Cesta za vánoční hvězdou

barevný, pohádka, přístupný, 2-D, DVD-K, Dolby Digital, dlouhý – 80 min.

Původní název: Reisen til julestjernen. Země původu: Norsko. Výrobce: Moskus Film. Koprodukce: Storm Rosenberg. Služby v ČR: Sirena Film, Barrandov Studio. Rok výroby: 2012. Premiéra: 7.11.2013. Monopol: Film Europe. Mluveno: česky (dabováno). – Nezlomná víra a odhodlání překonají všechny překážky.

AUTOŘI: Námět: Sverre Brandt – stejnojmenná divadelní hra (1924). Scénář: Kamilla Krogsveenová. Režie: Nils Gaup. Kamera: Odd Reinhardt Nicolaysen. Hudba: Johan Halvorsen. Výprava: Martin Vačkář. Kostýmy: Kjell Nordström. Střih: Per-Erik Eriksen. Zvuk: Tomas Naug. Vizuální efekty: (supervize) Lars Erik Hansen, Torgeir Busch. Koordinátor práce se zvířaty: Ota Bareš. Producenti: Jan Erik Langøen, Sigurd Mikal Karoliussen. Koproducenti: Jørgen Storm Rosenberg, Lasse Greve Alsos. České dialogy a režie české verze: Jiří Peřina (utd. by content).

HERCI: Vilde Marie Zeinerová (Sonja – I. Korolová), Anders Baasmo Christiansen (král – D. Matásek), Agnes Kittelsenová (Hexa – D. Černá), Stig Werner Moe (hrabě – J. Dvořák), Eilif Hellum Noraker (Mose – J. Němčok), Jakob Ofebro (Ole – P. Lněnička), Evy Kaaeth Røstenová (Petrine – K. Issová), Sofie Asplinová (dcera Heksy – M. Šopovská), Knut Walle (Otec Vánoc – P. Oliva).

Filmové zpracování pohádky Cesta za Vánoční hvězdou vzniklo podle stejnojmenné divadelní hry dramatika Sverra Brandta (1880-1962). Pro Nory je tento příběh tím, čím jsou pro nás Tři oříšky pro Popelku (1973; r. Václav Vorlíček). Režisér Nils Gaup (nar. 1955) zvolil při zpracování dobrodružného příběhu neokázalý, takřka staromilský způsob. Snímek se kromě několika exteriérových scén v Norsku natáčel v České republice na hradě Pernštejn, v Průhonickém parku či na Hamousově statku u Křivoklátu. – První stejnojmennou verzi natočil v roce 1976 Ola Solum. -kat-

OBSAH: Dvanáctiletá Sonja žije jako sirotek u loupežníků a musí s jejich dětmi chodit krást. Při výpravě do zámku je chycena, ale vyjde najevo, že se snažila loupeži jídla zabránit. Král se jí zastane a ona mu slíbí, že se pokusí nalézt Vánoční hvězdu. Tu totiž vladař před deseti lety obvinil ze ztráty dcery, která jako malá zmizela v předvánočním čase. Hvězdu proklel, ona zhasla a nikdo neví, kam se poděla. Královna žalem zemřela. Panovník se dozvěděl, že se princezna vrátí, pokud se do deseti let podaří hvězdu rozsvítit. – Sonje na cestě pomohou severní vítr i Otec Vánoc, který jí prozradí, že má hvězdu ve svém srdci. Dívenka musí čelit intrikám mocichtivého hraběte a kouzlům jeho komplicky, čarodějnice, která je odpovědná za zmizení malé princezny. Nakonec se ukáže, že onou princeznou je právě Sonja. Kletba je zlomena, Vánoční hvězda září na nebi a do království se vrátí radost. -kat-