Call Girl

barevný, kriminální, 15 přístupnost, ŠÚ, 2-D, DVD-K dlouhý – 140 min.

Původní název: Call Girl. Země původu: Švédsko, Norsko, Irsko, Finsko. Výrobce: Garagefilm International. Koprodukce: Film i Väst, SVT, Chimney Pot, Nouvago Capital, Friland Produksjon, Yellow Film & TV, Newgrange Pictures, Dagsljus Filmequipment, Section 481 TCA 1997. Rok výroby: 2012. Premiéra: 18.4.2013. Monopol: Film Europe. Mluveno: švédsky. České titulky. – Sociálně-politický thriller o Švédsku 70. let, v době sexuální i společenské revolty.

AUTOŘI: Scénář: Marietta von Hausswolff von Baumgartenová. Režie: Mikael Marcimain. Kamera: Hoyte van Hoytema. Hudba: Mattias Barjed. Hudební supervize: Rasmus Thord. Různé skladby a písně. Výprava: Lina Nordqvistová, Michael Higgins. Kostýmy: Cilla Roerbyová. Střih: Kristofer Nordin. Zvuk (Dolby Digital): Petter Fladeby, Per Nyström. Vizuální efekty: (supervize) Fredrik Nord. Koordinátor kaskadérů: Kimmo Rajala. Výkonné producentky: Helena Danielssonová, Maria Dahlinová. Producentka: Mimmi Spångová. Koproducenti: Lesley McKimmová, Jackie Larkinová, Christian Fredrik Martin, Therese Böhnová, Jarkko Hentula, Olli Haikka, Jessica Asková, Gunnar Carlsson, Frank Bonn, Frederik Lønnqvist, Fredrik Zander, Helena Sandemarková. České titulky: Helena Rejžková (Linguafilm).

HERCI: Sofia Karemyrová (Iris Dahlová), Simon J. Berger (John Sandberg), Josefin Asplundová (Sonja), Pernilla Augustová (Dagmar Glansová), Anders Beckman (Roy), Sven Nordin (Glenn), David Dencik (Aspen Thorin), Ruth Vega Fernandezová (Sasja Mintzová), Magnus Krepper (předseda vlády), Claes Ljungmark (ministr spravedlnosti), Kristoffer Joner (Søren Laurin-Wall).

CENY: MFF v Torontu 2012: Cena FIPRESCI, Cena za objev. Švédské výroční ceny Zlatý brouk: nejlepší kamera, nejlepší kostýmy, nejlepší zvuk; (nominace) nejlepší film, režie, herečka (Pernilla Augustová), scénář, střih, masky.

Režisér Mikael Marcimain (nar. 1970) se ve svém debutu Call Girl inspiroval politickým skandálem ze sedmdesátých let, kdy byl kromě jiných i ministr spravedlnosti obviněn ze sexu s nezletilou prostitutkou. Právě proto čelili filmaři obvinění rodiny tehdejšího premiéra Olofa Palmeho. Soud žalobu zamítl, ale Marcimain dílo přestříhal tak, aby nikdo nemohl být identifikován. – Dívky z ústavu pro mládež Iris a Sonja se seznámí s kuplířkou Glansovou, jejíž klienti pocházejí i z politických kruhů. Žena díky neúnavnému policejnímu vyšetřovateli skončí před soudem, jenže poslední slovo mají její vlivní přátelé… – Snímek je především o obětech a o moci. Režisér zvolil dokumentární způsob ztvárnění, ale Call Girl jako celek vyznívá rozpačitě; mj. není snadné orientovat se v ději. -kat-

OBSAH: Příběh vychází ze skutečnosti, ale některé události a postavy byly pozměněny. 7 dní před parlamentními volbami. V televizní debatě se umělkyně vyzná z obdivu k premiériovi. – V noci ze stolu policejního prezidenta Widergrena kdosi sebere spis. – O 5 měsíců dříve. Čtrnáctiletá Iris je na doporučení sociální pracovnice umístěna v Aslundském domově mládeže. Vedoucí Mona ji provede areálem. Dívka tu potká kamarádku Sonju. V noci s ní uteče do klubu. – Padesátnice Dagmar Glansová pošle baculatou matku dvou dětí Sylvii do bytu. Tam přijde klient (ministr spravedlnosti). Žena pak nechá část peněz ve sporáku. – Glansovou sleduje policie; ví o jejích službách pro konzula a vojenského atašé, za nimiž na polskou ambasádu dochází pohledná Sasja. – Sonja a Iris se v baru seznámí se Sörenem Laurin-Wallem (Stigem) a skončí s ním na večírku u Glansové. Dva muži si dívky odvedou. – Iris se probere nahá na pohovce. Vzbudí Sonju. Dagmar jim dá peníze i náhradní klíč od bytu. – Policejní šéf Nygren pověří Johna Sandberga z mravnostního, aby záležitost s call girls vyšetřil. Nasměruje ho na parlamentního zmocněnce Sörena Laurina-Wallema, který prý dohazuje ženy politikům. – Dagmar koupí dívkám šaty a odveze je do vily na večírek. – Sandberg si vymůže odposlech telefonu Glansové. – Na opulentní večeři v hotelu obnažené ženy v čele s Dagmar obsluhují poslance. Iris (s přezdívkou Labutí šíje) čeká v jiném pokoji na klienta. – Poslanec Aspen Thorin marně žádá Nygrena o nahrávky odposlechů. – John dostane k ruce kolegu Roye. Při přepisování nahrávek narazí na ministra spravedlnosti. – Glansová se ozývá Iris jako její matka. Moně je to podezřelé; najde v dívčině pokoji peníze a luxusní šaty. – Dívky „toho“ chtějí nechat, ale Dagmar se jim vysměje. – Policisté vyslechnou Sasju a Sylvii, které se přiznají k prostituci. – Sandberg najde doma štěnici. – Glansová je zatčena. Thorin ví, že když se o případu dozví tisk, ztratí volby smysl. – Sasja se zmíní Johnovi o Iris a Sonje. – Dívky se pohádají. Sonja odejde do pěstounské rodiny, Iris do výchovného ústavu v Hölmnasu. – Sasju najdou doma s podřezanými žilami. – Sandbergovi někdo prohledal kancelář. – Dagmar konstatuje, že soudit ji budou její klienti. Odvolá se proti trestu za kuplířství. – Iris policistům vylíčí, jak pro Dagmar pracovala. Roy s případem už nechce nic mít. John dívku přemluví, aby svědčila. – Obhájce Glansové vezme odvolání zpět; žena skončí s dvouletou podmínkou. – 7 dní před volbami. Sandberg předá spis policejnímu prezidentovi. Ten premiérovi navrhne zřídit vyšetřovací komisi. V noci se do jeho kanceláře kdosi vloupá (viz začátek). – Spis je označen za tajný. – Sandberga u nočního klubu, kam právě míří Dagmar, srazí auto. – Po Iris se v domově ptají tři muži. Dívka uteče… -kat-