Camille Claudel 1915

barevný, životopisný, 15 přístupnost, ŠÚ, 2-D, DVD–K, dlouhý – 97 min.

Původní název: Camille Claudel 1915. Země původu: Francie. Výrobce: 3B Productions. Koprodukce: Arte France Cinéma, Pictanovo, Le Fresnoy – Studio National des Arts Contemporains. Rok výroby: 2013. Premiéra: 5.12.2013. Monopol: Film Europe. Mluveno: francouzsky (české titulky). – Nekonečná touha po uznání, pochopení a lásce přivedla talentovanou umělkyni na pokraj lidské společnosti.

AUTOŘI: Scénář a režie: Bruno Dumont. Kamera: Guillaume Deffontaines. Výprava: Laurent Dupire-Clément. Kostýmy: Alexandra Charlesová, Brigitte Massay-Sersourová. Střih: B. Dumont, Basile Belkhiri. Zvuk: Philippe Lecoeur, Emmanuel Croset. Producenti: Jean Bréhat, Muriel Merlinová, Rachid Bouchareb, Jean Bréhat, Muriel Merlin, Rachid Bouchareb. České titulky: Linguafilm.

HERCI: Juliette Binocheová (Camille Claudel), Jean-Luc Vincent (Paul Claudel), Robert Leroy (lékař), Emmanuel Kauffman (kněz).

Režisér Bruno Dumont se ve snímku Camille Claudel 1915 inspiroval korespondencí sochařky Camille Claudelové (1864–1943) a jejího bratra, básníka, dramatika a diplomata Paula Claudela (1868–1955). Jako mladá žena byla Camille talentovaná, na svou dobu emancipovaná a odvážná. Stala se milenkou, modelkou a múzou svého učitele Augusta Rodina, který však nebyl ochoten opustit kvůli ní svou partnerku. Jako umělkyně byla úspěšná, ale s blížící se čtyřicítkou začala trpět depresemi. Přestala komunikovat s okolím, zničila své sochy a po smrti otce ji matka v roce 1913 nechala ve svěrací kazajce odvézt do léčebny nedaleko Paříže. Ta byla kvůli blížící se frontě evakuována v roce 1914 a pacientky byly umístěny v léčebně v Montdevergues nedaleko Avignonu. Smutný příběh introvertní, paranoidní, osamělé a posléze rezignované ženy, kterou rodina nechce přijmout zpět, se odehrává během roku 1915. Francouzský tvůrce více než na dialogy sází na autentické dobové prostředí léčebny se skutečnými pacientkami a ošetřovatelkami a zejména na přesvědčivý herecký výkon Juliette Binocheové, jejíž Camille za zdmi blázince, kde se zastavil čas, marně touží po volnosti. -kat-

OBSAH: Zima 1915, ústav pro choromyslné v Montdevergues. Camille má dovoleno připravovat si jídlo sama; má strach, že ji někdo otráví. Jednotvárný život v léčebně ženu ubíjí. V dopise přítelkyni líčí, jak ji odvlekli z jejího ateliéru. Viní ze svého osudu Rodina. Camille se postupně přizpůsobuje zdejšímu životu. Když ji navštíví bratr, stěžuje si na ostatní pacientky. Chce, aby ji odvezl domů k matce. Podle primáře by se Camille mohla vrátit ke své rodině, ale muž to odmítne. – Žena zůstane v léčebně až do smrti. Paul ji bude navštěvovat, ale na pohřeb nepřijede. -kat-