Epizoda ze života sběrače železa

barevný, sociální drama, přístupný, 2-D, DVD-K, Dolby Digital, dlouhý 74 min.

Původní název: Epizoda u životu berača željeza. Země původu: Bosna a Hercegovina, Francie, Slovinsko. Výrobce: SCCA, pro.ba. Koprodukce: ASAP Films, Vertigo Emotionfilm. S přispěním: Fondacija za kinematografiu Sarajevo / Rai Cinema. Rok výroby: 2012. Premiéra: 24.10.2013. Monopol: Artcam. Mluveno: bosensky. České titulky.

AUTOŘI: Scénář a režie: Danis Tanović. Kamera: Erol Zubčević. Hudba: různé skladby a písně. Střih: Timur Makarević. Zvuk: Samir Fočo. Producenti: Amra Bakšić Čamová, Čedomir Kolar. Koproducent: Danijel Hočevar.

HERCI: Senada Alimanovićová, Nazif Mujić, Sandra Mujićová, Šemsa Mujićová.

CENY: 63. MFF v Berlíně: Velká cena poroty Stříbrný medvěd, Stříbrný medvěd za mužský herecký výkon (Nazif Mujić).

Bosenský režisér Danis Tanović, ceněný již od svého debutu Země nikoho (2001), natočil sociální drama Epizoda ze života sběrače železa podle skutečné události. Romskou rodinu, jíž se události přihodily, nechal režisér hrát navíc samu sebe. Snímek se stal událostí na Berlinale, kde mj. představitel titulní role, ač neherec, získal ocenění za mužský herecký výkon. Tato hraná rekonstrukce se vyznačuje minimalistickým filmařským přístupem. Kamera nezaujatě sleduje protagonisty a nejbližší prostředí a jen málokdy zabere například okolní přírodu, aby dala divákovi trochu „vydechnout“. Fabule je celkem prostá: těhotná matka dvou dětí Senada potratí. Protože neplatí zdravotní pojištění, odmítnou ji v městské nemocnici ošetřit, ačkoliv trpí velkými bolestmi. Manžel Nazif se zoufale snaží situaci různě řešit a rodinu zabezpečit především sběrem a prodejem železa. Nakonec jim vypomůže příbuzná, která jim půjčí svůj zdravotní průkaz. Záměrná dějová vyprázdněnost, u takového projektu typická, je kombinovaná s chladnou estetikou obyčejné digitální kamery. Film osciluje na hranici dokumentu a fikce. Přes nejednotnost pojetí a nevyrovnané „herecké“ výkony se však tvůrcům zvláštním způsobem bez emocí daří obnažit závažné téma. Problém zůstává s potenciálem určitého obecnějšího přesahu snímku, protože pouhá účastná reportáž apelující na sociální cítění nestačí k tomu, aby se takový film (i když dnes jistě důležitý) dostal do širšího povědomí. Festivalovou pozornost tematicky závažnému titulu (jež se projevila i při jeho uvedení na MFF v Karlových Varech) i ocenění Nazifa Mujiće můžeme chápat i jako určité gesto.     -ph-