Diaz: Neuklízej tu krev

barevný politický 15 přístupnost ŠÚ 2-D, DVD-K dlouhý – 127 min.

Původní název: Diaz: Dont Clean Up This Blood. Země původu: Itálie, Rumunsko, Francie. Výrobce: Fandango. Koprodukce: Mandragora Movies, Le Pacte. Rok výroby: 2012. Premiéra: 31.1.2013. Monopol: Film Europe. Mluveno: italsky, francouzsky, německy, anglicky, španělsky. České titulky. – Poslední dny Summitu G8 z roku 2001 plné krve a násilí.

AUTOŘI: Námět: Daniele Vicari. Scénář: Daniele Vicari, Laura Paolucciová. Režie: Daniele Vicari. Kamera: Gherardo Gossi. Hudba: Teho Teardo. Různé skladby a písně. Výprava: Marta Maffucciová. Kostýmy: Roberta Vecchiová, Francesca Vecchiová. Střih: Benny Atria. Zvuk (Dolby digital): Remo Ugolinelli. Vizuální efekty: (supervize) Mario Zanot; Storyteller. Zvláštní efekty: (supervize) Franco Ragusa. Koordinátor kaskadérů: Angelo Ragusa. Výkonný producent: Gianluca Leurini. Producent: Domenico Procacci. Koproducenti: Bobby Paunescu, Jean Labadie. České titulky: Kateřina Vinšová (Linguafilm).

HERCI: Claudio Santamaria (Max), Jennifer Ulrichová (Alma), Elio Germano (Luca), Davide Iacopini (Marco), Ralph Amoussou (Etienne), Mattia Sbragia (Armando Carnera), Renato Scarpa (Anselmo Vitali), Aylin Prandiová (Maria), Micaela Baraová (Karin).

Snímek Daniela Vicariho (nar. 1967) Diaz: Neuklízej tu krev rekonstruuje drastický zásah italské policie proti stovce antiglobalizačních aktivistů během summitu zemí G8 v Janově v létě roku 2001. Mimořádně brutální noční razii ve škole Armanda Diaze, kde byli ubytováni převážně zahraniční aktivisté a novináři, a následné mučení zadržených v kasárnách Bolzaneto, spojené s pozdějším falšováním důkazů a mařením vyšetřování, označila Amnesty International za nejzávážnější potlačení demokratických práv v západní zemi po druhé světové válce. Záminkou pro zásah, který skončil šedesáti vážnými zraněními a po kterém zůstali tři lidé v kómatu, měla být hrstka bojovných anarchistů, označovaných jako Černý blok, jejichž přítomnost ve škole však policie nikdy neprokázala. Incident je dodnes živým traumatem, ukazujícím krajní míru zneužití úřední pravomoci a zdánlivě legitimizovanou eskalaci násilí, při níž vědomí beztrestnosti dalo volný průchod těm nejtemnějším stránkám lidské povahy. – Snímek se opírá o několikaletý výzkum a o rozhovory s poškozenými. Nepokouší se o postižení psychologie postav, naopak se v časových skocích neustále vrací k detailnímu popisu momentů iracionálního násilí na bezbranných a dosahuje účinku především v rovině emocí, přičemž se nebrání ani jisté dávce patosu. Film získal druhou cenu diváků na Berlinale 2012 a Italský syndikát filmových novinářů jej ocenil Stříbrnou stuhou. -jh-

OBSAH: Vzduchem letí prázdná láhev a rozbije se o chodník kus od policejního auta. Drobný detail, který byl „dostatečnou“ záminkou pro brutální policejní razii v janovské škole Armanda Diaze v noci po posledním dni summitu zemí G8, konaném 20. až 22. července 2001. – Radikální aktivisté rozbíjejí výlohy, převracejí a zapalují auta, prchají před blížící se policií. – Zpravodajství informuje o tragické smrti mladého demonstranta. – Redaktor boloňského deníku Luca se rozhodne proti vůli nadřízeného odjet do Janova. – Policejní velitelé se dohadují na dalším postupu. Jeden z nich, Max nechce riskovat zranění poklidných protestujících ani svých mužů. Jiný důstojník se svou jednotkou těžkooděnců však zasáhne; slzný plyn způsobí všeobecný chaos. – Luca nedostane ubytování v hotelu a nakonec se rozhodne přespat ve školní tělocvičně. – V policejní kantýně se velitelé dozví, že večer proběhne zásah proti tzv. Černému bloku. – Množství policejních aut dorazí ke škole. Čtyři Francouzi se schovají v kavárně. Mezi nimi je i Etienne, který před několika hodinami zapálil auto. – Britský novinář chce odejít, aby podal zprávu o zásahu, policisté ho však srazí na zem. – Policejní auto prorazí bránu. Do budovy se hrnou těžkooděnci. Jejich řádění začíná; mlátí i do bezvládných těl nebo do starého muže, který sem přišel jen přespat. Všude se ozývá křik a sténání. – Policejní velitel Max se snaží řádění ukončit. Přivolá záchranku k dívce v bezvědomí, ležící v kaluži krve. Když policie opouští školu, všude leží zranění, podlahy i stěny jsou od krve. Jeden velitel přinese z vozu Molotovovy koktejly, zabavené jinde, aby bylo možné razii ospravedlnit. – Zraněné vynášejí zdravotníci na nosítkách do sanitek, ostatní jsou odvezeni do kasáren Bolzaneto, kde pokračuje bití a týrání. Další aktivisté sem jsou přiváženi z nemocnice. – Čtveřice Francouzů se ráno po noci v kavárně vrátí do vylidněné školy. Dívka napíše vzkaz a nalepí ho na okno: Diaz: tu krev neumývejte. – Na tiskové konferenci policie tvrdí, že narazila na tvrdý odpor aktivistů a že bylo zatčeno 93 členů Černého bloku. – V kasárnách pokračuje ponižování. Mladá aktivistka Alma z Německa se musí svléknout, na mučení se podílí i lékařský personál. – Za tři dny se z vězení ve Vogheře vypotácejí zbití aktivisté. Autobus je odveze ke státním hranicím; jsou vyhoštěni z Itálie. – Jen 29 ze 300 zasahujících policistů bylo postaveno před soud. 27 jich bylo odsouzeno za falšování důkazů a 9 za ublížení na zdraví. Za násilí v kasárnách Bolzaneto bylo obviněno 45 osob, mezi nimi policisté, dozorci, lékaři a ošetřovatelé. 44 jich bylo odsouzeno za zneužití pravomoci a za fyzické násilí vůči zadrženým. Italský zákon nezná pojem týrání, tyto zločiny jsou nepostižitelné. V roce 2014 bude promlčeno i falšování důkazů. Italský parlament zamítl návrh na zřízení vyšetřovací komise. Do vynesení rozsudku nebyl žádný policista postaven mimo službu. -jh-