Dirch

barevný, životopisný, 15 přístupnost, DVD-K, Dolby Digital, dlouhý – 116 min.

Původní názvy: Dirch. A Funny Man. Země původu: Dánsko. Výrobce: Koncern TV- og Filmproduktion. Rok výroby: 2011. Premiéra: 13.6.2013. Monopol: Film Europe. Mluveno: dánsky. České titulky. – Obrovský talent je velkým darem, ale zároveň velkým břemenem, až prokletím.

AUTOŘI: Scénář: Anders Frithiof August, Martin Pieter Zandvliet. Režie: Martin Pieter Zandvliet. Kamera: Jesper Tøffner. Hudba: Sune Martin. Různé skladby a písně. Výprava: Peter Grant, Charlotte Garnovová. Kostýmy: Stine Gudmundsen-Holmgreenová. Střih: Per Sandholt. Zvuk: (+ design) Johannes Elling Dam. Masky: Lis Kasper Bangová. Choreografie: Niclas Bendixen. Vizuální efekty: (supervize) Martin Madsen; Art work. Koordinátor kaskadérů: Stig Günther. Výkonní producenti: Henrik Zein, Mikael Christian Rieks, Jens Ulrik Pedersen, Lena Haugaardová. Producent: Mikael Christian Rieks. České titulky: Helena Rejžková (Linguafilm).

HERCI: Nikolaj Lie Kaas (Dirch Passer), Lars Ranthe (Kjeld Petersen), Lars Brygmann (Stig Lommer), Malou Reymannová (Bente), Morten Kirkskov (Ove Sprogøe), Martin Buch (Preben Kaas), Silja Eriksen Jensenová (Judy Gringerová), Laura Christensenová (Hanne Passerová), Frederikke Cecilie Bertelsenová (Inge), Annika Aakjaerová (Daimi), Sarah Grünewaldová (Vicky), Laura Broová (Sitter), Martin Pieter Zandvliet.

CENY: Cena Bodil: nejlepší herec (Nikolaj Lie Kaas), nejlepší herec ve vedlejší roli (Lars Ranthe), nejlepší výprava (P. Grant, Ch. Garnovová), cena diváků. Ceny Robert: nejlepší herec, nejlepší herec ve vedlejší roli, nejlepší hudba (S. Martin), nejlepší píseň (Jeppe Kaas), nejlepší kostýmy (S. Gudmundsen-Holmgreenová), nejlepší masky (L. Kasper-Bangová).

Druhý celovečerní film Martina Pietra Zandvlieta s prostým názvem Dirch je životopisným příběhem populárního dánského komika Dircha Hartviga Passera (1926-1980) od počátku padesátých let až do jeho předčasné smrti. Zaměřuje se zejména na jeho přátelství s kolegou Kjeldem Petersenem a na jeho osamělost, danou paradoxně introvertní povahou. Přitom byl Dirch ve své době nesmírně oblíbený, byl stále obklopen lidmi a prožil řadu milostných vztahů. Podobně jako Kjeld ani on nedokázal vzdorovat alkoholu a pracovnímu vytížení. – Značná část děje se odehrává na jevišti, ať už při zkouškách nebo při představeních. Tvůrci pečlivě rekonstruují nejznámější Dirchovy výstupy. Hlavní tíha samozřejmě spočívá na představiteli titulní role Nikolaji Liem Kaasovi, jehož otec Preben Kaas s Passerem spolupracoval (na konci je fotografie komika s malým Nikolajem z roku 1975). Snímek má význam zejména pro dánské publikum, což se mj. odráží i v řadě domácích ocenění. -tbk-

OBSAH: Populární komik Dirch Passer přijde pozdě na představení v divadle ABC a kolega Kjeld Petersen ho musí uklidňovat kvůli trémě. Jejich revuální výstup má obrovský úspěch. – Později v baru se nesmělý Dirch seznámí s černovláskou Inge. Když přijede s Kjeldem k ránu ke své vilce, vidí na zahradě pohovku, kterou vyhodila ven jeho žena Sitter, s níž má dcerku Dorte. – Po dalším úspěšném vystoupení ředitel divadla Lommer přiměje nejistého Dircha k rozhovoru s televizním štábem. Komik, který žije s Inge, nechce mluvit o rozvodu. – Navzdory Lommerovi si Dirch prosadí inscenaci O myších a lidech s rolí retardovaného Lennieho. – Kjeld se nedostaví na představení. Kamarád ho najde v baru a on tvrdí, že nemůže chodit. Odvezou ho do nemocnice. – Lommer tlačí na Dircha, aby se podepsal pod Kjeldův vyhazov. Herec je těžký alkoholik a vynechává představení. Jednou se objeví opilý na jevišti a musejí ho před diváky odvést. Dirch se s ním v šatně pohádá. Kamarád mu dá pár facek, protože mu vadí, že se nedokáže postavit sám sobě. Komik pak Lommerovi papír podepíše. Zlost si vzápětí vylije na Inge, již dá později vyhodit z bytu. – Dirch zkouší O myších a lidech. Kolega Ove mu stále musí zdvihat sebevědomí. Jenže při premiéře se lidé smějí, sotva se objeví na scéně, a on je z toho nešťastný. – Lommer mu tvrdí, že je komik a že má dělat to, co lidé chtějí. Stáhne Steinbeckovu hru. – Opilý Dirch, který teď žije s herečkou Judy Gringerovou, navštíví Kjelda a usmíří se s ním. – Dvojice začne zkoušet novou revui. – Po úspěšné premiéře Kjeld prohlásí, že Dirch je jeho nejlepší přítel, a zemře. – Po pohřbu Dirch odjede sám autem a nechá Judy stát na ulici. – Kjeld se mu občas zjevuje. – Dirch žije s manželkou Hanne a dcerkou Josefine na venkově. Jednou se rozhodne vrátit se do města. Na nových výstupech pracuje jako sólista s Prebenem Kaasem. Zase se trápí nejistotou. Jeho Cirkusová revue je úspěšná. – V manželství s Hanne to komikovi neklape. Jednou se mu za volantem udělá zle. Vystoupí na silnici a omdlí. Probere se v nemocnici. Podle lékaře má nemocné srdce a musí změnit životní styl; jinak dopadne jako Kjeld. – Později při velké oslavě narozenin poděkuje Dirch svým rodinám a prohlásí, že zvolní tempo. – Stárnoucí Dirch má novou lásku: mladičkou Bente. Ta s ním chce dítě, ale přítel lékař ho varuje; podle něj už dítě mít nemůže. – Komik dál pije a jeho zdravotní obtíže se stupňují. On to však tají. – Při vystoupení v divadle Tivoli upadne na jevišti… – 3. září 1980 se Dirch zhroutil na scéně. Po převozu do nemocnice byl prohlášen za mrtvého. Bylo mu 54 let. Za třicet let své kariéry účinkoval ve více než dvou stovkách představení a filmů. -tbk-