Enderova hra

barevný, akční, sci-fi, adaptace, 12 nevhodný pro děti, ŠÚ, 2-D, Dolby Digital/Datasat/Dolby Atmos, dlouhý – 114 min.

Původní název: Enders Game. Země původu: USA. Výrobce: Chartoff Productions, Taleswapper, OddLot Entertainment, K/O Paper Products, Digital Domain. Pro Summit Entertainment. Ve spolupráci s OddLot Entertainment. Rok výroby: 2013. Premiéra: 31.10.2013. Monopol: Bontonfilm. Mluveno: anglicky (české titulky). – Je to ještě hra?

AUTOŘI: Námět: Orson Scott Card – stejnojmenný román (1985; česky nakl. Laser, Plzeň 2008). Scénář a režie: Gavin Hood. II. režie a koordinátor kaskadérů: Garrett Warren. Kamera: Donald M. McAlpine. Hudba: Steve Jablonsky. Různé skladby a písně. Výprava: Sean Haworth, Ben Procter. Kostýmy: Christine Bieselin Clarková. Střih: Zach Staenberg, Lee Smith. Zvuk: (design) Dane A. Davis; Jay Meagher. Vizuální efekty: (supervize) Matthew E. Butler; Digital Domain, Method Studios, The Embassy, Comen VFX; (animace) Vectorsoul, Post 23. Zvláštní efekty: (supervize) Yves Debono. Efekty bytostí: Alec Gillis, Tom Woodruff Jr. Výkonní producenti: Bill Lischak, David Coatsworth, Ivy Zhongová, Venkatesh Roddam, Ted Ravinett, Deborah Del Preteová, Mandy Safaviová. Producenti: Gigi Pritzkerová, Linda McDonoughová, Alex Kurtzman, Roberto Orci, Robert Chartoff, Lynn Hendeeová, Orson Scott Card, Ed Ulbrich. České titulky: František Fuka (Filmprint Digital).

HERCI: Harrison Ford (plk. Graff), Asa Butterfield (Ender Wiggin), Hailee Steinfeldová (Petra Arkanianová), Viola Davisová (majorka Gwen Andersonová), Abigail Breslinová (Valentine Wigginová), Ben Kingsley (Mazer Rackham), Moises Arias (Bonzo Madrid), Aramis Knight (Fazolek), Suraj Parthasarathy (Alaj), Khylin Rhambo (Dink Meeker), Jimmy Jax Pinchak (Petr Wiggin), Conor Carroll (Bernard), Nonso Anozie (seržant Dap), Tony Mirrcandani (admirál), Gavin Hood (obr).

Román Enderova hra amerického spisovatele Orsona Scotta Carda (nar. 1951) patří ke klasickým dílům sci-fi literatury a byl dlouhou dobu pro svou složitost považován za nezfilmovatelný. Jihoafrický režisér a scenárista Gavin Hood (nar. 1963), držitel Oscara za snímek Tsotsi (2007), se soustředil na dějovou linii Endera Wiggina. Plachý a empatický adolescent má myšlení geniálního stratéga. Proto si ho jako budoucího velitele blížící se bitvy s mimozemšťany vybere plukovník Graff do prestižní Bitevní školy, kde se ho v konkurenčním boji s ostatními kadety snaží zformovat v bezcitného vojevůdce. Nebere na vědomí varování ze strany psycholožky, která chlapce vnímá jako zranitelnou a citlivou bytost. Jeho manipulativní způsoby by mohly být zničující, ale Ender se jim dokáže vzepřít, a nakonec se rozhodne nést následky a napravit spáchanou škodu. – Film vznikal v komplexu NASA v New Orleansu a scény v Bitevním sále jsou velkolepé. Ale to není na tomto nadprůměrném filmu až tak podstatné; důležité zde jsou mezilidské vztahy, přátelství, rodinné pouto a morálka. -kat-

OBSAH: Když pochopím svého nepřítele natolik, abych ho porazil, v tom okamžiku ho také miluji. A.E. Wiggin. Před padesáti lety přežila Země mimozemskou invazi, ale od té doby se připravuje na nový útok. Pro boj jsou vybírány a cvičeny děti z celého světa. – Endera vybere plukovník Graff do Bitevní školy. Chlapec tam v tvrdém konkurenčním boji uspěje. Na bojových simulacích s ostatními kadety ukazuje, jak by v boji postupoval. Jenže poslední boj už není simulací… Ender pozdě pochopí, že mimozemšťané neměli v úmyslu zaútočit a že je vyhladil. Ale možná, že se mu povede aspoň zčásti napravit, co nevědomky způsobil. -kat-