Spenceová. Kostýmy: Kristin M. Burkeová. Střih: Kirk M. Morri. Zvuk: (design) Joe Dzuban; Buck Robinson. Zvláštní masky a líčení: (design) Justin Raleigh; Fractured FX. Vizuální efekty: (supervize) Ray McIntyre Jr.; Pixel Magic FX. Koordinátor kaskadérů: Joel Kramer. Výkonní producenti: Steven Schneider, Brian Kavanaugh-Jones, Charles Layton, Peter Schlessel, Lia Bumanová, Xavier Marchand, Leigh Wannell. Producenti: Jason Blum, Oren Peli. České titulky: Petr Fantys.

HERCI: Patrick Wilson (Josh Lambert), Rose Byrneová (Renai Lambertová), Lin Shayeová (Elise Rainierová), Ty Simpkins (Dalton Lambert), Barbara Hersheyová (Lorraine Lambertová), Steve Coulter (Carl), Leigh Whannell (Specs), Angus Sampson (Tucker), Andrew Astor (Foster Lambert), Danielle Bisuttiová (Michelle), Hank Harris (mladý Carl), Jocelin Donahue (mladá Lorraine), Tom Fitzpatrick (Parker).

Tvůrci filmu Insidious 2, režisér James Wan a scenárista Leigh Whannell, získali proslulost brutálním nízkorozpočtovým hororem SAW – Hra o přežití (2004), jenž odstartoval sérii příběhů o patologickém umírajícím vrahovi, který chce „naučit“ své oběti, aby si vážily života. Novým hororem se stejnými protagonisty navazuje tato dvojice na svůj oceněný hit z roku 2010 s prostým názvem Insidious (česky zhruba Zákeřný), který nebyl v naší distribuci uveden. Příběh muže, sužovaného a posléze posedlého zlým duchem, který ho chce přinutit k vyvraždění rodiny, má kořeny v dávné rodinné minulosti, a tak vyprávění připomíná detektivku, kde jsou v roli vyšetřujících odborníci na paranormální jevy, podezřelou je pomstychtivá dáma v černém a jedním z míst činu zásvětí. Dramaturgicky přesně vystavěný syžet je strašidelný i napínavý, ale rozuzlení je překvapivě „nehororově“ laskavé. Zatímco zde si Patrick Wilson zahrál posedlého otce rodiny, v nedávno uvedeném snímku režiséra Jamese Wana V zajetí démonů (2013), představoval lovce duchů. -kat-

OBSAH: Lambert Residence, 1986. Specialistka na paranormální jevy Elise vysvětlí matce Lorraine, že její synek Josh má výjimečnou vlastnost astrální projekce, kterou chce kdosi „z druhé strany“ zneužít. Elise může u chlapce tuto vlastnost potlačit… – Dospělý Josh má s manželkou Renai dva chlapce. Jeden z nich upadne do kómatu. Lékaři si s ním v nemocnici nevědí rady, a tak ho rodiče odvezou domů. – Elise, již manželé zavolají na pomoc, dítě probudí, ale sama je vzápětí v domě záhadně zavražděna. Začnou se dít podivné věci. Josh je zpočátku podezřelý ze zločinu, a tak se Renai se synky uchýlí k tchyni. Jenže cosi rodinu pronásleduje i sem. Muž se chová divně. Lorraine záhy pochopí, že ho chce opět zneužít cizí entita. Proto přivolá odborníky. Ti se s její pomocí a s nasazením životů dopátrají pravdy, odhalí dávný případ sériového vraha Parkera Cranea a Josh se s pomocí syna Daltona, který zdědil jeho schopnost, dostane ze zásvětí, kam ho agresivní a krvežíznivý duch odsunul, aby mohl manipulovat s jeho tělem i myslí. -kat-