Bezpečný přístav

barevný milostný příběh 12 nevhodný pro děti ŠÚ, 2-D, Dolby Digital dlouhý 115 min.

Původní název: Safe Haven. Země původu: USA. Výrobce: Relativity Media. Ve spolupráci s Nicholas Sparks Productions. Rok výroby: 2013. Premiéra: 25.4.2013. Monopol: Hollywood Classic Entertainment. Mluveno: anglicky. České titulky. – Když to najdeš, poznáš to. Od režiséra filmů Čokoláda, Pravidla moštárny a Milý Johne.

AUTOŘI: Námět: Nicholas Sparks – stejnojmenná kniha (2010, česky Euromedia Group – Ikar, Praha 2012). Scénář: Dana Stevensová, Gage Lansky. Režie: Lasse Hallström. Kamera: Terry Stacey. Hudba: Deborah Lurieová. Hudební supervize: Happy Walters, Bob Bowen. Různé skladby a písně. Výprava: Kara Lindstromová. Kostýmy: Leigh Leverettová. Střih: Andrew Mondshein. Zvuk (Datasat): (design) John Morris; Carl Rudisill. Vizuální efekty: (supervize) Tim Carras; Comen VFX. Zvláštní efekty: (koordinátor) David Fletcher. Koordinátor kaskadérů: John Copeman. Výkonní producenti: Tucker Tooley, Ron Burkle, Jason Colbeck, Robbie Brennerová, Shannon Gauldingová, Tracey Nybergová. Producenti: Ryan Kavanaugh, Nicholas Sparks, Marty Bowen, Wyck Godfrey. Koproducenti: Kenneth Halsband, Adam Fields. České titulky: Barbora Knobová (utd. by content).

HERCI: Josh Duhamel (Alex), Julianne Houghová (Katie/Erin), Cobie Smuldersová (Jo), David Lyons (Kevin Tierney), Mimi Kirklandová (Lexie), Noah Lomax (Josh), Ric Reitz (šerif Rhett Mulligan), Mike Pniewski (poručík Robinson), Irene Zieglerová (paní Feldmanová), Juan Carlos Piedrahita (detektiv Ramirez), Red West (Roger), Robin Mullinsová (Maddie), Tora Hallströmová (číšnice).

Knihy amerického spisovatele a scenáristy Nicholase Sparkse mají blízko k melodramatu až kýči. Režisér Lasse Hallström už převedl na plátno sladkobolnou adaptaci Milý Johne (2010) a přepis Bezpečný přístav je dalším sentimentálním příběhem, tentokrát s detektivní zápletkou o mladém vdovci se dvěma dětmi, týrané ženě a domnělé vražedkyni a jejím uzurpátorském manželovi. Ten je sice policistou, ale též agresivním alkoholikem a patologickým žárlivcem. – Když se mladé Erin podaří opustit manžela, najde útočiště v ospalém Southportu, kde se do ní zamiluje vdovec Alex. Ani ona se lásce k němu neubrání. Ve vztahu ji podpoří záhadná sousedka Jo. V závěru se ukáže, že jde o Alexovu předčasně zesnulou manželku, dočasně bdící nad svými blízkými. Snímek, připomínající obdobný Sparksův přepis Talisman (2011; r. Scott Hicks), je plný klišé, jalových dialogů a typizovaných postav. – Lasse Hallström natočil i téměř souběžně uváděný severský krimithriller Hypnotizér (2012). -kat-

OBSAH: Boston, současnost. Mladá Erin v dešti uteče ze svého domu k sousedce Feldmanové a poprosí ji o pomoc. Podaří se jí pak ujet autobusem před policistou Kevinem, který ji tu hledá. – Southport. Uprchlice přespí na pláži. Ráno zajde do kavárny, představí se jako Katie a majitelka Maddie ji zaměstná; potřebuje servírku. – Kevin nezjistí ze záznamu bezpečností kamery, kam si uprchlice koupila jízdenku. – Katie si pronajme osamělou chatku za městečkem v lese. Rozhodne se nalakovat podlahu. – V místním obchůdku jí majitelova dcerka Lexie doporučí žlutou barvu. – U chaty narazí Katie na sousedku Jo. Sympatická černovláska se s ní přišla seznámit. – Katie se od Maddie dozví, že žena majitele krámku Alexe zemřela před dvěma lety na rakovinu; muž se stará sám o osmiletou dcerku a desetiletého Joshe. – Žena si u Alexe objedná barvu. Strýc Roger, který tu pomáhá, zaregistruje vdovcův zájem o ni. – Alex doveze zákaznici objednané zboží, ale ona ho nepozve dál. – Katii vzbudí sen, v němž se vidí se zakrváceným nožem. Slyší venku kroky. – Ráno je u domku kolo. Žena pochopí, že je od Alexe, ale bicykl stroze vrátí. Podle Jo, která se k ní cestou domů připojí, byla její reakce přehnaná. Katie se tedy vrátí. Vidí rybařícího Joshe spadnout do vody. Její křik upozorní Alexe, který synka včas vytáhne. Žena se omluví, poděkuje a kolo si vezme. – Kevin rozešle oběžník s upravenou fotkou vražednice Erin Tierneyové. – Katie se sbližuje s Alexem a jeho dětmi. – Při projížďce na kánoi zaskočí dvojici liják a musí čekat, až přijede Alexův kamarád, šerif Rhett. – Děti se na otce zlobí, že přišel pozdě. Muž si potom prohlíží nadepsané obálky s dopisy od manželky. Je mu smutno. – Minulost. Paní Feldmanová ostříhá a odbarví Katii vlasy. Dá jí peníze. Žena jí má zavolat, až bude na bezpečném místě. – Katie a Alex se pomilují v chatě. – Alex pozná u Rhetta v oběžníku milenčinu fotku. – Kevin, který má problémy s pitím, je suspendován; nehledá vražednici, ale svoji manželku. – Alex se s Katií rozejde. – Minulost. Kevin ženu týral. Po jedné hádce ho bodla do paže a utekla. – Katie balí. Jo jí domlouvá. Alex trpí. – Kevin se vloupá k paní Feldmanové. Na záznamníku najde vzkaz od manželky a zjistí si podle čísla adresu. – Alex přítelkyni zabrání v odjezdu. – Kevin cestou v autě popíjí. – Katie řekne Alexovi, že její manžel je agresivní alkoholik. Bojí se, že ji najde. – 4. červenec. Kevin vidí na tancovačce Katii s Alexem, který pak jde s Joshem připravit ohňostroj. Katie zůstane s Lexií. Jo na ni zavolá, že dorazil Kevin, a zmizí. – Katie odmítne odejít s manželem. On se proto chystá podpálit dům. Žena se snaží zabránit mu v tom a zápasí s ním. Začne hořet. Vyjde rána z Kevinova revolveru. Dorazí Alex a hasiči. Kevin je mrtvý. Dům shoří, ale dopisy zůstanou. – Alex dá přítelkyni dopis, který napsala jeho žena pro svou následovnici. Na fotce pozná Katie sousedku Jo… -kat-